reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

Hocalar İngilizce bilmiyor Şikayetini Duymak İstemiyorum

21 Nisan 2016
Hocalar İngilizce bilmiyor Şikayetini Duymak İstemiyorum
       

YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Büyükelçilerin bize gelip makamımızda, ‘İngilizce program diyerek yönlendirdiğimiz çocukların bize şikayetleri var. Hocalar İngilizce bilmiyormuş, dersler İngilizce yapılmıyormuş’ şikayetlerini duymak istemiyorum artık.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, eğitim ve yükseköğretim kurumlarının yöneticilerini bir araya getiren EDU SUMMIT Eğitim Zirvesi’nde konuştu.

Saraç, Türkiye’de eğitim gören Suriyeli mülteci gençler konusunda “UNICEF’in Suriye’nin kayıp nesli olarak değerlendirdiği Suriyeli gençleri eğitmenin gayreti içinde olmayı YÖK’ün görevleri arasında görüyoruz” dedi.

“100 BİN CİVARINDA ULUSLARARASI ÖĞRENCİMİZ MEVCUT”

YÖK Başkanı Saraç, “UNICEF’in Suriye’nin kayıp nesli olarak değerlendirdiği Suriyeli gençleri eğitmenin gayreti içinde olmayı YÖK’ün görevleri arasında görüyoruz. Yoğun göçler ve mültecilerin, Türkiye’yi bu gençlerin eğitimiyle ilgili ciddi bir meydan okuma ile karşı karşıya bırakmaktadır. Bugün Türkiye yükseköğretiminde 6 bin 500’ü erkek, 3 bin 500’ü kız olmak üzere 10 bin civarında Suriye uyruklu öğrenci okumaktadır. Bu öğrenciler İstanbul ve Ankara’nın dışında Kilis, Gaziantep başta olmak üzere Maraş, Adıyaman, Adana’daki üniversitelerimizde eğitimlerini almakta. Kendilerine kucak açan bu şehirlerimize ve üniversitelerimize müteşekkiriz. Tabii ki bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı tüm imkanlarını seferber etmiştir. Oradaki rakamlar ise çok daha devasa rakamlara ulaşıyor. Bu konudaki eğitim politikalarımızı oluştururken sorun odaklı, kısa vadeli bakış açıcısının ötesinde, bizzat öğrencileri merkeze koyan, uzun vadeli ve kapsamlı çözümleri hedefleyen yeni bir bakış açısı için gayret ediyoruz. Türkiye’de Suriyeli öğrencilerin dışında başkaca ülkelerden de öğrenciler var. 100 bin civarında uluslararası öğrencimiz mevcut” ifadelerini kullandı.

“GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIYORUZ”

Yükseköğretimde yaşanan, öğretim görevlilerinin donanımları ve yabancı dil sorununa da değinen Saraç, “Büyükelçilerin bize gelip makamımızda, ‘İngilizce program diyerek yönlendirdiğimiz çocukların bize şikayetleri var. Hocalar İngilizce bilmiyormuş, dersler İngilizce yapılmıyormuş’ şikayetlerini duymak istemiyorum artık. Dolayısıyla burada da tedrici bir takım iyileştirmeler yapacağız, daha da ilerleteceğiz bu hususu. Hoca yeterlilikleriyle ilgili bir takım düzenlemeler yaptık, resmi gazetede yayınlanmasından itibaren bu seneki programlarda kriter olarak aramaya başladık. Yükseköğretimde hiçbir şeyin mışcasına olmasını istemiyoruz. Gerekli tedbirleri alıyoruz. Doğru olan neyse onu yapmak istiyoruz” diye konuştu.

İdris TİFTİKCİ

Doğan Haber Ajansı
       

Yorumlar

  1. umut diyor ki:

    Bu yok başkanı geldi akademik hakları birer ikişer yok etmeye başladı.önce akademisyenleri yurtdışı dil eğitimine gönder.

  2. Bıkkın diyor ki:

    Duymak istemiyosanız neden binlerce öyplinin yurtdışı dil eğitimi hakkını vermiyorsunuz? Laf ola beri gele…

  3. Rami diyor ki:

    Az gelişmiş ülkelerin akademisyenlerini getir, Türkçe öğrenmesi gereken insanlar için üniversite hocalarını azarla. İşte müstemleke aydını. Ya biraz utan da bu ülkenin gençliğiyle, maaşını aldığın vergileri verenlerle ilgilen. Sen kimsin ya!

Yorum Yaz