Akademik Personel | 24 Nisan 2018, Salı

Milli Eğitim Bakanı: Öğretmenlikte Mülakat Yapılması Gerekli

Milli Eğitim Bakanı: Öğretmenlikte Mülakat Yapılması Gerekli
       

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, tam gün öğretime geçilmesiyle ilgili ortaya çıkacak derslik ihtiyacının karşılanabileceğini belirtti. Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmen alımında yapılan mülakatlarla ilgili eleştirilere de yanıt vererek, “Mülakat yapılması gerekir, öğretmen beden dilini kullanabiliyor mu? Öğretmen teknolojik yeniliklere açık mı? Bunlar mülakat yapmadan nasıl anlarsınız?” dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Çağrı Okulları İlkokul bölümü açılış töreni sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, sözleşmeli öğretmen alımında yapılan mülakat eleştirilerine de yanıt vererek, “Mülakatlarla ilgili tartışmaları yaratanlar mülakatlara gölge düşürmek için yapıyorlar. Kimse diyor mu mülakat yapıldıktan sonra öğretmenliğe alınır diyor mu? Mülakat yapılması gerekir, öğretmen beden dilini kullanabiliyor mu? Öğretmen teknolojik yeniliklere açık mı? Bunlar mülakat yapmadan nasıl anlarsınız? Testi çözdü, yüzde 100’ünü çözdü. Peki anladığını anlatamıyorsa, beden dilini kullanamıyorsa… Öğrenci bir konuyu kendisinden daha iyi biliyorsa ona karşı tutumu nedir? Bunları ölçmeden nasıl bu ülkenin teslim edeceğiz” diye konuştu.

’Reis’ sorusu iddiaları ile ilgili olarak Bakan Yılmaz, “Böyle bir soru bizim soru havuzumuzda yok. Diyelim ki bir tanesi sordu: Reis hakkında ne düşünüyorsun? diye. Bu mülakatı haksız yere mi düşürür? Kişi onun hakkında ne düşündüğünü söyler, sever sevmez, beğenir beğenmez. Turgut Reis der, Piri Reis der veya başka bir reis der, onun hakkında da fikrini söylesin bunun ne zararı var?” dedi.

“İKİLİ EĞİTİME SON VERİYORUZ”

Diğer yandan tam gün öğretime geçilmesi ile ilgili ortaya çıkacak derslik ihtiyacının karşılanabileceğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “İkili eğitime son veriyoruz. 77 bin derslik ihtiyacı ortadan kalkacak. Okul öncesi eğitim de zorunlu eğitim kapsamına alınacak” diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER