reklam
Akademik Personel | 23 Ocak 2017, Pazartesi

Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği Değişti Atılma Geri Geldi

Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği Değişti Atılma Geri Geldi
       

Lisansüstü Eğitimde Atılma Geri Geldi
Yeni Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Resmi Gazete’nin 20 Nisan 2016 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre, lisanüstü programı belirlenen sürede tamamlayamayanların ilişiği kesilecek.

Yeni Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği Resmi Gazete’nin 20 Nisan 2016 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre, lisanüstü programı belirlenen sürede tamamlayamayanların ilişiği kesilecek. Yönetmelikte yapılan değişiklikle artık yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden, yüksek lisans için azamı 6 yarıyıl, doktora için ise 12 yarıyıl içinde tezini tamamlayamayanlar veya tezde başarısız olanların yüksek öğretim kurumuyla ilişkileri kesilecek. Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddeleri aşağıdaki gibidir:

Yüksek Lisans:
MADDE 7 – (1) Tezli yüksek lisans programının süresi bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın dört yarıyıl olup, program en çok altı yarıyılda tamamlanır.
(2) Dört yarıyıl sonunda öğretim planında yer alan kredili derslerini ve seminer dersini başarıyla tamamlayamayan veya bu süre içerisinde yükseköğretim kurumunun öngördüğü başarı koşullarını/ölçütlerini yerine getiremeyen; azami süreler içerisinde ise tez çalışmasında başarısız olan veya tez savunmasına girmeyen öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesilir.

Doktora:
MADDE 17 – (1) Doktora programı, bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç tezli yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın sekiz yarıyıl olup azami tamamlama süresi on iki yarıyıl; lisans derecesi ile kabul edilenler için on yarıyıl olup azami tamamlama süresi on dört yarıyıldır.
(2) Doktora programı için gerekli kredili dersleri başarıyla tamamlamanın azami süresi tezli yüksek lisans derecesi ile kabul edilenler için dört yarıyıl, lisans derecesi ile kabul edilenler için altı yarıyıldır. Bu süre içinde kredili derslerini başarıyla tamamlayamayan veya yükseköğretim kurumunun öngördüğü en az genel not ortalamasını sağlayamayan öğrencinin yükseköğretim kurumu ile ilişiği kesilir.
(3) Kredili derslerini başarıyla bitiren, yeterlik sınavında başarılı bulunan ve tez önerisi kabul edilen, ancak tez çalışmasını birinci fıkrada belirtilen on iki veya on dört yarıyıl sonuna kadar tamamlayamayan öğrencinin ilişiği kesilir.

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği

       

Yorumlar

1 7 8 9
 1. Simge dedi ki:

  2013 yılında yüksek lisansa başladım bir yılda ders aşamasını bitirdim ancak daha sonra tez aşamasını ailevi sorunlar nedeniyle tamamlayamadım. Bu durumda ben atıldım mı atılmadıysam ne kadar sürem var cevap verirseniz çok sevinirim.

 2. Buse dedi ki:

  2014 güz dönemi girişliyim fakat sadece kayıt yeniledim bu dönemde yine kayıt yeniledim güz dönemi için okuldan atılma durumum var mı yoksa ne kadar sürem var yardımcı olur musunuz ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Enstitüye göre değişiyor, ama normal şartlarda 3 yıl eklendi yayınlandığından itibaren.

 3. DURU dedi ki:

  BENİM ŞUAN YÜKSEKLİSANSTA 2. YILIM ANCAK BU YILDA DEVAM EDEMEYECEĞİM DERSLERE MALUM MADDİ DURUMLAR VS.. BENİM ŞİMDİ KAÇ YARIYIL ŞANSIM DAHA VAR???

 4. Elif dedi ki:

  Bu kadar yorumlardan sonra son kesin bilgi nedir

 5. Elif dedi ki:

  Merhaba yukseklisansta azami süre herkeste uc yil mi oluyor anlamadm ben 2011 girsiliym malum tezi uzattım şimdi be nm surem uc yil mi yoksa daha mi az yardımcı olursanız sevinirim

 6. Tugba dedi ki:

  Merhaba 2014 ocak girisliyim ben suan tez donemindeyim. Tez asamasinda 4.döneme gectim atılma geçerlimi smdi bana geriye kalan surem ne 🙂

 7. aysee dedi ki:

  merhaba ben 2013 te başladım yl ye fakat tezimi hala tamamlayamadım şuan 7. yarıyılımdayım bu yönetmelik le birlikte şimdi atılmışmı olacağım yoksa bundan sonraki tarihten itibaren mi geçerli

  1. Su dedi ki:

   Merhaba, aynı durumdayım sizinle, hatta iki dönem dondurdum. Sizin akibetiniz ne oldu acaba benim ilişiğimi kesecek Mersin Üni. ?

 8. dilara dedi ki:

  yönetmelik çıktıktan sonraki dönemleri mi kapsıyor geçmiş dönemler için de geçerli mi yardımcı olabilecek var mı ?

  1. Aslan dedi ki:

   Yönetmelik yayınlandığı tarihten sonraki uygulamaları kapsıyor. ancak daha önce kayıtlı öğenciler için de süre sıfırdan başlıyor. Yani doktorada iseniz ve daha önce 5 yılınız geçmişse, hiç önemli değil, şimdi 6 yıl süreniz var.

   1. Seçil dedi ki:

    Çok sevindim☺️

   2. patuli dedi ki:

    siz bu durumdan eminsiniz değil mi?–ben de marmara da 2010 girişliyim dersleri ilk sene verdim tez başlığını da seçmiştim ancak iş ve sağlık problemleri nedeni ile olmadı bi türlü hocamla da buluşamadım o da yoğundu..her okul için aynı değil mi??

 9. avni dedi ki:

  önce laboratuvar sonrada uluslar arası llişkiler bitirdim kamuda da çalışıyorum saglık kurumları yneticiligi üzerine yüksek lisans yapsam maaşıma etki edermi

 10. Ali Kasımoğlu dedi ki:

  Forumlardan gördüğüme göre Polis Akademisi kendi yönetmeliğindeki süreyi aşan tüm öğrencilerin ilişiğini kesmiş. Yani YÖK’ün kararını resmen sallamamış. Öğrenciler büyük ihtimal idari mahkemede dava açar. Büyük ihtimal cemaat vs. işinden topluca herkesi attılar ama hangi kafayla bunu yaptılar mahkemeden döneceğini bile bile anlamadım.

  1. nazira dedi ki:

   Ben de aynı durumdayım. Tezimi tamamladıktan sonra savunmaya bile fırsat vermediler.

   1. Ali Kasimoglu dedi ki:

    Herkes idare mahkemesine gidiyor tanıdığım. Sizin durum hakikaten çok kötü ve haksızlık en üst düzeyde. Siz ne yapacaksınız?

  2. Onur dedi ki:

   Ben de şimdi dilekçemi hazırlıyorum. Ne diyelim. Hukukun çeşitli yorumlarını uygulamalı görüyoruz.

 11. Zeynep dedi ki:

  Süreler 2016-2017 güz dönemi başlayacak. Bilimsel hazırlık öğrencisi iseniz 1 sene içinde yani 2016-2017 bahar dönemi sonunda bitirmeniz gerekiyor. Ders asamasindaysaniz 4 dönem, tez asamasindaysaniz 2 dönem süreniz var.

  1. ayse dedi ki:

   merhaba ben 2015-2016 da baslamistim doktoraya ama 2 donen devam edemedim gecen yil yani. simdi bu donem basliyorsa sure, sure kaybim yok degil mi? sil bastan sayilacak

 12. Şenol Balçık dedi ki:

  Bilimsel hazırlıkla ilgili bilgisi olan var mı? Ben bilimsel hazırlık sürwcindeyim derslere devam edemiyorum kaydımın silinip silinmeyeceği ile ilgli yardımcı olabilir misiniz?

Yorum Yaz

1 7 8 9