reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

İstanbul Üniversitesi’nde Tepki: Cumhurbaşkanı Sandığa Saygıyı Hiçe Saydı

3 Nisan 2015
İstanbul Üniversitesi’nde Tepki: Cumhurbaşkanı Sandığa Saygıyı Hiçe Saydı
       

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel yerine, ikinci sıradaki adayın atanmasına tepki gösterdi: Cumhurbaşkanı, seçimlerden ikinci sırada çıkan adayı rektör olarak atamış ve bizzat kendisi tarafından her fırsatta dile getirilen sandığa saygı ilkesini hiçe saymıştır.

İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü görevine, en çok oyu alan Prof. Dr. Raşit Tükel yerine, ikinci sırada yer alan Prof. Dr. Mahmut Ak’ın atanmasının ardından yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:

” Türkiye ‘nin üniversitelerinin özerk, bilimsel ve demokratik bir kimliğe sahip olması için uzun süredir mücadele veren tüm unsurlar İstanbul Üniversitesi rektörlüğü seçimlerini ilk günden itibaren büyük bir ilgiyle takip etmiş ve iradelerini üniversitenin öğretim üyelerinin tercihleri doğrultusunda Prof. Dr. Raşit Tükel’i destekleyerek göstermiştir. Rektörlük seçimlerinde seçime katılan öğretim üyelerinin yarısına yakınından oy alan Prof. Dr. Raşit Tükel’in seçim başarısı, savunduğu ilkeler ve yönetim modeli çerçevesinde demokratik kamuoyunun bütünü için bir umut ve heyecan kaynağı olmuştur. Üniversite öğretim üyelerinin ve bileşenlerinin açık desteğine rağmen YÖK, en çok oyu alan Raşit Tükel’i sıralamada ikinci sıraya indirmiştir. Üniversite bileşenleri ve demokratik kitle örgütleri beraberce YÖK’ün bu kararının arkasında yatan niyeti önceden sezinlemiş ve gereken cevabı demokratik haklarını kullanarak yüksek sesle dile getirmiştir. Raşit Tükel’in rektör olarak atanması dışında herhangi bir işlemin meşru görülmeyeceği cesaretle ve büyük bir dayanışmayla açıklanmıştır. Demokratik kamuoyunun iradesini böylesine açık bir biçimde ifade etmesine rağmen Cumhurbaşkanı, seçimlerden ikinci sırada çıkan adayı rektör olarak atamış ve bizzat kendisi tarafından her fırsatta dile getirilen sandığa saygı ilkesini hiçe saymıştır. Bu atama sadece İstanbul Üniversitesi’nde oy veren akademisyenlere ve süreçte Raşit Tükel’i destekleyen idari personele, taşeron işçilere ve öğrencilere değil tüm demokratik kamuoyuna karşı bir saldırı niteliğindedir.

İstanbul ve Galatasaray Üniversitesi Dahil 6 Üniversitenin Rektörleri Atandı

Üniversiteleri siyasi iktidarın arka bahçesi haline getirme girişimlerine sonuna kadar direneceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bizler öğretim üyelerinin korktuğu, araştırma görevlilerinin iş güvencesi kaygısı duyduğu, öğrencilerinin polis tarafından avlandığı bir üniversite değil; eşit katılımın, akademik liyakatın, iş güvencesinin ve demokratik yollardan kendini ifade etme kanallarının geçerli olduğu bir üniversite istiyor ve Raşit Tükel’e verilen desteğin bu hedef doğrultusunda ortaya çıktığını hatırlatıyoruz.

Yeni İÜ Rektörü’nden İlk Açıklama: Atanma Süreci Kanunlara Uygun

Bizler İstanbul Üniversitesi Demokratik Üniversite Girişimi olarak en çok oyu almasına rağmen atanmayan Raşit Tükel’i tek meşru rektör olarak gördüğümüzü bir kez daha ifade ediyoruz. 12 Mart rektörlük seçimlerinden bu yana desteğini esirgemeyen tüm dostlarımıza teşekkür ediyor ve demokratik, özerk, bilimsel üniversite mücadelemizi çok daha güçlü bir biçimde sürdüreceğimize söz veriyoruz.”

Kaynak: Radikal

       

Yorumlar

 1. Akif diyor ki:

  demokrasi dersi veren zihniyet bu mu? haziran olaylarında, hiç de seçimle gelmiş hükümet seçimle gider denilmiyordu. ne oldu da sandık diyorsunuz. eski türkiye manzaralarından.

 2. Ali diyor ki:

  Cumhurbaşkanın görevi eğer birinci sıradaki kişiyi atamak ise bu durumu bir memurun da çok kolay bir şekilde yapacağı malumdur. Sistemin kendisinde işlerliği üzerinde sıkıntıların olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu şimdiye kadar böyle olagelmiştir. Kızılması gereken makam Cumhurbaşkanlığı değildir. Sistemin tamamen değişmesi gerekmektedir. ANCAK şunda herkes hemfikir ki bugün bu duruma itiraz eden sözde DEMOKRATLAR geçmişte bu makamı çok iyi kullandılar ve ellerine geçen ilk fırsatta kullanmaya da devam edeceklerdir. O zaman gelin sistemle birlikte taraflığımızı, siyasi backgroundımızı ve hülasa insani kimliğimizi de tekrar masaya yatıralım.

 3. SELVİ diyor ki:

  cumhurbaşkanı gayet haklı,halkın tarafından seçilmişlerin elemanları seçilmeliydi zaten ,aksi takdirde haksızlık yapılmış olursu.Sol hükümette soldan bir isim yer alması gayet normal olurdu ama gel gör ki drum böyle değil.CUMHURBAŞKANI EN DOĞRUSU YAPMIŞTIR!!
  Zaten istanbul üniversitesini bugüne kadar sol illegal örgütlerin yuvası haline getirdiler ve bugun hala bu durumdan kurtulunamıyor.

Yorum Yaz