Akademik Personel | 26 Nisan 2018, Perşembe

Kendi Mobilyasını Üreten Üniversite

11 Temmuz 2014
Kendi Mobilyasını Üreten Üniversite
       

Son yıllarda yaptığı atılımla dikkatleri üzerine çeken Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, okul içinde makam odasından sınıflara kadar kullanılan tüm mobilya malzemelerini kendi atölyelerinde üretiyor.

 

Öğrenciler hem uygulamalı eğitim görüyor hem de sınava girdikleri sıraları üretmenin mutluluğunu yaşıyor.

Yaptığı atılım ve yenilikler ile Türkiye’nin modern üniversiteleri arasına girmeyi başaran Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, yaptığı bir uygulama ile herkese örnek oldu. Çaycuma’da faaliyet gösteren Bülent Ecevit Üniversitesi Hikmet Odabaş, Ali Osman Odabaş Mobilya Dekorasyon Atölyesi, üniversitenin bütün mobilyalarını üreterek büyük bir başarıya imza attı. 2004 yılında kurulan ve Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer ile büyük bir atılım yapan atölyede son teknoloji makinelerle üretim yapılıyor.

Üniversite birimlerinde iç mekan konstrüksiyonu olarak ofis mobilyaları, amfi, laboratuvar tezgahları, kütüphane, banko, koltuk döşeme gibi hizmetler veren atölye, dış mekan konstrüksiyonu olarak da deck, kamelya, pergole, bank, tribün ve ahşap kaplama gibi bir çok ürünü hizmete sunuyor.Bölüm öğrencileri hem uygulamalı olarak dersleri alıyor hem de yılda yaklaşık 1.5 milyon TL üniversitenin kasasında kalmış oluyor.

Çaycuma Kampusü’nün son yıllarda özellikle Rektör Mahmut Özer’in gelmesi ile büyük bir gelişim ve değişim içine girdiğini ifade eden Çaycuma Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Hikmet Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun en güzel örneklerinden biri bu atölyenin üniversitenin ihtiyaçlarını görecek şekilde dizayn edilmesi, bunun yanında öğrencilerin uygulamalı eğitimin içinde kalmasını sağlamasıdır. Öğrencilerimiz uygulamalı eğitim esnasında birebir malzemeye dokunabilmekte, model oluşturmakta ve tasarımdan üretime kadar olan çizgi üzerinde hareket edebilmektedir. Bu da uygulamalı eğitim yapan birimlerin içinde en güzel olgudur. Bunu yaparken öğrencilerimiz aynı zamanda üniversitenin değişik birimlerinde gelen taleplerini karşılayarak, üniversitenin ihtiyaçlarını gidermekteyiz. Çok ciddi bir destek oluşturmakta ve yapılanma sürecinde destek sağlamaktadır”

 

KENDİ OKUDUKLARI SIRALARI ÜRETİYORLAR

Çaycuma Meslek Yüksekokulu 2. sınıf öğrencisi Aydın Keleş de sınava girdiği sıraları üretmekten gurur duyduğunu söyledi. Okula öğrenci olarak giren ancak daha sonra mezun olup atölyede tekniker olarak çalışmaya devam eden Ramazan Aslanoğlu da, “İşe başlayalı 6 ay oldu. 2008 yılında okula girdim ve şimdi hocalarımla iş arkadaşı oldum. Kendi ürettiğimiz ürünleri kullanmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.

Okulda uzman 5 tekniker, 4 öğretim elemanı ve 3 zamanlı işçi öğrenci görev yapıyor. Eğitim öğretim süresince ahşap malzeme üzerine teorik bilgilerin yanı sıra öğrenciler üç boyutlu bilgisayar destekli çizimle kendilerini geliştiriyor.

 

       

BENZER HABERLER