reklam
reklam
Akademik Personel | 23 Ekim 2016, Pazar

‘Herkes Müdürlük İstiyor, Mühendis Bulamıyoruz’

12 Ağustos 2015
‘Herkes Müdürlük İstiyor, Mühendis Bulamıyoruz’
       

Üniversite mezunlarının CV’lerini çöpe attığını anlatan ve YÖK’e sert eleştirilerde bulunan Socar CEO’su Kenan Yavuz’dan sonra şimdi de Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, yeni mezun mühendislere serzenişte bulundu. Türkiye’nin önde gelen sanayicilerinden Abdülkadir Konukoğlu, yeni mezun mühendis aradıklarını ancak bulamadıklarını açıkladı.

Konukoğlu, “İş başvurusuna gelenler önce telefon var mı? Otomobil var mı? Oda var mı? Kaç yılda müdür olurum? sorularını soruyorlar. Eskiden böyle değildi. Şimdi müdür olmak istiyor. Arkadaş patron çocuğu bile müdür olarak işe başlamıyor” dedi.

TALEPLER BİTMİYOR

Üniversiteden yeni mezun bir mühendisin işe en alt seviyeden başlaması gerektiğini belirten Konukoğlu, şöyle konuştu: “Üniversiteyi yeni bitirmiş bir genci işe almak istiyoruz. Bir süre görüşmeler başlıyor. Ancak karşılaştığımız tablo iyi değil. Talepler bitmek bilmiyor. Fabrikada çalışacak bir mühendis önce ustanın altında çalışmalı. Bir parça üretecekse bile bunu ustayla yapmalı. Eskiden böyleydi. Ustanın altına mühendis verirdik. Şimdi kimse ustanın altında çalışmak istemiyor. ‘Ne zaman müdür’ olurum diye soruyor.” Üniversite-sanayi işbirliği alanında atılan adımların daha da ileriye gitmesi gerektiğini belirten Konukoğlu, “Bu Türkiye’nin geleceği için çok önemli. İstihdam artışı ve refah seviyesi için biz elimizden geleni yapıyoruz. Gaziantep’in durumu iyi. Ancak daha da iyi olabilir. Ben işe yeni başlayacak mühendislerle sık sık konuşuyorum ve anlatıyorum. 4 yılda müdür olunmaz belki 10 yılda da” diye konuştu.

Üniversite Mezunlarına Kapım Kapalı

Suriyelilerin sadece yüzde 25’i geri döner

TÜRKİYE’deki Suriyeli nüfusunu da değerlendiren Konukoğlu, şöyle konuştu: “Suriye’de savaş bitse bile Türkiye’ye gelenlerin sadece yüzde 25’i ülkelerine döner. Artık onlarla yamayı öğrenmeliyiz. Eskiden fabrikada çalıştıracak insan bulamazdık. Bu insanlar hizmet sektöründe çalışırdı. Ancak şimdi Suriyeliler hizmet sektörünü ele geçirdi. Buradaki çalışanlar da fabrikaların yolunu tutmak zorunda kaldı.”

Kaynak: Hürriyet

 

       

Yorumlar

 1. Murat diyor ki:

  Yeni mezun Makine mühendisiyim ve kaç aydır sigorta başlangıcım bile olmadı hepsinin söylediği aynı şey tecrübe tecrübe.. Askerlik 🙂 Halbuki 3 dil biliyorum ama boşaymış 🙂 1200 lira en yüksek teklifim oldu ..

 2. Horoz-Tavuk diyor ki:

  Tamamen işlerine geldiği gibi işsiz fazlalığını fırsat bilip,fırsattan istifade düşük maaş verebilmek için konuşuyorlar beyefendiler.Her yüz işe başvurandan kaç kişisi bunların dediği gibi, %10 u bulmaz kesinlikle.Verdikleri ücret, ne olursan ol 1200-1300 ü geçmiyor ve işinde iyi olsan,çok kazandırsan dahi zam için senelerdir bekletiyorlar,mesai saatlerini uzatıyorlar, çektiriyorlar epeği yani.Yani ben zamanında ezildim sen de ezileceksin ne olursan ol mantığı ile hareket ediyorlar.Tamamen yüksek işsizlik oranlarından faydalanıp sömürü düzenine geçmiş durumdalar.sen gidersen 10000ler var sırada aç bekleyen diyerek ölü paraya emek sömürüyorlar.Neden bugün herkes KPSS yolunu tuttu zannediliyor hala anlayamadılar mı bunlar.Gün gelir devran döner ,horoz ….tavuk…

 3. MEHMET diyor ki:

  arkadaş ben de yeni mezun mühendisim. ne yazık ki kimse kaç lira maaş vereceğinden, kaç saat çalıştırılacağından, üç kuruş için ne sorumluluklar verileceğinden kimse bahsetmemiş. daha yeni bir firmayla görüştüm. adamlar ilk iki ay 1000 tl sonra beğendikleri takdirde 1200 tl maaştan bahsediyorlar ve ek mesai ücreti vermeyi de kabul etmiyorlar tabi ki bu işin yarını da belli değil. ben yeri geldi sınavlarımdan geçeyim diye bayramda seyranda memlekete gitmedim, yeri geldi uyku uyumadım, bu bölümü okuyayım diye herkes gezerken ben ders çalıştım, ailem beni okutmak için yemedi yedirdi içmedi içirdi giymedi giydirdi. bunun karşılığı 1000-1200 tl maaş olamaz. kimse üniversitelere kardeşim niteliksiz eleman yetiştiriyorsunuz diye serzenişte bulunmuyor, yahu birader bu kadar mühendis oldu bunları nereye istihdam edecez demiyor. herkes gücünün yettiğine vuruyor. 1000 lira maaşla çalışan adam var nasıl olsa, işler iyi kötü yürüyor. göbeği ve cebi dolu patronları gazetelerde, haber sayfalarında görmek moda oldu. düzgün bir maaşla gel kardeşim bak bu senin ustan önce bu ustayla birlikte tecrübe edin, yetiştikten sonra da seni şu şu birimlerde istihdam ederiz diyen yok. hakettiği maaşı verdiği takdirde o şartta çalışan adam pek ala bulunur. başta ben giderim. ancak siz adama maaş vermiyorsunuz, hadi tamam kardeşim bu maaşla olmaz ama üç beş sene sonra benim yaşam şartlarım ne olacak, ben hala baba evinde cep harçlığını çıkartan bir gariban mı olacam yoksa evini barkını kurmuş artık çoluğunun çocuğunun geleceğini düşünen bir adam mı olacam diyene de kızıyorsunuz. elbette ki para için çalışıyor herkes. hayatını kazanmak için çalışıyor. acaba siz büyük koltuklu büyük adamlar para yüzü görmeden o işi yapar mısınız?
  ne yazık ki mesele üzüm yemek değil bağcı dövmek.

  1. Rafet diyor ki:

   mesleğiniz nedir acaba yazabilirmisiniz?

Yorum Yaz