reklam
Akademik Personel | 18 Ocak 2017, Çarşamba

Kredi Çekmek Kolaylaşacak

26 Mart 2016
Kredi Çekmek Kolaylaşacak
       

Tüketiciler çekecekleri ihtiyaç kredisi hesaplamasını yaparken dikkat etmesi gereken temel unsurlar arasında kendi bütçelerinin sarsılmaması konusudur. Bu sebeple geri ödeyecekleri taksit miktarını hesap ederek kredi çekmeleri gerekir. Ayrıca kredi faizleri düşer mi araştırmak gerekir.

İhtiyaç kredilerinde en önemli unsurlardan biri olarak çekilecek kredinin vadesi 36 ay olarak sınırlandırılmış olmasıdır. İhtiyaç kredileri maksimum 36 ayı aşamaz. aynı şekilde ihtiyaç kredisi olarak çekilebilecek maksimum tutar da 50.000 TL ile sınırlandırılmıştır. Bankaların ihtiyaç kredilerine uygulayabileceği minimum ve maksimum faiz oranları da yine Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı bankalar tüketicilere çekecekleri kredilerin toplam geri ödeme miktarını ve taksit sayısı konusunda inisiyatif kullanamazlar. Ayrıca şunu unutmayın ki kredi başvurusu yapmak kredi notunu etkiler Eğer başvurunuz reddedilirse kredi notunuz düşer.

İhtiyaç kredisi hesaplaması yapılırken aylık geri ödeme miktarının sizin gelir gider dengenizi bozmayacak şekilde taksitler ayarlamak için dikkat etmeniz ve buna göre hesap yapmanız gerekir. Ayrıca bireysel ihtiyaç kredisi hesaplanırken çekeceğiniz kredi tutarının binde beş oranında dosya masrafı ödemeniz gerektiğini unutmamanız gerekir. Dosya masrafı kesin olarak ödenmesi gereken bir gider değildir, bazı bankalar dosya masrafı talep ederken bazıları da dosya masrafı almamaktadır. Hiç dosya masrafı uygulaması yapmayan ve dosya masrafsız ihtiyaç kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

İhtiyaç kredisi hesaplanırken bu konuların düşünülerek ona göre hesap yapılması ve borçlanılması sizin için çok önemlidir. İhtiyaç kredisi faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenir. Bu oranlara göre bankalar minimum ve maksimum sınırların arasında faiz oranlarını belirler. Bütün bankalar Merkez Bankası tarafından belirlenen alt ve üst faiz sınırlarına göre istedikleri faizi uygulayabilirler.

İhtiyaç kredisi hesaplanırken en düşük faiz oranı değil, toplamda geri ödeyeceğiniz miktar önemlidir. Elbette bu durum geri ödeyeceğiniz taksit sayısı ile eşit olarak hesaplandığı zaman geçerlidir. İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Bütün bankaların kredi çekmek isteyenlerden istediği gelir belgesi de yine bankalara sunulması gerekir. Gelir belgesi olarak maaş bordrosu,

vergi levhası, Sosyal Güvenlik Kurumu dökümanları ya da herhangi bir yerde işçi iseniz son 3 aylık prim ödemelerinizi gösteren belgeler kabul edilmektedir. Talep ettiğiniz kredi miktarı aylık olarak resmi gelirinizin yüzde ellisinden fazla olamaz.

Eğer kredi çekmek konusunda çok aceleci iseniz şubeye gitmeden kredi veren bankalardan başvuru yapabilirsiniz.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz