Akademik Personel | 18 Ağustos 2017, Cuma

Haber Sitesinde Olması Gereken Kategoriler

15 Ağustos 2016
Haber Sitesinde Olması Gereken Kategoriler
       

Bir haber sitesini takip eden kişiler kesinlikle sitede haberlerin kategorilere ayrılmasını isterken, kategoriler arasında olmazsa olmaz birçok seçenek yer alıyor.

İlk birçok sitede haberler gündem kategorisi içerisinde yer alıyor. Gün içerisinde yaşanan tüm gelişmeler sitelerin gündem kategorisinde bulunurken bu kategori sürekli olarak güncelleniyor. Birçok son dakika haberini ya da ülkemizde yaşanan diğer olayları kişiler bu kategori üzerinden takip edebilirler. Ancak bu kategori tek başına yeterli olmazken diğer kategoriler ile de sitenin desteklenmesi gerekmektedir. Birçok haber ilk olarak gündem kategorisinde yer alırken özelde diğer bir kategorinin içerisinde de yer almaktadır. Bu tarz bir sistem ile haber sitesi çok daha düzenli bir biçimde okuyucularına kesintisiz bir hizmet sunabilir.

Genellikle sitelerde gündemin ardından siyaset gelmektedir. Tüm ülkelerde olduğu gibi bizim ülkemizde siyaset en önemli etmenlerden birisidir. İnsanların ülkeyi yönetecek olan kişileri seçmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeler sürekli olarak siyaset kategorisinin içerisinde yer almaktadır. Kişiler siyasi görüşleri çerçevesinde merak ettikleri haberleri bu kategori üzerinden inceleyebilirler. Ancak bu aşamada taraf olan haberler ve görüntüler bu kategori içerisinde yayınlanırsa kalite hızlı bir biçimde düşüşe geçmektedir. Kişilerin siyasi görüşleri ne olursa olsun tarafsız haberleri incelemek isterler. Kendi taraf oldukları siyasi görüşe yakın haberleri dahi kişiler okumaktan kaçınmaktadır. Çünkü okuyucular olayları son derece objektif bir biçimde aktaran yayın organlarını incelemek ve sonrasında kendileri bu durumu yorumlamak isterler.

İnternet Haberciliğinde Öncü Kuruluş

Ülkemiz için önemli bu kategorinin yanı sıra dünyadan haberlere yer verilen kategorinin de kesinlikle sitede yer alması gerekmektedir. Aksi halde kişiler sınırlarımızın dışına çıkamadan yalnızca yerel haberler ile ilgilenebilirler. Bu durumun yaşanmaması için tüm dünyadan güncel haberleri ana sayfasına taşıyan haber siteleri tercih edilmelidir. Birçok kez dünya üzerinde yaşanan bir gelişme ülkemizi de etkilediğinden bu haberlerin de kesin olarak takip edilmesi gerekecektir. Bu haberlerde dünya üzerinde yer alan ülkeler ayrılmadan tamamı hakkında objektif bilgilere yer verilmelidir. Yurtdışından alınan haberler her zaman daha zorlayıcı olacağından güvenilir olması son derece önemlidir. Haber sitelerinin bu aşamada yalnızca yabancı haber kaynaklarından haber almaları doğru değildir. Yabancı bir kaynaktan alınan haber varsa da bu durumun okuyuculara belirtilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında ülkemizde bir tutku haline gelen spor haberlerinin de site üzerinden okuyuculara aktarılması gerekmektedir. Spor denildiğinde aklımıza ilk olarak futbol geliyor olsa da diğer sporların da içerisinde bulunduğu gelişmiş bir spor kategorisine yer verilmelidir. Bu aşamada her hafta ülkemizde futbol ve basketbol müsabakaları devam ettiğinden bu haberler okuyuculara düzenli bir biçimde aktarılabilir. Bunun yanı sıra hafta içinde de takım içerisinde yaşanan olaylar okuyuculara aktarılmaktadır. Birçok takımımız Avrupa kupalarında mücadele ederken bu takımlarımız maçlarının öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeler büyük önem taşımaktadır. Aynı siyaset haberlerinde olduğu gibi tarafsız yorumlar bu kategori içerisinde de önem kazanmaktadır. Sitenin ve yazarların herhangi bir takımın taraftarı gibi haberler yazması okuyucuları ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Bu sebeple bu durumlarda sitenin ve çalışanlarının son derece objektif davranmaları gerekir.

Son olarak yan kategorilerin de sitelerde yer alması önem arz etmektedir. Ekonomi, sağlık, çocuk, kültür, medya ve magazin haberleri yan kategoriler olarak gözükürken bu kategorilerin yer almadığı siteler de son derece basit kalmaktadır. O yüzden bu haberlerin de sitelerin üst kısmında yer alan kategoriler kısmında bulunması gerekir. Kişiler ana haberleri okuduktan sonra bu kategorilerde rahatlıkla zaman geçirebilirler. Genellikle medya üzerinden ve magazin haberleri üzerinden eğlenceli görüntüler okuyuculara aktarılmaktadır.

       

BENZER HABERLER