reklam
Akademik Personel | 21 Şubat 2017, Salı

Gencin Maaşı, Profesörün Teşviği Artacak

Gencin Maaşı, Profesörün Teşviği Artacak
       

Başbakan Davutoğlu’nun bayram müjdesi olarak açıkladığı akademisyen maaşlarına zam müjdesinin detaylarını Hürriyet açıklıyor. Buna göre 30 bin civarındaki genç araştırma görevlilerinin maaşı 2 bin 365 liradan 3 bin 182 liranın üzerine çıkarılacak. 85 bin civarındaki yardımcı doçent, doçent ve profesörün maaşı ise ‘sınırlı’ düzeyde yükseltilecek. Ancak kıdemli hocalara, ar-ge, inovasyon, bilimsel çalışma performansına göre maaşlarını yüzde 20’ye kadar artıracak ‘teşvik primi’ verilecek.

Ekonomi bürokratlarından edinilen bilgiye göre akademik personel maaşında artış ‘kademe kademe’ yapılacak. Zammın büyüğünü ise ‘genç akademisyenler’ alacak. Buna göre devlet üniversitesinde yeni işe başlamış bir araştırma görevlisinin halen 2 bin 365 lira olan maaşı; devlette yeni işe başlamış uzman yardımcısı maaşının yani 3 bin 182 liranın, üzerine çıkarılacak. Oran olarak yüzde 35’e tekabül eden bu zam, ‘taban aylığa’ yapılmayacak. ‘Seyyanen’ verilecek.

Başbakan Canlı Yayında Akademisyenlere Yapılacak Zammı Açıkladı

PROFESÖR MAAŞI ‘TEŞVİKLE’ ARTACAK
Üst düzey bir bürokrat, “Yeni akademisyenin maaşını devlette yeni işe başlayan uzman yardımcısının üzerine çıkaracağız. Amacımız genç, ümit vadeden, yetenekli gençlerimizi üniversitelerimize yönlendirmek; üniversiteleri bu yetenekli gençlerimiz için cazibe merkezi haline getirmek” dedi.

Zam miktarının yukarıya doğru azalacağını anlatan bürokrat, “Ancak Sayın Başbakan hocalara da teşvik priminden söz etti. Bu önemli bir detay. Üniversitelerde ar-ge, inovasyon, bilimsel araştırmayı teşvik etmek için ikinci bir zam anlamına geliyor. Hocaların verimliliğini artırmak için çalışmaları ödüllendirilecek. Yani bu teşvik ikinci bir ücret unsuru olacak” değerlendirmesi yaptı.

“TEŞVİK PRİMİNİ SOSYAL BİLİMLER ZOR ALIR”
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, sendika olarak akademisyen maaşlarında düzeltme yapılması gerektiğini uzun süredir gündeme getirdiklerini belirtirken, “12 yıllık Ak Parti hükümetlerinde en düşük maaş artışı akademisyenlere yapıldı. Biz üniversiteden kamuya geçişleri azaltmak için profesör maaşını genel müdür maaşına; doçenti genel müdür yardımcısına; yardımcı doçenti uzmana ve araştırma görevlisi-okutmanları uzman yardımcısına eşitlemek gerektiğini savunduk. Ancak görünen o ki sadece araştırma görevlisi uzman yardımcısı maaşına eşitlenmesi talebimiz kabul görmüş” dedi.
Özer, “Üniversiteyi bitiren iki mezun da KPSS ve ALES’in ardından biri kamuda uzman yardımcısı oluyor, diğeri üniversitesi araştırma görevlisi. Kamudaki 3 bin 182 lira ile işe başlarken, üniversitedeki 2 bin 365 lira ile başlıyor. 3 yıl sonra kamudaki ‘uzman’ oluyor ve maaşı 4 bin 700 liraya yükseliyor. Öyle olunca fırsatını bulan kamuya geçmeye çalışıyor. Bu geçişleri önlemek için üniversiteyi cazip kılmak gerekiyor” dedi.

“DOÇENTE, PROFESÖRE YOKSA YETERLİ BULMUYORUZ”
Hocalara bilimsel araştırma, geliştirme, inovasyon, ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde makale yayınlanması durumunda ‘teşvik primi’ verilmesinin olumlu olduğunu belirten Özer, “Profesöre performansına göre maaşının yüzde 20’sine kadar ‘teşvik’ verilecek. Ama endişem şu; bazı branşlar var ki, yeni bir şey üretme konusunda çok fazla şansınız yok. Tıpta, mühendislikte yeni buluşlar yaparsınız ama felsefede, sosyolojide hangi buluşu ortaya koyacaksınız? Biz onun için bütün öğretim üyelerine belli bir iyileştirme yapılsın ondan sonrası ‘performansa bağlansın’ istemiştik. Yardımcı doçent, doçent ve profesörlere de verilmesi gerekiyor. 12 yıllık Ak parti iktidarında en düşük artış akademisyenlere yapıldı. Bunun telafi edilmesi gerekiyor. sadece araştırma görevlilerine yapılan iyileştirmeyi yeterli bulmuyoruz. Diğerlerine de yapılmasını istiyoruz. Bütün camianın moral motivasyonu açısından bu çok önemli.”

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

1 2
 1. kel mahmut dedi ki:

  şimdi yeni mezun, işe ilk giren hakim ( yani hukuk fak mezunu) 5085 TL alacağı haberi geçildi, 1. sınıf hakim ( yani mesleğinde en üst düzeye gelmiş hakim) 8132 TL alacak mış…şimdi onları yetiştiren professörler ise 5027 TL alıyor…gerçekten ADALET dedikleri bu olmalı…

  Profesörleri araştırmya, yayına özendirmek maaşına çüzi artışla olmaz…projesine para, malzeme, laboratuvar, vs vs imkan sağlıyacaksın…! kendine gazete alamayan akdemisyenler, yönetime yakınlaın yurt dışına çıkabildiği düzende teşvikinizde döners ermaye teşviki gibi yönetime yakın meslek ve kişlere olur ancak….

 2. Azure dedi ki:

  Arş Gör, Yrd Doç olunca maaşı düşecek çünkü Yrd Doç ların şu an aldıkları maaş 2860 civarı. Ek dersi de yoksa da yandı ki ne yandı özellikle öğrencisi olmayan veya çok fazla öğretim üyesi olan bir üniversitede görev yapıyorsa. Kibarca arş gör lere uzatabildiğiniz kadar uzatın doktorayı, araştırma filan da yapmayın diyorlar. Teşvikmiş, neye göre hesaplanacak acaba?

 3. AnyOne dedi ki:

  Sayın arkadaşlar. İki olayı atlıyorsunuz. Birincisi zam ‘seyyanen’ zam deniyor. Haberi yapanda ne kadar düzgün yapmış 40 akıllı çıkartamadık bir türlü :). Seyyanen’in anlamı herkese eşit miktarda demek. Yani iş eninde sonunda 1000 TL’lik “herkese eşit zam” anlamına geliyor. Bu siyasetçilerin huyu böyle. Lafı dolandırıp duruyorlar. Bir bürokrat demiş haberde. Sarı çizmeli Mehmet Ağa.. Sallamış geçmiş. Artık bürokratmı gazetecimi bunları söyleyen belli değil.

  Ona başka buna başka zam yapamazlar. Bu Anayasaya aykırıdır. Bir şekilde birileri dava eder elbet. Ya herkese aynı zammı yapacaklar ya da yapmayacaklar.

  %20 teşvik pirimi uygulaması da hocaların ” hükümetçe kendilerine göre” ataletini kırmak için olabilir. Ancak kimsede %20 için o işi yapmaz..:) Üstelik o konuda da muğlak ifadeler kullanıldığı için herkes kafasına göre burada tartışıyor. Siz en iyisi mi zammın yapıldığı ay elinize ne geçerse ona bakın. Sakın zam gelecek diyede açılmayın toplayamazsınız. Elinize geçecek olan o meblağ var ya işte o gerçek. Üstelik zammı yaptıktan sonra sanıyor musunuzki bununda intikamını almasınlar. Hemen erkencecik bizi vergi diliminede alacaklar. %40’da oradan yiyeceğiz kesintiyi.. 🙂 Siz o zammı belki 6 ay sonra bile zor görürsünüz.. Bu yüzden burada konuşmanın tartışmanın hiç bir anlamı yok. Boşuna canınızı sıkıyorsunuz. Girin dersinize, araştırmalara, tezlere devam edin. Kendinizi üzdüğünüze değmez. Nasıl olsa öyle de böylede olan bize yine ne değişecek ki?… Zamdan önce sürünmüyor muyduk. Zammı görünce tüm dertler bitecek mi?. Boş verin bunları. Gelene razı olmaktan başka çıkar yol var mı ? 🙂 Ne geldi hoş geldi. (Not: Realist bir insanım başka bir amacım da yok. Sakın ters anlaşılmasın…)

 4. ali güngör dedi ki:

  Arkadaşlar duyumlarla hareket ederek yorum yapılıyor. Aslı olmayan bilgiye dayanılarak yapılan yorumlarla kavgalar başlıyor. Site haklı olarak üstüne düşen görevi yaparak hükümet yetkililerinden ve medyadan aldığı bilgileri aktarıyor. 14 yıl sabrettiniz 1 hafta daha sabredelim. Zamlar, oranlar netleşsin gözümüzün önünü görelim sonra daha sağlıklı yorumlar yaparız. Asılsız haberler üzerinden aramaızda çekişme ve akademik camia dışından yorumlara cevap yetiştirmek bir akademisyene yakışmaz.

Yorum Yaz

1 2