reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

Kredi Notu Kaç Olmalı

9 Ocak 2016
Kredi Notu Kaç Olmalı
       

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi talebi ile bankaya gelen kişilerin başvuruları değerlendirilirken dikkat edilen en önemli kriter kredi notudur. Peki, kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır? Bu yazımızda kredi notu hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. İlk olarak kredi notunun ne anlama geldiğini açıklayacağız. Ardından kredi notunun nasıl ortaya çıktığından ve kredi çekebilmek için en az kaç olması gerektiğinden bahsedeceğiz. Yazımızın sonuna geldiğinizde ise kredi notu ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

Kredi Notu Nedir ve Nasıl Hesaplanır

Kredi notu, kişiye has bir puan olup banka ve finans kuruluşları ile kişinin arasındaki her türlü mali ilişkileri ifade eder. Kişinin ödeme alışkanlıkları ve geçmiş dönemlerdeki borçlarını ödeme tablosunu ortaya koyar ve bankalar tarafından özellikle kredi taleplerinde referans olarak kullanılır. Uzun süredir bankaların kredi ve kredi kartı talebinde bulunan müşterileri için değerlendirme yaparken göz önünde bulundurduğu en önemli kriter olarak bilinmektedir. Kredi notu hesaplaması için birkaç faktör referans alınmaktadır. Bunlar;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödemeleri,
  • Mevcut hesap özetleri ve borçluluk durumu,
  • Yeni kredi başvuruları,
  • Kredi kullanım yüzdesi,
  • Diğer durumlar olmaktadır.

Kredi notu hesaplanırken yukarıda bahsedilen durumların yanı sıra bankalar kendilerine has kriterler de getirebilmektedir. Sonuç olarak ortaya çıkan kredi notu da farklı bir şekilde yorumlanabilmektedir. Fakat kredi notu kaç olmalıdır diye ortalama bir genelleme yapmak da mümkündür.

Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır

Herkesin kredi notu 0 – 1900 arasında değişen bir sayısal değerden oluşmaktadır. Kredi çekme talebiyle başvuruda bulunan kişilerin kredi puanları bu değerler arasında aşağıdaki gibi derecelendirilmektedir.

1900 – 1700 kredi notu: Çok İyi

1699 – 1500 kredi notu: İyi

1499 – 1300 kredi notu: Az riskli

1299 – 800 kredi notu: Orta riskli

799 – 0 kredi notu: Çok riskli olarak değerlendirilmektedir.

Kredi notu, tüm bankaların ortaklaşa kullandıkları bir veri tabanı niteliğinde olan Findeks üzerinde tutulmaktadır. Findeks resmi web sitesi üzerinden hesaplanabilen kredi notunu son zamanlarda bankalar ve cep telefonu operatörleri aracılığıyla da öğrenebilmekteyiz. Bankalar ve finans kuruluşlarından kredi çekmeyi düşünen kimselerin ara ara kredi notunu öğrenerek kontrol altında tutması önerilir. Olası bir düşüş yaşanması halinde hemen müdahale ederek düşüşe sebep olan durumlar ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Kredi notları ve Findeks hakkında tüm detaylı bilgilere https://www.kredinotu.co adresinden kolaylıkla öğrenebilirsiniz, ayrıca kredinotu.co adresi üzerinden online olarak bankacılara sorular sorabilir anında cevaplarını alabilirsiniz.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz