reklam
reklam
Akademik Personel | 23 Ekim 2016, Pazar

Havalimanlarında Yolcuları En Çok Kızdıran Şeyler

17 Kasım 2015
Havalimanlarında Yolcuları En Çok Kızdıran Şeyler
       

Uçakla seyahat etmeden önce vaktimizin büyük bir kısmını havalimanında geçiriyoruz, hele bir de aktarmalı uçuyorsak. En uygun uçak biletini satın alıp konforlu bir şekilde seyahat etmek isteyenler zaman zaman havalimanlarında çeşitli aksilikler yaşıyorlar. İşte havalimanlarında yolcuları en çok kızdıran şeyler…

AYAKKABILARI ÇIKARMAK: Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkede yolcular hem havalimanına girişte hem de uçağa biniş öncesi manyetik kapıdan geçmek zorunda. Kemer ve takıların çıkarılmasına artık alışsak da görevlilerin detektörden gelen sinyal üzerine “Ayakkabınızı da çıkarın” demesi küçük tartışmalara yol açıyor.

OTURACAK KOLTUK YOK: Bazı havalimanlarındaki bekleme salonları mimari açıdan dardır ve koltuk sıkıntısı yaşanır. Yolcular oturacak koltuk bulamaz. Bazı havalimanı işletmecileri bunu kasıtlı olarak yapıyor. Amaç yolcuyu restoran ve kafelere yönlendirip para kazanmak.

ŞARJ KUYRUĞUNA GİRMEK: Aktarmalı uçuyorsunuz, havalimanında en az birkaç saat daha vakit geçireceksiniz. Ama cep telefonunuzun ya da tabletinizin pili biti bitecek. Avrupa’nın büyük havalimanları hariç, her havalimanında elektrik prizi bulabilmek hiç de kolay değil. Bulsanız bile sıraya girmek zorunda kalabilirsiniz. Avrupa’da en çok priz bulunan havalimanları Heathrow (Londra) ve Chopin (Varşova) havalimanları. Bu iki havalimanında yaklaşık 3 bin elektrik prizi yolcuların kullanımına açık. Franz Josef Strauss Havalimanı’nda (Münih) bine yakın priz ve 1046 noktada USB şarj noktası var. Atatürk Havalimanı’nda 850 adet priz bulunurken, 500 tanesi Dış Hatlar Terminali’nde yer alıyor.

ÜCRETLİ OTOPARK: Pek yolcu otomobilini otoparka bırakmak istemiyor. Psikolojik olarak çok para ödeyeceğini düşünüyor. Bu nedenle havalimanlarının etrafında bekleyen bazen yüzlerce araç trafik yoğunluğu oluşturuyor. Aynı zamanda çok dolu otopark da yolcuyu daha terminale girmeden sinir ediyor.

BOZUK CHECK-IN MAKİNELERİ: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yolcular check-in’i internetten ya da havalimanlarındaki makinelerden yapmaya alıştılar. Ancak birkaçının aynı anda bozulması yolcular arasında kaosa yol açıyor. Kontuarın önünde oluşan metrelerce kuyruk, yolcunun “Ya uçağı kaçırırsam” diye paniklemesine neden oluyor.

PASAPORT POLİSİ KITLIĞI: Yurtdışına çıkacaksınız, pasaport kontrolü için sıraya girdiniz. Onlarca banko var ama yeterli polis olmadığı için sadece iki banko açık. Oflaya poflaya beklemekten yapacak bir şeyiniz yok.

HİJYEN YOKSUNU TUVALETLER: Çoğu havalimanında hijyen standartları yüksek ama bazıları hem aşırı pis hem de tuvalet sayısı az. Tuvalet bakımından dünyanın en kötü havalimanları listesinin ilk üç sırasında şunlar var: Benazir Butto Uluslararası Havaalanı (Pakistan), Kral Abdülaziz Uluslararası Havaalanı (Suudi Arabistan) ve Tribhuvan Uluslararası Havaalanı (Nepal).

HER ŞEYE PARA VERMEK: Havalimanı adım atmak para demek deyim yerindeyse… Bunların başında ücretli bagaj arabaları geliyor. Bu hizmetin ücretli olmasının temel sebebi bagaj arabalarının dağılmadan bir noktada toplanmasını sağlamak. Pek çok yolcu kullandığı arabayı geri götürüyor, parasını alıyor. Ancak hiçbir yolcu, sıvıları koymak için kullanmak zorunda olduğu ağzı kilitli plastik poşete para vermek istemiyor.

BİNİŞ KARTI GÖSTERMEK: Check-in işlemini yaptınız, ikinci güvenlik kontrolünden de geçtiniz. Uçağa binmeden önce alışveriş yaparak zaman geçirmek istiyorsunuz. Bir şişe viski de alsanız bir gazete de alsanız kasiyere biniş kartınızı göstermek zorundasınız. Kasiyer de bunu not edip sisteme tanımlamakla mükellef…

RÖTAR ANONSLARI: “Uçağınız geç kalktığı için havalimanımıza geç inecektir” türünden anonslar yolcuları çok kızdırıyor. İnsanlar bu tür anonslara inanmıyor. Geçen yıl çok gecikme yaşanan havalimanları şunlar: 1- Charles de Gaulle (Paris): 12.623. 2- Heathrow (Londra): 10.412. 3- Atatürk (İstanbul): 10.197. 4- Leonardo da Vinci (Roma): 9.554. 5- Frankfurt: 9.391.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz