reklam
Akademik Personel | 19 Şubat 2017, Pazar

Literatür Taraması Adımları

24 Kasım 2014
Literatür Taraması Adımları
       

Bu yazımızda literatür taraması kavramını tüm boyutları ile inceleyeceğiz. Literatür taramasının tanımı ile başlayacağız, neden önemlidir kısmına değineceğiz, tam olarak yapılmayan literatür taramasının getirdiği sorunlardan bahsedeceğiz ve iyi yapılmış bir literatür taramasının getirdiği yararlara değineceğiz. Son olarak literatür taraması adımlarına detaylı olarak değineceğiz.

Literatür taraması, var olan kaynaklar içerisinde belirli bir konunun detaylı biçimde araştırılması ve o konuya ait verilerin sistemli biçimde toplanması sürecidir.

Literatür Taraması Neden Önemlidir?

Pek çok kişi (özellikle de bilimle yeni haşır neşir olmaya başlayan insanlar) literatür taramasını zaman kaybı olarak görmekte, bir an önce sonraki adıma geçmek amacıyla bu adımı gelişigüzel bir şekilde tamamlamaktadır. Aslında bu büyük bir yanılgıdır ve ciddi problemleri beraberinde getirmesi muhtemeldir. Zira düşünülenin aksine bir bilimsel çalışmanın en önemli kısmı literatür taramasıdır. Literatür taraması bir binanın temelleri gibi de düşünülebilir. Farz edin ki bir bina yapacaksınız , bir an önce şu pencerelerin balkonun yapımına geçelim toprak altındaki temelle çok vakit kaybetmeyelim gibi bir düşünceyle temeli sağlam yapmadınız. Bu durumda üstüne koyduğunuz malzemeler ne kadar sağlam ve kaliteli olursa olsun yine de o bina dayanıksız güçsüz bir bina olacaktır. Literatür taramasını zaman kaybı olarak görmek de işte tam olarak böyle bir şeydir.

Yazının devamını okumak için Tıklayınız. 

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz