Akademik Personel | 23 Mart 2018, Cuma

İki Üniversite İçin Yeni Karar Alındı

23 Ağustos 2016
İki Üniversite İçin Yeni Karar Alındı
       

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) İzmir’de kapatılan ve ardından kamulaştırılarak devlet üniversitesine çevrilen iki eğitim kurumunun öğrencilerinin kurumun daha önce belirlediği usul ve esaslara göre yerleştirileceğini açıkladı.

Darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY soruşturmasında kanun hükmünde kararname ile kapatılan üniversiteler arasında yer alan İzmir’deki iki üniversite ile ilgili yeni birkarar alındı. Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla ve tüm İzmir milletvekillerinin imzasıyla Meclis’e gelen önerge kabul edildi. Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi devlet üniversitesi haline geldi. Operasyonlar kapsamında maliye tarafından tüm taşınmazlarına el konulan, gelirleri bloke edilen iki üniversitenin isimleri de değiştirildi. Gediz Üniversitesi’nin adı Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi’nin ismi ise İzmir Demokrasi Üniversitesi oldu. Binlerce öğrenci ve eğitim görevlisi ile çalışanları da ilgilendiren karar kentte sevinç yaratırken, YÖK yaşanan gelişmenin ardından en çok merak edilen soruya resmi sitesinde yanıt verdi.

YÖK’ün sitesinde yer alan ‘kapatılan vakıf üniversiteleriyle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları bölümünde’ İzmir’deki üniversitenin devlet üniversitesine dönüştürülmesinin ardından öğrencilerin durumunun ne olacağı konusu yanıt buldu. YÖK tüm öğrencilerin kurumun daha önce belirlediği usul ve esaslara göre yerleştirileceğini açıkladı.

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER