Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

İŞKUR’un Meslek Koçlarından Doktoralı İşsizlere Kariyer Dersi

İŞKUR’un Meslek Koçlarından Doktoralı İşsizlere Kariyer Dersi
       

Çalışma Bakanı Soylu, işsizlik için yürütülen çalışmaları anlattı: İşsizlerin 6 bin 266’sı yüksek lisans 263’ü doktoralı.

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, son işsizlik rakamlarını ve İŞKUR’a başvuran işsizlere ‘iş ve meslek edindirme koçluğu’ yapan meslek danışmanları hakkında bilgi verdi. Resmi kayıtlara göre işsiz sayısının 1 milyon 737 bin 458 olduğunu belirten Bakan Soylu, işsizlere kariyer ve mesleki danışmanlık hizmeti veren uzman sayısının ise 3 bin 748 olduğunu ifade etti. Milletvekillerinin konuya ilişkin soru önergelerini yanıtlayan Bakan Soylu, şu bilgileri aktardı:

3 bin 748 danışman

“2016 Ocak ayı verilerine göre 38 bin 773’ü okur-yazar olmayan, 58 bin 661’i okur-yazar, 840 bin 599’u ilköğretim, 443 bin 323’ü ortaöğretim (lise ve dengi), 163 bin 248’i önlisans, 186 bin 325’i lisans, 6 bin 266’sı yüksek lisans ve 263’ü doktora olmak üzere toplam kayıtlı işsiz sayısı 1 milyon 737 bin 458 kişidir.” Bakan Soylu, kayıtlı işsizlerle ilgili yürütülen çalışmaları da anlatırken, ‘iş ve meslek danışmanları’nın (İMD) önemine işaret etti. Soylu, “Hali hazırda 3 bin 748 İMD ile hizmetler sürdürülmektedir” dedi. Kuruma kayıt yaptıran iş arayanların tamamına sistem tarafından 24 saat içinde otomatik İMD atandığını vurgulayan Soylu, “2015’te 2 milyon 370 bin 522 vatandaşımızla 3 milyon 378 bin 949 bireysel görüşme gerçekleştirilmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

Yanlış meslek seçmeyin

EN çok tercih edilen 9 meslek dahil birçok mesleğin de tanıtımının yapıldığını kaydeden Soylu, “Yanlış meslek seçiminin olumsuz etkilerinin giderilmesi ve gençlerimizin yalnız kalmaması amaçlanmaktadır” dedi.

518 BİN KİŞİYLE GÖRÜŞME

Kişilere, özgeçmiş oluşturmadan iş aramaya, meslek seçiminde dikkat edilecek unsurlardan işveren beklentilerine kadar farklı konularda bilgiler verildiğine vurgu yapan Soylu, şöyle devam etti: “Kişinin bir işe veya mesleğe yönlendirilmesi sağlanıyor. Mesleğe yönlendirme hizmeti kapsamında 518 bin 105 vatandaşımızla görüşme gerçekleştirilmiştir.”

Akşam
       

Yorumlar

  1. faruk dedi ki:

    Türkiye’de akademisyen olmayacak birinin doktora yapması kadar yanlış bir kariyer adımı olamaz. Amerika’da bile yüksek lisans mezunları doktora yapanlardan daha kolay iş buluyor.

  2. Selen dedi ki:

    Birkaç hafta önce görüşmüştüm ben de işkurla. Sonuçta şuan vasıfsız işçiler için birçok seçenek olduğunu, eğitim seviyeme uygun başvurabileceğim açık bir pozisyon olmadığını söylediler. Görüştüğum kişinin mezun olduğum bölümlere bakıp “şimdi sizin hangi alanlarda çalışmanız gerekiyor?” gibi bir soru sorması da iş ve meslek danışmanlarının özgeçmiş hazırlamam ve şirket beklentilerini sağlamam konusunda bana ne kadar yardımcı olabileceklerinin bir özeti sanırım. Sonuç olarak özgeçmişinizden lisansüstü ve hatta lisans eğitiminizi de silerseniz, en iyi ihtimalle sekreter, ön muhasebe elemanı falan olabilirsiniz.

Yorum Yaz