Akademik Personel | 20 Mart 2018, Salı

Nobel Tıp Ödülünü ABD’li ve Norveçli Bilim İnsanları Aldı

Nobel Tıp Ödülünü ABD’li ve Norveçli Bilim İnsanları Aldı
       

Stockholm’de bulunan Nobel Komitesi tarafından bugün yapılan açıklamada, 2014 Nobel Tıp ve Fizyoloji ödülünün insan beyninin hücre biyolojisi alanındaki çalışmalarından dolayı ABD’li bilim adamı John O’Keefe ve Norveçli araştırmacılar May Britt ve Edvard Moser’e verildiği ifade edildi.

Nobel Komitesi, O’Keefe ve Moser çiftinin, beyinde konumlama sistemini oluşturan hücreleri keşifleriyle Tıp Ödülü’ne layık görüldüklerini, keşiflerinin, beynin “bizi çevreleyen alanın haritasını nasıl çizdiğinin ve karmaşık bir ortamda nasıl yol alabildiğimizin” izah edilmesine yardımcı olduğunu açıkladı.

ALZHEİMER İÇİN UMUT OLABİLİR

John O’Keefe’nin, bu konumlandırma sisteminin ilk bileşeni olan sinir hücresini 1971 yılında keşfettiği, Moser çiftinin de hassas yön bulma için koordinat sistemini meydana getiren bir tür sinir hücresini tanımladığı belirtildi. Komite, beynin konumlandırma sistemi konusundaki bilginin, Alzheimer hastası kişileri etkileyen, “yıkıcı uzamsal hafıza kaybına zemin teşkil eden mekanizmanın anlaşılmasına” yardım edebileceğini bildirdi.

       

BENZER HABERLER