Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Kapanan Üniversitelerin Tabelaları Değişecek

2 Ağustos 2016
Kapanan Üniversitelerin Tabelaları Değişecek
       

Kapatılan 15 yükseköğretim kurumuna, aynı ilde öğrencilerin taşınacağı üniversitenin tabelası asılacak.

Darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) kapatılan üniversitelerin Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) devredilmesi bekleniyor. Mühürleme işleminin ardından Hazine’ye geçen, daha sonra Maliye Bakanlığı’na devredilen yükseköğretim kurumları öğrencilerinin gideceği üniversiteler geçen hafta açıklandı. Aynı ildeki bir başka üniversiteye taşınan yaklaşık 65 bin öğrenciye, gideceği üniversitenin diploması verilecekti. Mühürlenen kurumların ne olacağı tartışma yaratmıştı.

OHAL Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin Kararname İle 15 Üniversite Kapatıldı!

AYNI KAMPUS

YÖK’ten edinilen bilgiye göre, yükseköğretim amaçlı yapılan bu bina ve kampusların aynı amaçla kullanılması maksadıyla Maliye Bakanlığı tarafından ilgili üniversiteye devri planlanıyor. Buna göre kapatılan üniversiteler, öğrencilerinin nakledildiği yükseköğretim kurumunun adını taşıyacak. Öğrenciler ise aynı bina, kampus ve sıralarda; gideceği belirlenen üniversitenin tabelası altında eğitim görmeye devam edecek. Kapatılan Turgut Özal Üniversitesi öğrencileri, mühürlenen okullarında eğitimlerini sürdürecekler, ancak okulun tabelasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi yazacak.

KADRO TAHSİS EDİLECEK

Tabela değişikliği yapılan üniversitenin akademik kadrosu ise adını taşıdığı kurumun akademisyenlerinden oluşacak. İlgili üniversitedeki akademisyenler, yeni kampuslarda da eğitim verecek. Akademisyenler üniversiteleri ve yeni kampusları arasında öğrencilere yetişmeye çalışacak. Akademik kadro yetersiz kalırsa, YÖK ile işbirliği yapılarak kadro tahsisi sağlanacak.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. Adalet istiyoruz dedi ki:

  Bu örgütle alakası olmayan kapatılan kurumlardaki akademisyeni düşünen var mı acaba ? Hiç bir suçu olmadığı halde işsiz kalan kurum adı yüzünden belki de hiç bir zaman iş bulamayacak akademisyenler hakkında çalışma yapılması gerekilmez mi! Alakalı olanların Allah cezasını versin ama bizler neden cezasını çekiyoruz. Araştırılsın ve mağdur edilmeyelim. Hani kimseye haksızlık yapılmayacaktı

 2. Magdur dedi ki:

  Alakasi olmayan akademik personeller ne olacak peki… Magdur edildik hainler yuzunden

 3. ati dedi ki:

  yemekleri 2 lira yapcaklarsa kalırım ben aga

 4. Dilara dedi ki:

  Aynı kampüste mı kalacaklar yoksa İstanbul üniversitesine mı gidecekler bir karar verin artık. Sisteme bak ya

Yorum Yaz