reklam
Akademik Personel | 24 Ocak 2017, Salı

inşirah suresi türkçe anlamı ve faziletleri  

inşirah suresi türkçe anlamı ve faziletleri  
       

Kutsal kitabımız olan Kuran-ı Kerim’in 94. Suresi olan inşirah suresi, Mekke’de indirilmeye başlanmıştır. Toplam 8 ayetten oluşan bu sure özetlenecek olursa mealinde İnsanoğlunun yükünün hafifletildiğinden ve insanın sadece Rabbinden ümit edip sadece ona şükür etmeye teşvik edilmektedir. İnşirah’ın kelime anlamı ise genişlemek, açılmak ve sevinmek anlamındadır. Ayrıca inşirah suresi’nin ilk ayetlerinde efendimizin kalbinin açılıp arıtılmasından da bahsedilmektedir.

inşirah suresi faziletleri

Peki, bu sure hangi durumlarda okunur, inşirah suresi kalbin feraha ermesi ve huzur bulması için okunmaktadır. Kalbi buhranda olan kimsenin aradığı huzuru bulması için şükretmesi gerektiğini hatırlatan bu sure ayrıca heyecanlandığında da okunursa kalbe aranan sakinliği vereceği söylenmektedir. Kararan kalplere ışık olan bu surenin 6. Ayet’inde mealen ‘Evet her zorlukla beraber bir kolaylık var!’ buyrulmuştur. Bu durumda insanoğlunun imtihanının ne kadar çetin olursa olsun bununla beraber işinin kolaylaştırılacağı bildirilmiştir. Ancak bu durumun sağlanması için de 8. Ayet’te mealen ‘Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!’ şeklinde bir şart koşulmuştur adeta. Yani Allah’ın yardımını bekler ve sadece Allah’tan ümit edilirse her zorlukla beraber bir kolaylık olacağı açıkça inşirah suresi’nde bildirilmiştir.

inşirah suresi açıklamalı okumak

Kerim kitabımız bile oku diye başlayarak cehalete karşı durmakta ve ilime verilmesi gereken değeri bizlere bir kez daha hatırlatmaktadır. Çünkü okumak faziletlidir, inşirah suresi faziletleri de bu şekilde okunması ve anlaşılması gerekmektedir. Ayrıca sadece okumak bizlerin anlamasına yeterli olmayacağından yalnız mealini okumak yerine bir siyer âliminin açıklamalarını okumakta bizlere ışık tutacak ve bilgimizi arttıracaktır. Bu nedenle sadece bu surenin değil bütün surelerin açıklamalarını okumalı ve öğrenmelisiniz. Gerçek anlamda dini bilginizi sadece bu şekilde arttıra bilirsiniz.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz