Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Geliştirme Ödeneği Oranları Adil Değil

13 Nisan 2016
Geliştirme Ödeneği Oranları Adil Değil
       

Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsman), öğretim görevlisi ve okutmanlara yarı oranında geliştirme ödeneği verilmesini öngören Bakanlar Kurulu Kararının hakkaniyete uygun olmadığına karar verdi.

Bilindiği üzere, Geliştirme Ödeneği Verilmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararında, profesör, doçent, yardımcı doçent ve araştırma görevlilerine geliştirme ödeneğinin tam olarak, öğretim görevlileri ve okutmanlara ise yarı oranında verilmesi öngörülmüştür.

Bir öğretim görevlisi, yapılan bu belirlemenin hakkaniyete uygun olmadığı gerekçesiyle Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuştur. Kurum yaptığı incelemede, öğretim görevlisi ve okutmanlar için geliştirme ödeneği miktarının yarı oranında belirlenmesine yönelik Bakanlar Kurulu Kararının, hakkaniyete uygun olmadığına karar vermiş ve gerekli düzenlemelerin yapılması için Başbakanlığa ve Maliye Bakanlığına tavsiyede bulunmuştur.

Ombudsmanın tavsiye kararı için tıklayınız.

Tavsiye kararı uyulması zorunlu bir karar değildir. Ancak bu tür kararlar, uzun vadede yapılan düzenlemelerde dikkate alınmaktadır.

Kaynak: Memurlar.net

       

Yorumlar

 1. Onur dedi ki:

  Ayrıca akademisyenlere es durumu tayini adeletsizligininde giderilmesi için birleşmemız lazım arkadaşlar

 2. jonathan dedi ki:

  uzmanlardan hıc bahsedilmemis bu yazıda. uzmanlara verilmiyor mu? odenek?

 3. mert dedi ki:

  3 ay içinde YÖK yasasını geçireceğiz dedi başbakan. 3 daha bir şey beklemeyin derim. Kaldı ki Türkiye şartlarında 3 ay dedilerse 7 ayı bulur, taşerondan pay biçin, kasım dediler oldu aralık, aralık dediler oldu 21 mart, hala ortada yasa yok.
  Bu ombudsmanlık tavsiyeden öteye gidemediği için çok bir şey ifade etmiyor. Yalnız MEBin öğretim görevlisini haklı bulması ilginç. Madem farkındasınız ne diye sorunu çözmüyorsunuz.

Yorum Yaz