reklam
Akademik Personel | 21 Ocak 2017, Cumartesi

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Yenilendi

1 Mart 2014
Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Yenilendi
       

26 Şubat 2014 Tarihli Resmi gazetede ’de yayımlanan Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b,c,d) bentleri değiştirildi.

Resmi gazete yayımlanmış olan Yeni Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde göze çarpan değişiklikler şu şekilde:

Doktora programına başvurabilmek için adayların bir lisans veya tezli yüksek lisans diplomasına, hazırlık sınıfları hariç en az onyarıyıl süreli Tıp, Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri diplomasına, Eczacılık ve Fen Fakültesi lisans veya yüksek lisans derecesine veya Sağlık Bakanlığınca düzenlenen esaslara göre bir laboratuvar dalında kazanılan uzmanlık yetkisine sahip olmaları ve ALES’den başvurduğu programın puan türünde 55, lisans diplomasıyla başvuranlardan 80, standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir.

Yükseklisans diplomasıyla sanatta yeterlilik ve doktora programlarına başvuranların, ALES’den başvurduğu programın puan türünde 55; lisans diplomasıyla başvuranların 80 puan almaları veya belirtilen standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir. Değişiklik: Önceki yönetmelikte lisans diplomasıyla başvuranlardan istenilen Ales skoru 70’ti. 

Lisans derecesiyle doktora programına başvuranların lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olması gerekir. Değişiklik: Önceki yönetmelikte not ortalamasının 3 veya üstü olması kısıtı bulunmamaktaydı.

Akademikpersonel’in Yorumu: Yönetmelikte gerçekleşen temel değişiklik doğrudan lisans mezunu olarak doktora programlarına başvurmaya belirli bir standart getirilmesi. Doktora eğitimi, ciddi ve uluslararası geçerliliği olan bir eğitim. Ayrıca, doktora öncesi yapılan yüksek lisans, doktora sürecinin daha öğretici ve verimli geçmesini sağlamakta. Bunun yanında doktora programlarına artık tezsiz yüksek lisans mezunlarının başvurması yeni yönetmelikte birlikte kaldırılmıştır. Ancak;

GEÇİCİ MADDE 3: Bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi 6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan öğrenciler hakkında uygulanmaz.

Bu yeni uygulamanın, doğal olarak bütünleşik doktora programlarına etkisi olacağı düşünülmekte. Doktoranın hak ettiği değeri alması ve bilimsel kriterlerin yüksek tutulması açısından bu uygulama mantıklı gözükmekte.

Not: resmi gazete incelendiğinde Temel Tıp Bilimlerinde doktora yapma mevzuatını içeren “d” maddesinde herhangi bir değişiklik yapılmadığı görülmekte.

Detaylı Bilgi İçin Resmi Gazeteye Bakabilirsiniz.

 

       

Yorumlar

1 2
 1. serkan dedi ki:

  Doktora tez asamasindayim. 3. Tez izleme komitem toplanacak. Doktorada seminer dersi almadim.. yeni yonetmelik zorunluluk getirmis. Bu durum beni etkileyecek mi? Seminer dersi almak zorunda kalacakmiyim?

 2. muhammet hekim dedi ki:

  Ben 2015 güz doneminde tezsiz yüksek lisansa kaydoldum. İlk dönem tüm derslerimi verdim. Fakat bu donem kpss çalıştığım için devam edemedim derslere. Gelecek yıl devam edebiliyor muyum? Yoksa okuldan atılma ihtimalim var mı?

 3. Yağmur dedi ki:

  Ben yükseklisans dönemine ara verdim biraz uzattım yani kaydımın silinmesi mümkünmü?

 4. minimalife dedi ki:

  Merhaba. Yüksek Lisansımı Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1.likle bitirdim; ama IELTS puanım 5.5. Türkiye’de hangi devlet üniversiteleri Gazetecilik ya da Medya ve İletişim Çalışmaları alanında bir doktora puanına IELTS 5.5 ile başvuru kabul ediyor bilenler varsa ve yazarsa memnun olurum. (Baktığım okullarda genelde maalesef 6.5-7 şartı aranıyor)

 5. ulas dedi ki:

  merhaba,
  yüksek lisans 7 dönemimdeyim atılma ile ilgili yeni bir şart geldimi?

  saygılar
  halil binay

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır, gelmedi devam edebiliyorsunuz.

   1. ulas dedi ki:

    teşekürler

 6. MissHilary dedi ki:

  Ben bu yıl mezun oluyorum. Ve lisans ortalamam 3.00 ın altında. 2013 Sonbahar dönemi ALES sınavından 59 küsür aldım. Yüksek lisans için bir engeli olur mu ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır hiç bir engel yoktur.

 7. HATİCE dedi ki:

  yani not ortalaması 80 altında olanlar asla yüksek lisans veya doktora yapamayacak anlamına mı geliyor bu?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır sadece bütünleşik doktora yapamayacak demek. Yüksek lisans ve sonrasında doktora yapabilirsiniz.

 8. Yasemin dedi ki:

  anladığım kadarıyla lisanstan sonra direk doktoraya başlamak için 80 ortalama gerekli. örneğin benim ortalamam 79,6 bu puanın enstütüler tarafından 79,5 i geçtiği için yuvarlanma ve kabul görme şansı var mıdır? Teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır ne yazık ki yuvarlama gibi bir uygulama bulunamamaktadır. Transkriptte bulunan küsüratlı not geçerlidir.

Yorum Yaz

1 2