Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

İşte Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanının İstifa Nedeni

24 Aralık 2014
İşte Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanının İstifa Nedeni
       

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi dekanlık görevinden istifa eden Prof. Dr. Yalçın Karatepe, “Tavrım hep ifade özgürlüğünden yana oldu. Gezi olaylarında öğrencilere soruşturma taleplerini geri çevirdim. Kadro taleplerimize onay verilmedi. Soruşturma geçirdim, cezalar aldım. Öğrenciler ve idari personel dışında fakültedeki hocalardan aynı karşılığı görmedim, kırıldım” dedi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yalçın Karatepe, dekanlık seçimlerinin normal olmadığını belirterek, görevinden istifa etti. Karatepe’yi öğrencileri ve çalışma arkadaşları çiçekler ve alkışlar ile fakülteden uğurladı. Hürriyet’e açıklama yapan Prof. Dr. Yalçın Karatepe, dekanlık süresince hep ifade özgürlüğünü savunduğunu ama hocalardan aynı karşılığı görmediğini ve kırıldığını belirterek şunları söyledi:

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı İstifa Etti 

ÖZERK ÜNİVERSİTEYİ SAVUNDUM

“Ben son üç yıldır çok zor bir dönemde dekanlık yaptım, hem üniversite yönetimiyle, hem de ülkenin içinde bulunduğu durumdan dolayı, Ben özellikle özerk üniversiteden yana tavır aldım, yönetim YÖK kanunlarının verdiği yetkiyi sonunu kadar kullanmayı tercih etti. Dekanlık sürem boyunca kadro taleplerimiz karşılık bulmadı, ben soruşturma geçirdim cezalar aldım.

İfade özgürlüğünden yana tavır almamdan dolayı, öğrenciler için açılması istenen soruşturma taleplerini geri çevirdim. Hep ifade özgürlüğünden yana, üniversite özerkliğinden yana bir tavır içine girdik.

HOCALARDAN KARŞILIK BULAMADIM

Üniversite öğrencileri ve çalışanlardan çok memnunum. Ancak, dekanlık sürem iki ay sonra dolacaktı. Fakültede bir dekanlık yoklaması yapıldı, aynı karşılığı hocalardan göremedim, destek bulamadım ve çok kırıldım. Öğrenciler ve idari personelden, mezunlardan çok memnunum, ama aynı desteği hocalardan görmediğim için kırıldım. Ben hiçbir şeyi şahsım adına yapmadım ve çok kırıldım.

GEZİ’DE ÖĞRENCİ SORUŞTURMALARINI REDDETTİM

Rektörlük, hükümet ve YÖK nezdinde yapamadığımı fakülte nezdinde yaptım. Hoca olarak fakültede çalışmaya devam edeceğim. Şimdiye kadar sergilediğim tutumu devam ettireceğim. Bugün dekanlığa başlasam, bu zorluklara rağmen tekrar aynı şeyleri yaparım. Gezi olaylarında öğrenci gösterilerine soruşturma açılması talebine reddettim.

Öğrencilerimizin kendini ifade etmelerine yönelik soruşturma taleplerini reddettim. Hiçbir şeyden çekinmeden, doğru olan şeyleri söyledim, üniversitelerin bu kadar sessiz olduğu bir dönemde benim bunları söylüyor olmam toplumda karşılık buldu.”

Kaynak: Hürriyet

 

       

Yorumlar

 1. Feyza dedi ki:

  Öğrencilerin militan olmasini savunan bir zihniyet. Dağa cikamayanlar için şehirde eskiyalik dersleri mi veriliyor yoksa bu üniversitede!!!

 2. odtulu dedi ki:

  Muhalif olan herkes molotof atmıştır zihniyetine sahip olan bireylerin nasıl bir paranoya ve tahammülsüzlük içinde yüzdüklerinin göstergesi olarak Keko bey iyi bir örnek teşkil etmiş. Cehaletten kaynaklanan ego patlaması ve iktidar seviciliği muhtemelen kendisine egemen güç ilişkileri içerisinde yer bulma telaşından kaynaklanmakta. Yalçın hocanın dekan olduğu okulda bir ar. Gör. Olarak belirtmek isterim ki önünden geçemeyeceğiniz bir okulun yönetimi yahut yönetimin düşünceleri hakkında yorum yapabilmeniz için yeterli olmadığınızı düşünüyorum. Memleketin en büyük sıkıntılarından biri bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ve bireylerin kendilerinde herkese ve her konuya dair söz sahibi olma hakkını bulabilmeleri.

 3. Zehra dedi ki:

  “cok memnunun”, yazim yanlisiniz var.

 4. keko dedi ki:

  “GEZİ’DE ÖĞRENCİ SORUŞTURMALARINI REDDETTİM” = “Molotof atanları korudum”

Yorum Yaz