reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

İlber Ortaylı: Herkesin Üniversiteye Gitmesi Yanlış

İlber Ortaylı: Herkesin Üniversiteye Gitmesi Yanlış
       

iLBER ORTAYLI, HÜRRİYET GAZETESİNE KONUŞTU.

Herkesin üniversiteye gitmek istemesi yanlış

İLBER Ortaylı’ya göre…

Türkiye’de herkesin üniversiteye gitmeye merak salması çok yanlış.

İşte İlber Hoca’nın bu konuda söyledikleri:

* Türklerin yanlış bir anlayışı var: Herkes üniversiteye gider. Hayır. Herkes üniversiteye gitmesin. Herkese tabii ki kara cehaletten kurtaracak bir eğitim verirsin, herkese iş yapacak bir eğitim verirsin, zanaatçı olur, başka bir şey olur. Ama herkesi üniversitede okutamazsın.

* Aynı ananın babanın üç çocuğu birbirine benzemiyor. Bu bir vergi… Siz yetenekli bir çocuğun bulunduğu bir yeri, öbürüyle dolduramazsınız.

* Herkesin üniversiteye gitmesinin acısını tadacaklar. Müthiş paralarla okuyanlar, iş bulamayacaklar,ancak daha basit, daha pratik dalları öğrenmek için de geç kalmış olacaklar. Çok hazin şeyler bekliyor Türkiye’yi.

* Her çocuk bürokrat olmak istiyor, genel müdür olmak istiyor, savcı olmak istiyor. Oysa iyi bir marangoz, iyi bir tesisat tamircisi, iyi bir elektrikçi çok daha önemlidir. Herkesin hekim ve göz hekimi olması şart değil. Optik alanında çalışan ustalar çok daha önemlidir. Herkesin üniversiteye gitmesi demek şu demek: Genç yaşta öğrenilecek bir dolu meslek varken oyalanmak demek.

* Bu kadar işletmeciyle ne yapacağız, çok merak ediyorum. Bu kadar çok sosyologla ne olur çok merak ediyorum. Liseden sonra herkesi tarih fakültesine yollamanın manası nedir?


Bizdeki üniversite, üniversite değil

HER ile üniversite açılması konusunda da İlber Ortaylı çok dolu.

Bunun yanlış olduğunu söylüyor.

* Dünyanın neresinde 70 ilde 70 üniversite diye bir şart var. Böyle şart olur mu? İlle de taşrada üniversite yapacağım diye bir şey olmaz. Taşrada üniversite olabilecekse olur, olmayacaksa olmaz.

* Bir üniversitenin üniversite olabilmesi için her şeyden evvel laboratuvar ve kütüphane lazım. Var mı bunlar? En merkezdeki üniversitelerde bile yok.

* İyi bir üniversite için iyi öğretim kadroları gerekir… İyi bir üniversite için medeni eğitim ve yaşamı sağlayan kampus gerekir. Bunlar olmadan üniversite olmaz.

       

Yorumlar

 1. A. Takan dedi ki:

  Yıllar önce bir televizyon bağdarlamasında bazı ülkelerde sadece meslek liseleri veya sadece meslek yüksek okulları varken Türkiye’de hem meslek liseleri hem de meslek yüksek okulları olduğu için birçok alanda meslek lisesinden mezun olmanın yeterli gelmediği söylenmişti diye hatırlıyorum.

 2. ziya dedi ki:

  İstatistiksel olarak üniversiteli sayımız yüksek olsun yeter. Eğitimin kalitesi ve mezunlar ne yaparsa yapsın sorunu kimin umurunda. Yani yine Türkiye klasiği kağıt üzerinde -mış gibi işler. Bu çark böyle sanal dönüyor.

 3. coder dedi ki:

  İlber Hocaya katılıyorum. Her ile üniversite sözü seçim yatırımından başka bir şey değil. Yeni açılan Üniversitelerin en düzgün yeri inşaatları o bile tartışılır. Çünkü AKP hükümeti inşaat sayesinde ayakta duruyor.
  Bu üniversiteciklere AKP’nin yüksek liseleri demek daha doğru olur. Bakıyorum doktorayı zor bitirmiş öğretmen yrd. doç olarak atanmış, lisede giremediği derse üniversitede idareten giriyor, mevcut şartlara bakarsak yrd. doç. olarak emekli olacak. Çünkü yeni üniversitelerde akademik seviye ve çalışma ortamı yok. Mezunlar ise diploma alacak ama daha sonra kalitesiz üniversite diplomasının işe yaramadığını görünce sokaklara dökülecekler.
  Bir de Üniversiteye para getirecek diye yurt dışından öğrenci alma furyası başladı. Gelenler kimdir, hangi örgüttendir, bunlara nasıl ve hangi dilde ders verilecek diyen yok. Türkiye’nin uluslar arası akademik itibarı da zarar görecek.
  Tabi önemli olan bizi yönetenlerin çocuklarının eğitim olduğu için bunları yazmanın gereği yok. Onlar nasıl olsa ABD de eğitim görüyorlar. Türkiye’nin çocukları ise oy deposu koyun sürüsü.

 4. King dedi ki:

  Üniversite okumak için harcadığımız paralarla dükkan açsak 5 senedir Marketing – İşletme lisans hocalarından bile daha çok bilgi sahibiydik.

 5. Enes dedi ki:

  Sayın Salem, hocanın buradaki maksatı diploması havada duran ve iş bilmeyen mezunlardan kast ediyor maksat meslek lisesine gidmek değil herhangi bir alanda işi öğrenmek

 6. hakan dedi ki:

  bana 4-5 milyar ver ilber reis araba tamircisi olayım

 7. Sibel dedi ki:

  İyi diyorsun hoş diyorsunda burası Türkiye.Üniversiteyi bitirmeyip dediğin gibi bir meslek sahibi olsak nolacak.Söyliyeyim iki kuruş paraya çalışacağız.Türkiyede emeğin değeri yok be HOCA.Ee hal böyle olunca herkes de etiket uğruna bölümlere giriyor.Değeri olsun diye,emeğinin karşıklığını alsın diye.Ha bu da az.Daha gidilecek çok yol var.

 8. sempati dedi ki:

  valla İLBERALİZM akımına yürekten destek veren ben son derece haklı ve mantıklı buldum . bugun temel bilimler olan fen-edebiyat fakülteleri çok kıymetsiz bir duruma düştü. ve bu fakültelerin içersinde butun mühendisliklerin ve bazı diğer dalların da belkemiği durumunda olan matematik bölümü de payını aldı. mantıksızlıklar içersinde doğru yolu bulmaya çalışmak nasıl bir şey anlamıyorum ben şahsen. ayrıca her üniversite mezunu atanamayabilir amenna ancak alınacak personel sayısının başvuru sayısının %10 bile olmaması ve bunun artan bir grafiğe sahip olması ürkütücü bence..zaten sinyaller de olumsuz.

 9. Onur dedi ki:

  Bunları bir tarih profesörünün söyluyor olması daha manidar

 10. ali dedi ki:

  SALEM HELAL OLSUN SANA

 11. uğur dedi ki:

  Bu ülkenin okumuşlarla ne halde olduğu göz önündeyken, okumamışlarla ne olabileceğini düşünüyorsunuz acaba?

 12. Salem dedi ki:

  Bunları bilmek için prof olmak gerekmiyor,bu söylenenlerin herkes farkında ve biliyor.Dile getirmenin,söylemenin bir faydası omadığından kimse sesini çıkartmıyor.Hadi Sen söyledin de şimdi ne oldu sanki ne olacak,düzelecek mi.Ne kadar son 10 yılda büyük bir sıçrama yapmış olsak da kabul etmeliyiz ki Hala fakir bir ülkedeyiz ve olunması gereken noktanın hala çok gerisindeyiz ..Sanayi çok yetersiz,eğitim sistemi yırtık yamalı.Ama bu problemle ilgili en ufak bir hamle yapılamıyor.Bu ülkede başka bir fırsat olmadığı için herkes kötünün iyisi olan üniversite eğitimini istiyor.sanki başka bir yol mu var??Meslek liselerinin daha düne kadara katsayı problemi vardı ve laboratuvar durumları,uygulama sınıfları hala perperişan.Niye gitsin insanlar meslek liselerine ???

Yorum Yaz