Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

İşte En Çok Aranan Meslekler

17 Kasım 2014
İşte En Çok Aranan Meslekler
       

Türkiye’de en fazla talep gören meslekler belli oldu. Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Nusret Yazıcı, bu yılın en çok aranan mesleklerini açıkladı. Yazıcı çalışma kapsamında Türkiye genelinde 2 bin 94 farklı meslekte 198 bin 582 kişilik açık iş olduğunu belirterek “Her 5 işverenden birinin açık işi var” dedi.

2014 yılının ilk 6 ayına ilişkin işgücü piyasası verilerinin derlendiği araştırmaya göre işverenlerin aradığı nitelikte eleman bulamadığını dile getiren Yazıcı, eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler arasında makineci (tekstil), satış danışmanı, beden işçisi, garson, kaynakçı, şoför, mobilyacı, güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi ve muhasebeci mesleklerinin yer aldığını söyledi.

İmalatta açık yüzde 29

Yazıcı, 75 ilde tam sayım, 6 ilde ise örneklem yöntemiyle 10 ve daha fazla kişi istihdam eden 129 bin 65 işyeri ziyaret edilerek yapılan araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Yazıcı, çalışma kapsamında Türkiye genelinde 2 bin 94 meslekte 198 bin 582 kişilik açık iş olduğunu belirterek, “Her 5 işverenden birinin açık işi var. İmalat sektöründeki işyerlerinin yüzde 29’unun, insan sağlığı ve sosyal hizmetler sektöründeki işyerlerinin yüzde 28’inin, konaklama ve yiyecek faaliyetleri sektöründeki işyerlerinin ise yüzde 27’sinin açık işi bulunuyor” dedi.

NİTELİKLİ ELEMAN SORUNU

Eleman temininde güçlük çektiğini belirten işverenlerin buna sebep olarak ilgili meslekte aradığı düzeyde niteliğe ve beceriye sahip eleman bulunamamasını gösterdiğine dikkat çeken Yazıcı “Biz İŞKUR olarak bu mesleklerde eleman bulamayan tüm işverenlerimizi Kurumumuza bekliyoruz. Gerek mesleki eğitim kurslarımız gerekse de işbaşı eğitim programlarımızla bu açığı kapatmaya hazırız” diye konuştu.

Kaynak: Star Gazetesi

       

Yorumlar

  1. halit aslancı dedi ki:

    Nitelikli eleman okullarda tecrübe değil bilgi veriliyor… Bilgiyi tecrübeye dönüştürmek için sadece stajlar var ki yetmiyor.. İs ilanlarina bakiyorum 100 ilandan 90i tecrübeli eleman ariyor herkes calisip da tecrübe kazanabileceği bir ortam yok herkes sanayisi gelişmiş illerde okuyup okul zamanki calisarak tecrübe edinemiyor… Firmalar zaten tecrübeli eleman aliyor nereden tecrübe edinerek nitelikli eleman yetişsin men mekatronik mühendisliği bolumu bitirdim bolum Türkiye de yeni firmalara kendimizi tanitmakla ugrasiyoruz, bilen firma ise tecrübeli eleman ariyor birde 3 dan basliyorlar lan zaten o kadarlik tecrübe edinecek ise girebilseydim senin isini ne yapacaktim …. Ayrıca nazil bir işçiye askeri ücret belirleniyorsa diğer calisanlara da belirlensin yaa her caycinin cayinin tasi ayni değil hepsi ayni kalite cay kullanmiyir ama nereye gidersek gidelim min 60 kr. oduyoruz alima bir alt limit var verirken bir alt limit yok …… Anlat anlat bitmez neyse … İyi günler……

Yorum Yaz