reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

30 Ekim 2015
Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
       

Bir internet sitesi kurmak isteyenlerin host firması seçerken nelere dikkat etmesi gerektiği hakkında bir yazı paylaşmak istiyorum sitelere bu doğrultuda host seçerken kendinize bir planlama sağlamış olursunuz. İlk önce kesinlikle bu iş için ne kadar bir bütçe ayırmanız gerekiyor ya da ayırabiliyorsunuz bu konuyu çözmelisiniz bu konu çözüldükten sonra dikkat etmeniz gereken konular aşağıdadır.

Bir web hosting firmasıyla çalışmaya başlamadan önce firma hakkında bir araştırma yapmalısınız. Bunu nasıl anlayacaksınız tabiî ki firmanın ismiyle birlikte onun hakkında yapılan geçmiş yorumlara bakmalısınmız zaten kötü ve zararlı bir şeyler varsa mutlaka paylaşılacaktır. Bunun için hizmet veren bir çok internet sitesi var buralardan yorumlara ulaşabilirsiniz. Daha sonra internette forumları gezin özellikle bayi hosting konusunda bir çok forumda webmasterlar değerlendirme yapmaktadır buradan fikir alışverişi yapabilir hatta direk olarak sorabilirsiniz. Ancak bunlara kapılıp her okudunuz yazıya inanmayın çünkü forumlarda ve bazı sitelerde bu firmalar tarafından yayınlandırılmış sahte yorumlar olabilir.

Hosting firmasının referanslarına bakın bakalım size yetebilecek kadar referansları varmı var ise bunlar arasında önemli firmalar var mı? Hatta bunu biraz daha ileri götürebilir referanslardan birkaç tanesine mail atarak hosting hizmetlerinden memnun olup olmadığınızı sorabilirsiniz. Burada sormanız gereken ilk soru ise teknik desteklerinin yeterli olup olmadığıdır.

Deneme olarak firmaya bir e-posta atın ve bekleyin bakalım size cevap verme süresi nasıl hemen mi dönüyorlar yoksa dönüşleri daha mı geç oluyor. çünkü bir firmayı ilk önce test etmek istiyorsanız ona mail atın bu şekilde teknik desteklerinin ne kadar hızlı olabileceğini de anlamış olursunuz sonra gönderdikleri mail’ in içeriğine bakarak size istediğiniz cevabı vermiş mi yoksa geçiştirme bir cevap mı vermiş inceleyin.

Firmanın eğer ki telefon desteği varsa bunu da telefonla test edebilirsiniz.

Her konuda anlaştınız ve gerçektende firmanın sizin işinize yarayacağını düşünüyorsunuz o zaman birlikte imzalayacağınız hizmet sözleşmesini başından sonuna kadar detaylı bir şekilde okuyun. Burada size nasıl bir hizmet sunacaklarını ve hizmetlerinin yansıtılıp yansıltılmadığını iyice anlayın. Bunu yapmanızdaki asıl amaç bundan önce konuştuğunuz sınırsız hizmetin sözleşmede belirli çerçeveler içerisinde kalabileceğidir.

Hosting firması gerçekten de şirket mi bunu kontrol edin bunu anlamanızın yolu ticaret odasına kaydının olup olmadığıdır eğer ki kayıtlı olduğunu söylüyorsa o zaman bilgilerini talep edin Çünkü bir çok firma bayi hosting uygulaması ile şirketleşmeden bu hizmeti sunmaktadır. Eğer ki bu firmalardan bir tanesi ile anlaşırsanız onlar ortadan kaybolduklarında bir daha izlerini bulamazsınız.

Firma ile görüşmek için onlardan açık adreslerini ve telefon numaralarını istemelisiniz. Hatta imkanınız varsa ofislerine gidip bilgilerinin doğruluğunu test edin.

Firmanın para iadesi olup olmadığını sorun çünkü bazı firmalar kendilerine güvendikleri için para iadeli çalışırlar ve para kaybetmemek için hizmetlerini en üst düzeyde tutarlar.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz