reklam
reklam
Akademik Personel | 25 Ekim 2016, Salı

‘Kanlı Ay Tutulması’ Yarın Yaşanacak: Blood Moon nedir?

3 Nisan 2015
‘Kanlı Ay Tutulması’ Yarın Yaşanacak: Blood Moon nedir?
       

‘Kanlı Ay Tutulması’ olayı 4 Nisan Cumartesi günü yaşanacak. Bunun, yüzyılın en sıkıcı Ay tutulması olacağı belirtiliyor. Dolunay’ın 4 kez ve kırmızı şekilde tutulacağı bu periyodu tanımlamak için, Latince’de ‘Dörtlü’ anlamına gelen Tetrad adı kullanılıyor. 4 Nisan’da serinin 3.cü Kanlı Ay tutulması yani Tetrad’ın 3. Aşaması olacak.

4 Nisan 2015 Cumartesi günü yaşanacak olan ‘Kanlı Ay Tutulması’ için uzmanlar ‘bu yüzyılın en sıkıcı Ay tutulması’ diyor. NASA’dan yapılan açıklamaya göre tutulma sadece 5 dakika sürecek ve tutulma esnasında ‘Blood Moon’ yani ‘Kanlı Ay’ denilen, kırmızı bir görüntü oluşacak.

Ay tutulması Doğu Asya, Yeni Zelanda,  Pasifik, Batı ve Kuzey Amerikaülkeleri ile Avustralya’dan izlenebilecek. Ay’ın Dolunay formunda, biraz kırmızılaşmış şekilde görüleceği bu astronomi olayı, ülkemizde ise görülemeyecek. Türkiye ’de saat 16:58 sıralarında yaşanacak olan Kanlı Ay tutulmasının, “bu yüzyılda yaşanan en sıkıcı Ay tutulması” olacağı söyleniyor.

‘BLOOD MOON TETRAD’ININ ÜÇÜNCÜSÜ YAŞANACAK

Ay tutulduğu sırada Dünya’da Güneş’in doğmakta ve batmakta olduğu lokasyonlardan yansıyan ışık sebebiyle Dolunay hafif kırmızılaşmış bir görünüme kavuşuyor. Bu görüntü sebebiyle ‘Blood Moon’ yani ‘Kanlı Ay’ denilen bu astronomi olayı sırasında, değişik bir durumun yaşanması da bekleniyor.

Cumartesi günü yaşanacak olan Kanlı Ay, 2014-2015 yılları arasında 4 kez gerçekleşecek olan tutulmalardan 3.sü olacak. Dolunay’ın 4 kez ve kırmızı şekilde tutulacağı bu periyodu tanımlamak için, Latince’de ‘Dörtlü’ anlamına gelen Tetrad adı kullanılıyor. 4 Nisan’da serinin 3.cü Kanlı Ay tutulması, Tetrad’ın 3. Aşaması olacak. 4. ve son kanlı Ay tutulması ise 28 Eylül’de gerçekleşecek.

 

Kaynak: Radikal

       

Yorumlar

 1. oz diyor ki:

  İlgi çekici olsun diye üretilmiş haber başlıklarını olduğu gibi alıp buraya taşımak ne derece doğru? Zaten ülkemizde astronomiye, genel olarak bilime ilgi pek yüksek değil. Bir de Ay tutulması için sıkıcı tabirinin kullanılması hoş değil bence. Hadi Radikal gazetesi kullanmış da akademik personel sitesi böyle bir başlık atmamali bence.

  1. akademikportal diyor ki:

   Hocam herkesi ilgilendiren bir olayı çok nadir paylaşıyoruz, açıkcası yazı bilimsel olduğu için paylaştık ama haklısınız bundan sonra daha dikkatli oluruz. Saygılarımızla.

 2. picard diyor ki:

  Kaynağı verilse de, akademik personel sitesinde astrolojinin bilim dalı gibi sunulup, astrologlara referans verilmesine karşıyım.

  1. akademikportal diyor ki:

   Hocam Astroloji kısmını çıkarttık, sadece Astronomik kısmı kaldı 🙂 bizim de gözümüzden kaçmış.

Yorum Yaz