Akademik Personel | 25 Mart 2017, Cumartesi

İlk 240 Bine Giren Mühendislik Seçebilecek

İlk 240 Bine Giren Mühendislik Seçebilecek
       

YÖK, tıp ve hukuktan sonra mühendislik fakültelerine de baraj getiriyor. Ziraat, su ürünleri ve orman hariç, mühendislikte en düşük başarı sırası 240 bin olacak. Mimarlık fakülteleri için de baraj hazırlığı var.

Yükseköğretİm Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk oldu. Pedagojik formasyondan üniversite sınavına, bütünlemelerden yükseköğretim yapısına pek çok konuya değinen Saraç’ın verdiği bilgilere göre, YÖK, tıp ve hukuktan sonra mühendislik alanına da baraj getirdi.

Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç, diğer mühendislik alanlarında en düşük başarı sırası 240 bin olarak belirlendi. Buna göre 240 binden düşük başarı sırası olanlar bu bölümlere giremeyecek. Mimarlık fakülteleri için de baraj hazırlığı yapılıyor, ancak henüz sınır net değil. Değişiklikler, bu yıl uygulamaya koyulacak. Prof. Saraç’ın diğer açıklamaları başlıklarla şöyle:

‘SINAV DEĞİŞMİYOR’

PEDAGOJİK FORMASYON: “Ülkenin ihtiyaç ve gerçeklerine göre, öğretmen ihtiyacının olduğu yerlere ağırlık vererek, bir formüle varacağımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki genel kurulların ilkinde veya ikincisinde formasyonla ilgili hangi alanlarda ne kadar verileceği konusunda bir açıklamamız olacak.”

SINAVLAR: “Bu sene ailelerin rahat olması lazım. Yükseköğretime girişle ilgili yapısal bir değişiklik olmayacak. Geçen sene nasıl hazırlanıyorsa öğrenciler, bu sene de öyle hazırlansınlar. Sınav sayılarının artmasına biz de sıcak bakıyoruz. Bunun üzerinde çalışma yapılıyor.”

‘YÖK KÜÇÜLMELİ’

YÖK’ÜN KALDIRILMASI: “Nasıl bir yükseköğretim sorusunun cevabının verileceği zihniyet temelinin öncelikle inşa edilmesi lazım. Tabii ki YÖK’ün küçültülmesi, yetkilerinin bir kısmının başkaca kurumsal yapılara devredilmesi lazım. Aksi takdirde, bir YÖK derken 185 YÖK ile karşılaşma durumu da var.”

BÜTÜNLEME YETKİSİ: “Üniversitelerimiz, bütünleme sınavlarına ilişkin bir takım endişe ve rahatsızlıklarını, sıkıntılarını ifade ettiler. Bugün itibariyle yükseköğretim kurumlarımıza, öğrencilere eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce bildirmeleri kaydıyla bütünleme sınavı açıp açmama konusunda yetki devrediyoruz.”

DOÇENTLİKTE E-JÜRİ

“Doçentlik sınavında jüri tespitini ‘e-jüri’ sistemiyle elektronik ortama geçirdik. Bu sayede şikâyetleri ortadan kaldırmayı amaçladık. Kalite Kurulu’nun yönetmeliğini de hayata geçirdik. Kurula üye seçimlerine başladık. Bu şekilde YÖK yetkilerinin bir kısmını çok cesaretli şekilde bu Kalite Kurulu’na devretmiş olacak.”

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

  1. turşu dedi ki:

    üniversite okuma devri artık kapanmıştır.bundan sonra meslek lisesiler altın çağını yaşamaktadır.devir artık değişti.

  2. mavruk dedi ki:

    donanımlı öğrenciyi alıp zekasını geriletir türk üniversiteleri.Şunu bir türlü anlayamadılar yetkililer.Mesele yeteneksiz öğrencinin fakülteyi kazanıp yetişmemiş şekilde mezun olması değil.Asıl mesele kişi yeteneksiz dahi olsa fakültesinde, kazandığı bölümde kendini yetiştirecek bir ortam bulamaması,uygulama yapabilecek bir ortam yok,doğru düzgün çalışan bit pH metre dahi yok, sanki 1.dünya savaşından kalma.Laboratuvarlarda öğrencinin uygulama yapma süresi olsa dahi bu süre kişi başı haftada bir 2-3 dakika falan. Yani insan yetiştirecek,meslek sahibi edecek,sanayiye gittiğinde sanayidekilere ders verdirebilecek bir ortam yok üniversitelerde.Sanayi öğrenciye ders veriyor ve yetiştiriyor.bizdeki sistem sonucu bu..bunu normal görmeyin,avrupada böyle değil işte.

  3. Misafir dedi ki:

    Bu karar teknoloji fakültelerini de kapsıyor mu?

Yorum Yaz