reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları Başladı

Resim bulunamadı
       

T.C.
GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI
YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

ÖNLİSANS / LİSANS, ÖZEL YETENEK, MASTER, DOKTORA, EK KONTENJAN ÖĞRENCİLERİ İÇİN BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURUSU

ÖNEMLİ UYARI
BAŞVURUNUZU YAPMADAN ÖNCE AŞAĞIDAKİ AÇIKLAMALARI MUTLAKA OKUYUNUZ.

BURS NEDİR?
Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.
ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?
Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER
Önceliklere ait belgelerin (Şehitlik ve Gazilik Belgesi, Sağlık Kurulu Raporu, Milli Futbolcu Belgesi, Terörle Mücadeleden Dolayı Köyleri Boşaltılanlara Ait Belge) 24 Kasım 2014 tarihine kadar Kurumumuza gelmiş olması gerekmektedir.
ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER İSTENEN BELGELER
1 Şehit veya Gazi çocukları İlgili kurumdan alınacak belge
2 Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler Sağlık Kurulu Raporu
3 Anne babası ölmüş olanlar T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
4 Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından teyit edilmektedir.
5 Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar Darüşşafaka kurumundan teyit edilmektedir.
6 12/05/2011 tarihli ve 27932 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Milli Sporcu Belgesi Verilmesi Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre “Milli Sporcu Belgesi” almış yüksek öğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrencilere aylık burs tutarı kadar (Doping yaptığı ilgili Kurum tarafından bildirilenler hariç) T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığından alınacak belge, Milli Futbolcular için Futbol Federasyonundan alınacak belge
7 12/04/1991 tarihli ve 20843 sayılı Mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 21 nci maddesi (ı) bendi; “Terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına yüksek öğrenimleri süresince Devletçe karşılıksız burs verilir” hükmü kapsamında olanlara Öncelik belgesinin mülki amir (illerde Vali, ilçelerde Kaymakam) imzalı olması gerekir.
8 2014-2015 öğretim yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca belirlenen her öğrenim dalındaki ham puan bazında ilk 100’ e giren öğrenciler ÖSYM den teyit edilmektedir.
9 2014-2015 öğretim yılında yükseköğrenim öğrencisi olarak Kurumumuza başvuran ve 13.05.2014 tarihinde Manisa Soma maden ocağında meydana gelen kaza nedeniyle babası vefat eden öğrenciler T.C. İçişleri Bakanlığı MERNİS sisteminden teyit edilmektedir.
DİKEY veya YATAY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE
İki yıllık bir yükseköğretim programından yıl kaybı olmadan mezun olup, ara vermeden dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerden ön lisans eğitimlerinde Kurumumuzdan burs/kredi almış olanlar 2014–2015 öğretim yılında lisans programında kayıtlı olduklarını gösterir öğrenci belgesini Kurumumuza göndermeleri halinde öğrenim kredilerinin nakli yapılıp kredi ödemeleri devam ettirilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin yeniden başvuru yapmalarına gerek yoktur.

Ancak; İki yıllık bir yükseköğretim programı süresince Kurumumuzdan burs ve öğrenim kredisi almayan ve öğrenimlerine ara vermeden dikey geçiş sınavı sonucu 2014–2015 öğretim yılında lisans programının 3. sınıfına başlayan öğrenciler burs, diğer öğrenciler de öğrenim kredisine başvuruda bulunabilirler.

Dikey geçiş yapan öğrenciler okula giriş yılı olarak mezun oldukları ön lisans programına kayıt yaptırdıkları tarihi, yatay geçiş yapan öğrenciler ise ayrıldıkları okula kayıt yaptırdıkları tarihi yazacaklardır.

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
Burs ve öğrenim kredisi başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Kamu kurum ve kuruluşlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde burs veya öğrenim kredisi hakkınız iptal edilecektir.

 • İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz,
 • Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; burs/öğrenim kredisi almanızı engeller.
 • Kimliğiniz ile ilgili bilgileri, mutlaka nüfus cüzdanınıza bakarak cevaplayınız.
 • Bekar öğrenciler anne ve/veya babasına (evli öğrenciler ise kendilerine ve/veya eşlerine) ait aylık net gelirini tam ve doğru olarak yazınız.
 • Burs ve öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.
 • Başvuruda bulunduktan sonra gerekmesi halinde, başvuru bitim tarihine kadar bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.
YURT İÇİ KREDİ VE BURS Başvurusu İçin TIKLAYINIZ
YURT İÇİ KREDİ VE BURS İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN
YURT İÇİ ÜNİVERSİTELERİ BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ BAŞVURU SORUNLARINIZ İÇİN AŞAĞIDA YAZILI TEFONLARI ARAYABİLİRSİNİZ.
T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı;Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Kredi Dairesi Başkanlığı
Söğütözü Mah. 2176 Sokak NO:25 ÇANKAYA/ANKARA
Santral: 0 (312) 551 60 00(20 Hat)
Çağrı Merkezi: 4441961
DİKKAT :
 • T.C. Kimlik Numaram ile beyan ettiğim bilgilerin sorgulanmasını,
 • Başvuru bilgilerimin adıma banka hesabı açılması için ilgili banka ile paylaşılmasını,
 • Başvuru sonrasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaramın, üniversite ve bölüm bilgilerimin ilgili banka ile paylaşılmasını,
Akademikpersonel.org’da Bulunan Diğer Burs Fırsatları
       

Yorumlar

 1. atilla dedi ki:

  Selam.. Millilik bursu için başvuru yapmıştim onaylandi denmisti. Fakat normal başbakanlik bursu yatırılmış ne yapmalıyım acaba

 2. Emrullah dedi ki:

  Merhabalar, Kyk burs basvurusu ile ilgili bir sorunum var ben okudugum okula ygs puanım barajı geçmediği için özel yetek sınavı ile bölüme girdim fakat burs basvurusu yaparken ”okula giriş puan türünüz” seçeneğinde özel yetenek gibi bir şık göremedim yardımcı olabılecek arkadaslarımdan yardım beklıuyorum, şimdiden teşekkürler

 3. Ibrahim ozkaya dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.. ben 2 yıllık yüksek öğretim programında Ogrenciydim aynı zamanda milli sporcu oldum ve besyo başladım.kyk aradigimda eski okulumdan kayıt sildirip ve yeni okulun öğrenci belgesi milli sporcu belgesi ile kyk başvurup nakil işlemi yapmamı söylediler bir daha ki aydan sonra milli sporcu bursuna dönecek dediler. Ama bir dahaki ayda kredi kesildi ve para yatmadi yardımcı olacak birileri lutfen

 4. merve dedi ki:

  milli sporcu bursum var. DGS ile geçiş yapmak istiyorum bursumun kesilmemesi için bölüm devamı seçmek zorunda mıyım . açık öğretim seçsem bursum devam eder mi

  1. emre dedi ki:

   milli sprocu bursunuz ne kadar alıyorsunuz yuksek lısansta?bnde mıllı sporcuyumda

 5. dilay dedi ki:

  arakadaşlar doktora yapmaya başladım. ama bir lisans programına da kaıytlıyım tekrar ..kkdan doktora bursu alamama engel olur m u bu durum? lisans da herhangi bir burs almadım

 6. fatih dedi ki:

  2015 şubat yüksek lisans bursu var mı ve bu bursa başvurabiliyor muyuz? yardım lütfen

 7. şeyma dedi ki:

  Kyk sayfasında öğrenciliğimin teyit edilmediği yazıyordu öğrenci belgemi yolladım nerdeyse 13 gün oldu hala o yazı kalkmadı öğrenci belgemi bi daha mı yollasam ? Yardımcı olurmusunuz. Gittiği hakkında elimde bilgi de var ayrıca ama endişeleniyorum

 8. funda dedi ki:

  kredi çıktı ama ögrenci belgem eksikmiş bilgi kuruma iletmemi istiyo ama nasıl yapacagımı bilemiyorm

 9. ARİF GENÇER dedi ki:

  Yüksek lisans burs/kredi müracatı sırasında girdiğim kimlik bilgileri hatalı diyor. halbuki bilgiler doğru.nasıl sorunumu çözebilirim acaba?

 10. habibe dedi ki:

  Merhaba,
  İki sorum var eğer yardımcı olacak birileri var ise buralarda hâlâ;
  -Yüksek lisans öğrencisi okula giriş puanı olarak hangi puanını yazmalı?
  -Babam İşçi emeklisi, ancak seçenek kutusunda buna uygun bir ifade bulamıyorum.

  1. habibe dedi ki:

   tamam ales puanı seçeneği koyulmuş,
   Merak edenler için diğeri de yaşlılık aylığı imiş

 11. selma türlü dedi ki:

  okula giriş yılınız kısmına 2014 yok fakat ben bu yıl giriş yaptım okula ne yapılmalı anlamadım bilgisi olan varsa yazarsa sevınırım

 12. Gülşah dedi ki:

  “Merhabalar, KYK burs başvurusu ile ilgili sorum var. Bu yıl doktoraya yeni başladım. KYK burs başvurusu formunda ÖĞRENİM BİlGİLERİ kısmının Müracaat Türü kısmında 2 seçenek konulmuş. İlkinde “ÖSYM (2014 yılında bir yükseköğrenim kurumuna yerleştirilenler)”, İkinci seçenekte “Ara Sınıfta Olanlar” yer alıyor. İlk seçeneği seçtim ama ÖSYM ile bir alaka kuramadım. Bu konuda hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.”
  Yukarıda da dile getirildiği gibi benzeri soru işaretleri benim de kafamı kurcaladı, bilgi almak için aradım fakat ulaşamadım. Ayrıca puan türü durumu da var net olarak anlaşılamayan. Sayın admin bu konuda bilgi verebilecek misiniz?

 13. ismet dedi ki:

  öyp li ler de başvurabilirmi? lisansta kredi almıştım.ödemesini yapmaya başlayacağım bu ay.
  tekrar kredi çıkarmı? ve almaya hakkımız varmı?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır artık bir işiniz var başvuramazsınız.

 14. Aslı dedi ki:

  Merhabalar, KYK burs başvurusu ile ilgili sorum var. Bu yıl doktoraya yeni başladım. KYK burs başvurusu formunda ÖĞRENİM BİlGİLERİ kısmının Müracaat Türü kısmında 2 seçenek konulmuş. İlkinde “ÖSYM (2014 yılında bir yükseköğrenim kurumuna yerleştirilenler)”, İkinci seçenekte “Ara Sınıfta Olanlar” yer alıyor. İlk seçeneği seçtim ama ÖSYM ile bir alaka kuramadım. Bu konuda hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

 15. Mehmet dedi ki:

  Yüksek lisans için ales puanı mı kullanılıyor ?

  1. helen dedi ki:

   yok daha neler.

Yorum Yaz