reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

Meslek Yüksek Okulları Yeniden Şekilleniyor

2 Aralık 2014
Meslek Yüksek Okulları Yeniden Şekilleniyor
       

YÖK’ün hazırladığı rapora göre 2013’te meslek yüksek okullarındaki 359 bin 628 kontenjandan 73 bininin boş kalmasının ardından, Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl içinde işlevini yitiren meslek yüksek okullarının kapatılmasını, birleştirilmesini ya da meslek liselerine dönüştürülmesini sağlayacak.

 

Hükümetin 2015 yılı programına göre Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu yıl içinde ülke genelinde meslek yüksek okullarını (MYO) kapsayan bir etkinlik analizi yapacak.

Analizin ardından MYO’ların kapatılması, meslek liselerine dönüştürülmesi ya da birleştirilmesi yoluna gidilecek. Böylece MYO’lar yeniden yapılandırılacak. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) MYO’larda eğitim kalitesinin artırılması için hazırladığı raporda öğrenci kabul sisteminden, altyapı sorularına, uygulama ve işyeri eğitim eksikliğinden mezunların istihdamına kadar farklı alanlarda birçok sorunun olduğu vurgulandı.

RAPOR: YÜZDE 54 DİREKT GEÇTİ

Raporda MYO’ların eğitim kalitesinin artırılması için YÖK şu önerilere yer verdi: Vakıf üniversiteleriyle sayısı 802’yi bulan MYO’nun 549’unda öğrenciler, teknik ve sosyal olmak üzere iki farklı eğitim programlarında eğitim alıyor. 253 MYO’daysa sağlık, turizm, havacılık, adalet, maden ve ulaştırma gibi 20 farklı tematik alanı kapsayan programlarda eğitim veriliyor. 2013’te 359 bin 628 kişilik kontenjana 286 bin 622 öğrenci yerleşti. 73 bin kişilik kontenjan boş kaldı. Öğrencilerin yüzde 54’üyse sınavsız geçişle yerleşti. Eğitimde kalitenin yükseltilmesi için MYO’lara sınavsız geçişin kaldırılması ve bu programlara girişin Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) başarısına dayandırılması gerektiği görüşü savunuluyor. Yine önlisansta başarılı olanların direkt lisansa geçebilmesi ve Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) sadece mezunların girmesi önerileri üstünde duruluyor.

Kaynak: Haberturk

       

Yorumlar

  1. Faruk Kaldıran dedi ki:

    MYO’lar akademik çalışma yapmak isteyen yardımcı doçentlerin değil, mesleğinde en az 10 yılı dolduran ve mesleki bilgilerini aktarmak isteyen öğretim görevlilerinin alınacağı yerler olmalıdır. Öğrenci kalitesinin artması için MEB ilkokuldan itibaren sınıfta kalma sistemini geri getirmelidir. Çarpım tablosunu, içler dışlar çarpımı yapamayan öğrenci MYO mezunu olsa ne olur olmasa ne olur.

  2. İSMO dedi ki:

    HALA ŞEKİLLENEMEDİ YILAR YILI.BUNDAN SONRA ŞEKİLLENSE NE OLUR.ATI ALAN ÜSKUDARI COKTAN GEEÇTİ.avrupa uçtu geri geliyor biz hala gitmeye çalışıyoruz

  3. Metin dedi ki:

    Öncelikli olarak sınavsız geçişin kaldırılması ve meslek yüksek okullara gelen öğrenci kalitesinin yükseltilmesi gerekir. Milli eğitim bakanlığının asli görevi ilk ve orta dereceli okullardaki öğrenci kalitesini yükseltmek olmalıdır. Bağlı bulunduğum meslek yüksek okulda halen okuma yazma bilmeyen Öğrenciler bulunmaktadır. söz konusu meslek yüksek okullara gelecek öğrenci kalitesi arttırılırsa meslek yüksek okullar işlevselliği zaten artacaktır. bununla beraber meslek yüksek okulların birleştirilmesi kesinlikle faydalı olacaktır. mevcut yapıda yayılmacı bir anlayış ile her beldeye meslek yüksek okul açılması belde esnafı ve evini kiraya vermek isteyen küçük çaplı fırsatçı girişimcilerden başka kimseye fayda sağlamamaktadır. her gün görevlendirilen memurlar ve bunların yollukları devlete vatana ve millete külfettir. umarım bu doğrultularda hareket edilir.

Yorum Yaz