Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Kamu Kadrolarına Talep Patladı

31 Ağustos 2014
Kamu Kadrolarına Talep Patladı
       

Devleti en güvenli iş kapısı olarak gören yeni mezunların memurluk talebinde patlama yaşanıyor. Atama sistemi talebi karşılamadığı için iş arayan mezun sayısı yüz binlere ulaştı

Türkiye’de devlet en garantili istihdam kapısı olarak görülüyor.

Özel sektör, tecrübeli elemana öncelik verince binlerce yeni mezun ilk olarak kamuda çalışmak için çaba gösteriyor. Bu durum devlet kapısında yığılmaları da beraberinde getiriyor. İki yılda bir yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) katılanların sayısı milyonla ifade edilmeye başlandı.

Şu anda 3.5 milyona yakın kamu çalışanı var. Bu sayı 2 katına çıksa bile talebi karşılaması zor. Belli mesleklerdeki bu yığılma üniversite ve fakülteler açılırken plansız hareket edilmesinin bir sonucu olarak görülüyor.
 

 Güncel Akademik İlanlar ve Kamu İlanları İçin Lütfen Tıklayınız

 
Her gün bize ulaşan yüzlerce mesajdan anlıyoruz ki, bu arz fazlası veren bölümlerden biri Eğitim Fakülteleri. Her yıl 40-50 bin atamaya rağmen bekleyen öğretmen sayısı katlanıyor. Asıl yığılma ise İktisadi İdari Bilimler Fakülteleri’nde (İİBF) yaşanıyor.
Hemen her üniversitede bu bölümlerin açılıyor olması, Açık Öğretim Fakültesi’nin uzaktan eğitimle sürekli mezun vermesi, kamuya hak ettikleri kadar atama olmaması iş arayan İİBF mezunu sayısını 400 binlere kadar ulaştırdı.

İİBF’liler atamalarda genel idari hizmetlere her fakülte mezununun giriyor olmasına karşı çıkıyor. Herkesin eğitimini aldığı kadrolara atanmasını istiyorlar.
Bu konuda adaletsizliğe uğradıklarını söyleyen İİBF’liler eğitimlerine uygun görevlere ilgisiz bölüm mezunlarının da alınıyor olmasının durdurulmasını ve kendileri için 40 bin atama imkanı verilmesini istiyor. Örneğin vergi müfettiş yardımcılığı sınavına biyoloji, ya da kimya mezunu da başvurabiliyor. Bu adayların daha sonra kendi işleriyle ilgili kurumlara geçmesi de kadrolarda boşluğa yol açıyor. Bu gruplara eğitim ve sertifika almasına rağmen atanamayan 7 bin İş ve Meslek Danışmanı’nı da eklemek mümkün. Bu kişiler ise kişi başı bin liraya yakın para harcayıp sertifika almalarına rağmen atanamamaktan mustarip. Yine gıda mühendisleri, ziraat mühendisleri ve Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının da atanmayı talep ediyor. Sistemin tekrar elden geçirilip, taleplerin değerlendirilmesi şart görünüyor.

Kaynak: Sabah

       

Yorumlar

 1. beren dedi ki:

  kamu istihdamı dışında da istihdam imkanı sağla bak parelel herhangi bir yapı ya da teror orgutu kalıyor mu bu memlekette.İnsanlar kötü bişey istemiyor ki.İŞ istiyorlar,bundan daha guzel ne olabilir.Özel sektörde bile çok zor iş bulunuyor,esnaflık yapayım o zaman desen,dev avm leri açarak esnafın anasını ağlattılar.yani o imkanı dahi ellerinden aldılar insanların.

 2. mehmet ali dedi ki:

  Gencler issiz olunca ne yapacaklar ya cemaat vasitasiyla emniyete ya da asteklige veya vesaire yerlere ekmek umidiylle gidecekler. Parelel yapiya cemaate savas acacaklarina ulke genelindeki issizlige savaa acsa hukumet basarili olur.boylece kimse su ya da bu cemaatin orgutun is umidiyle kucagina dusmez.yuzlerce arkadasim cemaate sevdigi icin degil issizlikten secti ve cesitli kurumlara yarlestiler

  1. konya dedi ki:

   evet malesef bide benim gibi iş için girip de şimdi siyasi sebeplerle işsiz kalanlar var. Sen mecbur ettin cemaate bizi ey akp duyuyormusun. Sen mecbur ettin.

 3. ismail dedi ki:

  kamuya bu kadar memur alınıp nasıl maaşları ödenecek,alınmaması lazım hatta sayısının azaltılması gerekir.Sonuçta bu alınan memurlar bir üretim yapıp ,ürün geliştirip,yeni ürünler bulup ülke ekonomisini hafifletecek değil,destek değil köstek oluyorlar.Devletin sırtına yük tamamen.Madem özel sektörde iş bulamıyor bu insanlar o zaman esnaflık yapsınlar.Esanflık yolu caziğ gösterilmeli ve bu yolda destek teşvik verilmeli bunca işsiz üniversiteliye yoksa başedilemez bu kadar yoğun işsizlikle.Bunun yolu da AVM lere karşı savaş açmaktan geçer.

Yorum Yaz