reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

Nobel’i Alan Aziz Sancar’dan İlk Açıklama

7 Ekim 2015
Nobel’i Alan Aziz Sancar’dan İlk Açıklama
       

Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, “Bu ödül özellikle Türkiye için çok önemli” dedi.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar, “Ödülü kazanmaktan büyük onur duyduğunu” söyledi.

Akademi’den gelen telefonu, eşinin açtığını ve kendisini uyandırdığını belirten 69 yaşındaki Sancar, “Hiç beklemiyordum, çok şaşırdım. Hala da çok şaşkınım” dedi.

Nobel Medya Merkezi’nden Adam Smith’in sorularını yanıtlayan Sancar, ödülü kazanan ilk Türk bilim adamı olduğu hatırlatıldığında “Bilim adamı olarak evet. Ama Orhan Pamuk, 2006’da Nobel Edebiyat Ödülü’n kazanmıştı” dedi.

Smith’in, Türkiye’de de büyük kutlamalar olacağını belirtmesi üzerine Sancar, “Evet sanırım olacak. ‘Nobel ödülünü ne zaman alacaksın’ diye yıllardır sorup duruyorlardı. Ülkem adına da gurur duyuyorum” ifadesini kullandı.

Hasar gören DNA’nın onarımıyla ilgili mekanizmaları ortaya çıkaran çalışmasıyla ödüle layık görülen Sancar, “Şimdi neler olacak?” sorusuna “Derslerim ay sonunda başlıyor ve aralık sonuna kadar da devam edecek. Dersleri aksatmamak için elimden geleni yapacağım ama sanırım bazı aksaklıklar olacak” diye konuştu.

Ailesine, ana vatanı Türkiye’ye ve çalışmalarını sürdürdüğü ABD’ye müteşekkir olduğunu kaydeden Sancar, “Bu ödül özellikle Türkiye için çok önemli” dedi.

2015 Nobel Kimya Ödülü Türk’e
       

Yorumlar

  1. Academicus diyor ki:

    Hoca nazik davranıp ülkesine teşekkür etmiş ama acı gerçek ödülün yanında kapı gibi duruyor! Çok değerli bilim insanlarımız Amerika’ya kaçırıp sonra bununla gurur duy, komik olmayın…En fazla ailesi gurur duyabilir, başka kimse üstüne alınmasın bence…

  2. Sedat diyor ki:

    Oncelikle tebreklerimi sunuyorum. Ama alan her odukun Turkiye icin cok onemli olmasi yada Turkiye adina buyuk basari olmasi vs. gibi soylemleri sacma buluyorum. Tabiri caizse eziklik belirtisinden baska birsey degil. Elbette bunu sayin profosorunuz icin demiyorum, genel bir yaklasim olarak soyluyorum. Profosorumuzun basarisi yada bir sporcunuzun basarisi en nihayetinde kendisine aittir.

Yorum Yaz