reklam
reklam
Akademik Personel | 27 Ekim 2016, Perşembe

KPSS’ye Almayan Sınav Görevlileri İçin Karar Verildi

6 Mayıs 2015
KPSS’ye Almayan Sınav Görevlileri İçin Karar Verildi
       

24 yaşındaki Pelin’in ‘sarı saçlı’ fotoğrafı nedeniyle sınava katılımını engelledikleri iddia edilmişti.

Adana’da matematik öğretmeni adayı 24 yaşındakiPelin Derya Çetinkaya’nın, 2014’teki Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sınava giriş belgesindeki ‘sarı saçlı’ fotoğrafı nedeniyle gözaltına alınıp, ikinci oturuma katılmasını engelledikleri iddia edilen 3 gözetmen için, takipsizlik kararı verildi. Tüm hayalleri yıkılan Çetinkaya, “Hem gelecek hayallerimi yıkanlar, hem de psikolojimi bozanlar nasıl suçsuz olabilir” diyerek karara itiraz edeceklerini söyledi. Çetinkaya, ÖSYM ve Hazine’ye 2014 yılındaki sınavda gözaltına alınması sonucu çevresinde sahip olduğu itibar ve imajının kötü yönde zedelendiği gerekçesiyle tazminat davaları açmıştı.

Kaynak: HaberTurk

 

       

Yorumlar

 1. G diyor ki:

  ben de olsam almazdım, sadece saç rengi değil, gözleri lens gibi, makyaj da insanı oldukça değiştiriyor zaten. alan gözetmen nasıl anlayacak o kişinin olup olmadığını dediğiniz gibi retina taraması mı yapcak?, resme bakıp karar veriyor insanlar. böyle durumlar için ösym sınava girerken bu gibi durumlarla karşılaşıldığında bakılması için, yanınızda fazladan yeni çekilmiş fotoğraf taşıyın diyor zaten. hem nasıl emin olunulabilir ki insan, belki çok benzeyen kardeşi de , saçım değişti makyajım değişti deyip kandırıyor, ki biliyorsunuzki kpss gibi büyük sınav gözetmenlerin titizlenmesi çok normal, sonuçta basit bir deneme sınavı mı bu ? sadece 1 kişinin değil binlerce insanın emeği söz konusu yani kimseye ayrıcalıklı davranılmaması gerekiyor.

  1. cahelat diyor ki:

   bende almazdım felan dıyorsun guzelde o senın kararına kalmıyor.demek ıstemıyorum kı sen gozetmen degılsın zaten alamazsın. gozetmen olduğunu varsayalım bu kadının sınava gırdığı salondakılerde senden az cahıl olmamakla bırlıkte ösym nın gözetmenlere verdııg bır klavuz var neyı nasıl yaparsın hersey yazar. zahmet edıp okusalar eğer bır ınsanın kımlıgınden suphe edıyorsan sınava al onune bır kagıt wer kensını tanıtan kısa bır yazı yazdır.daha sonra polıse wer kımlıktekı kısının kendısının olduğunu kanıtlarsa sınavı gecerlı yok kanıtlayamazsa sınavı ıptal oluyor yanı adamı sınava almamazlık yapma al dıyor. kılmlık tespıtını sonra yap dıyor. cahıl ben bılırım ben yaparım bence gıbı yaklasımlar yanlıstır her ısın mevzuatı var .

   1. G diyor ki:

    ben ösym de gözetmenlik yapmış biri olarak şunu söylemeliyim ki, o olmadığından emin olduysa bi gözetmen ve sınav başlamamışsa sınava almama hakkı var. sınava almışsa ve o kişi olduğunda hala tereddütü varsa, sınav sonunda tüm kimlik bilgileriyle yazdığı savunma kağını kamera karşısında okuyayarak, kayıt altına alınır ve ilgili birimlere teslim edilir. lütfen kendi cehaletinizi başkalarına atfetmeyin zira komik oluyor. ayrıca bu kamera karşısında okuyarak kayıda alınma işlemi uygulaması da son ygs sınaların da uygulamaya konmuşdur.

 2. ayşe diyor ki:

  resimlere göre konuşmuyorum … saçma millet o kadar hazırlansın bu sınav için ve son dakikada böyle gereksiz bir şey için kaybetsin olacak şey mi bu

 3. cenk türkmen diyor ki:

  arkadaşlar sınav giriş belgemde uzun saçlı ve bıyıklı resmim var bütün sınavlara kısa saçlı ve bıyıksız girdim, tipimi ösym ye göre ayarlayacak, stabil tutacak değilim, özgürlük de bu alanlarda başlar zaten. adayı sınava almamak söz konusu olamaz, benzemiyorsun dersin tutanak tutarsın resmini çekersin, sınavlarda güvenlikten sorumlu polis arkadaşlara bildirirsin, gereği neyse sınav çıkışında yaparsın. nasılsa sorumlu da sınav boyunca orada bulunmak zorunda. ülkemizdeki anlayış bozukluğu bundan kaynaklanıyor. adı adresi belli adamı hakkı kaybolmadan takip edebilirdin.

 4. ezgi diyor ki:

  benziyor resme.sırf sac renginden dolayı alınmamış olması çok saçma bir gerekçe.kesinlikle bayan haklı ve hakını alır inşallah.benim başım kapalı saçımı görmüyolar yüzüne bakıyolar sonuçta.üstelik ta ne zamanın resmi var kimlikte.e beni yüzümle değerlendir onu saçıyla mı..yanlış çok yanlış.üstelik bu hayati bir sınav.ne bilsin zavallım saçı sarı diye kıllık yapacaklar.yani bu abes durumu bilse heralde boyardı.ne bilsin anormal bi durum yasanacak.

 5. selman diyor ki:

  Sınava hangi bayan alınmamış? Sağdaki mi soldaki mi?

 6. coder diyor ki:

  Sanki sınav görevlileri kimlik tespit uzmanı. Bildiğin öğretim elemanı veya öğretmen. Sen git tipini değiştir sonra gel beni tanımadılar diye yaygara yap. Saç rengi değil kaşlar bile değişmiş. Hayallerin yıklmadan önce sen düşünecektin.
  Hayat liseli ergenlerin anlamaları gereken bazı sorumluluklar taşır.Bunlardan biri de kimlik kontrolü ile alınacağın sınava, teşhisini zorlaştıran durum ile girmemendir.

 7. tiberius diyor ki:

  Peki sınava baş örtüsüyle girenler ne olacak?

 8. thde diyor ki:

  Zaten boyle olacagini bilse bu bayan da dikkat ederdi zaten. Basina geldikten sonra yok efendim sacini boyamayacaktin vs demenin alemi yok.

 9. mehmet guven diyor ki:

  Pek benzemiyor. Ben de olsam almazdım.

  1. Mine Uzel diyor ki:

   Aynen. Sınava başka birinin yerine gireni yakalayamasak suç ortağı oluverecekken şüpheci davranmaktır makul olan. 24 yaşında, Matematik öğretmenliği mezunu bir bayan birazcık da olsa makul ve mantıklı davranmalı, madem bu sınav hayati önem taşıyordu onun için, başvuruyla sınav arası saç rengini koruyabilirdi, sonuçta boya hayati bir işlem değil. Belki bu gibi durumlarda kişi sınava alınıp, değerlendirme sürecinde ayıklama ya da kimlik tespiti yapılabilirdi, onu da bu kafayla yönetilen bir ülkeden beklemek hayal olur.

 10. insaf diyor ki:

  insanda birazcık akıl ve mantık olmaz mı? osym sınav giriş belgesinde fotoğrafınla farklı bir görüntüde sınava girmenin açıklanabilir bir tarafı var mı? sınav görevlileri sizin bukalemun misali kılıktan kılığa bürünmenizi teşhis etmekle mi meşgul olacaklar. neyse son halin sınav giriş belgesindeki fotoğrafını onunla güncellemek zorundasın.

  1. mantık diyor ki:

   Kimin resmi kendisine benziyor ? Biraz mantık ilk kayıt olurken ellerinde vga bilgisayara bağlı kamera ile resim çekiyorlar ne bir netlik ne kalite, insan her zaman o halinde olucak diye birşey mi var? Aradan 2 yıl hatta 3 yıl geçiyor resim aynı eğer gidip değiştirmezsen . Sen 2 yıl önceki haline benziyorsan bravo sana .

 11. mete diyor ki:

  Allah aşkına bu iki resim benziyor mu görevliler ne yapsın parmak izi olur damar okutma olur retina tarama olur ama bu iş sistematiğe bağlanmalı artık kimse zan altında kalmamalı

Yorum Yaz