reklam
Akademik Personel | 20 Ocak 2017, Cuma

Kemal Sunal Nereli?

27 Ocak 2016
Kemal Sunal Nereli?
       

Kemal Sunal Nereli?

Kemal Sunal nereli sorusuna da cevap vereceğimiz bu yazımızda hayatından ve önemli filmlerinden de bahsedeceğiz. Kemal Sunal 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş Türkiye’nin en ünlü aktörlerindendir. Ailesi Malatya kökenli olduğu için kemal sunal nereli sorusuna iki türlü cevap vermek mümkündür. Aslen Malatyalı olan oyuncunun İstanbullu olduğu da söylenebilir.

Kemal Sunal Sanat Kariyeri

Vefa lisesinden mezun olan Sunal, başarılı ve uzun soluklu kariyerine tiyatrolarda küçük rollerde oynayarak başladı. Bir süre Kenterler tiyatrosunda, Zoraki Takip isimli oyunda rol aldı. Daha sonra Devekuşu Kabarede fark edilmeye başlandı.

Bu rolünden sonra büyük bir yeteneğinin olduğu keşfedildi ve dönemin diğer ünlülerinin de rol aldığı yüksek bütçeli filmlerde oynamaya başladı. İlk sinema filminde Şener Şen, Halit Akçatepe, Münir Özkul gibi büyük aktörlerle çalışmıştır.

Aldığı roller arasında belki de en ünlüsü “Hababam Sınıfı” filmi ile başlayan Şaban tiplemesidir. Filmde sınıf arkadaşları Şabana “İnek” diye de sesleniyor onu sürekli olarak küçük düşürmeye çalışıyorlardı. Bu durum Şabanı düşünülmeyi düşünmekten alı koymuyor, okuldan kaçmak için tüneller kazıyor, okulun tavan arasında sigara içerken yakalanıyordu. Sunal canlandırdığı Şaban karakteri ile Türk halkının zihninde temiz ve saf kimliği ile yer etmiş, karakter filmin yeni versiyonlarında Sunal’a saygı babında bir başka aktör tarafından tekrardan canlandırılmamıştır.

Canlandırdığı önemli diğer karakterler arasında Tosun Paşa, Çöpçüler Kralı, Doktor Civanım gibi karakterler vardır. Filmlerinde seyirciyi güldürmeyi başarmasının yanı sıra, 1970’li ve 1980’li yıllarda geçen filmlerinde fakirlik kaynaklı sorunlara dikkat çekmesi ile halkın sevgisini kazanmıştır. Hemen hemen tüm filmlerinde fakir olan ve başarı elde etmeye çalışan karakterleri oynamaktadır.

Kemal Sunal Özel Hayatı

Sunalın özle hayatının Kemal Sunal nereli sorusu ile başladığını söyleyebiliriz. İstanbul’da doğan Sunal lise eğitim hayatını da bu şehirde tamamlamış üniversiteyi ise yarıda bırakarak aktörlük kariyerine devam etmiştir.

Daha sonra 1980 darbe döneminde Üniversite eğitimine geri dönmüş, Radyo Televizyon ve Sinema bölümünü bitirmiştir. Sunal yüksek lisans eğitiminde tez konusu olarak kendini, filmlerini ve hayatını çalışmış 1988 yılında mezun olmuştur.

Yararlanılan Kaynak: http://purtukal.com/biyografi/kemal-sunal-nereli.html

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz