reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

Geliştirme Ödeneği 15 Yılını Dolduran Üniversitelerde Kaldırıldı!

17 Aralık 2014
Geliştirme Ödeneği 15 Yılını Dolduran Üniversitelerde Kaldırıldı!
       

2005 yılı öncesinde kurulmuş ve 15. yılını 15.12.2014 tarihi itibariyle doldurmuş olan üniversitelerde, geliştirme ödeneği kalktı.

Tüm akademisyenlerin yüzü, geçtiğimiz ay yürürlüğe giren zamla gülmüştü.

Ancak, bazı üniversitelerde ödenmekte olangeliştirme ödeneği 15.12.2014 tarihi itibariyle kalktı. Bu ödenek, 2914 sayılı Kanunun 14. maddesi ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan Geliştirme Ödeneği Ödenmesine dair Bakanlar Kurulu dayanılarak verilmektedir.

Geliştirme Ödeneği 15 Yılını Dolduran Üniversitelerde Sona Erecek.

2005 ÖNCESİNDE KURULMUŞ ÜNİVERSİTELER

2005 öncesi kurulan üniversitelerde ise nasıl bir uygulama olacağı, Geliştirme Ödeneği Ödenmesine dair kararın geçici 2. maddesinde düzenlenmiştir. Bu madde şu şekildedir:

“Geçici Madde 2 – Bu Kararın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ekli cetvelde belirtilen yerlerde eğitim-öğretime devam eden yükseköğretim kurumları ile bu yükseköğretim kurumlarından Kararın yürürlük tarihinden sonra yerleşim yerleri değişen yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına, geliştirme ödeneği ödenmesine 15/12/2014 tarihinde son verilir. Ancak, anılan tarih itibarıyla fiilen eğitim-öğretime başlanıldığı tarihten itibaren onbeş yılı doldurmayan yükseköğretim kurumlarında, onbeşinci yılın sonuna kadar bu ödeneğin ödenmesine devam edilir.”

Bu maddeye göre de, 2005 öncesinde kurulmuş ve eğitim hayatına başlamış üniversitelerde, bu ödeneğin ödenmesinde 15. yıla bakılacaktır. 15/12/2014 tarihi itibariyle eğitim öğretimde 15. yılını dolduran üniversitelerde, bu ödeneğin verilmesine son verilecektir.

Örnek vermek gerekirse;

 • Afyon Kocatepe Üniversitesi 1992 senesinde kurulduğu için 15/12/2014 senesinde 15 senesini dolduracak ve geliştirme ödeneği kesilecek.
 • Aksaray Üniversitesi 2006 senesinde kurulduğu için geliştirme ödeneği 2021 senesine kadar devam edecek.

Geliştirme Ödeneğini Forumda Tartışıyoruz.

Türkiye’deki üniversiteler ve kurulduğu yıllar

4/4/2005 tarihli 2005/8681 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı

Geliştirme Ödeneğinin Önemi ve Kaldırılmasındaki Problemler:

Akademisyen maaşlarının az olması nitelikli bireylerin akademik hayatı seçmemesinin en temel nedenini oluşturmakta. Beyin göçü de cabası. Bunun yanı sıra, başta öğretim üyeleri olmak üzere akademisyenler; bilimle uğraşmaları gerekirken ücret düşüklüğü ve mobbing gibi etkenlerden dolayı üniversite dışında da ek gelir arayışındalar.

Geliştirme ödenekleri, bu bakımdan akademisyenler açısından motive edici bir faktör.

Örneğin, Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde çalışan bir akademisyenimizi düşünelim. 2014 Aralık ile Erzurum Atatürk Üniversitesi eski bir üniversite olduğu için gelişme ödeneği sona erecek. Buna karşın, Erzurum Teknik Üniversitesi, 2010 senesinde kurulmuş olduğu için gelişme ödeneği 2024 senesine kadar devam edecek. En azından Karar, şimdilik bu şekilde yorumlanabilir.

Bu durumda, aynı şehirde, aynı deneyime sahip iki akademisyen devlet tarafından farklı bir şekilde ücretlendirilmiş olacak.

Ayrıca, 15 sene bir üniversitenin veya şehrin; güvenlik, sosyal ve fiziksel imkanlar ile akademik anlamda yeterli seviyede gelişeceği anlamına da her zaman gelmeyebilir.

Akademisyenlerden Tepki: “Geliştirme Ödeneği Kaldırılmasın”

 

 

 

       

Yorumlar

 1. souslévent dedi ki:

  o kadar kıt beyinli yetiştirilmişiz ki, burada maalesef birbirimizi yiyoruz, şu ekibin akademik zam alması gerçekten büyük başarı. medeniyet/sosyal alan/ nefes almayı ”lcw” ve ”avm” ile bir tutan arkadaşlar, sizler ile aynı ünvan içerisinde olmaktan utanç duyduğumu belirtmek istiyorum. Eşit işe eşit ücret olabilmesi için, her yerde fiyatların ve sosyal alanların aynı olması gerekir.. Örneğin ben İzmir’den İstanbul’a 60 liraya uçak bileti bulabiliyorken, Erzurum’daki adam 200 liraya bulabiliyor, ve buna benzer bir çok örnek verilebilir. Ben Doğu’ya gitmem ama oradaki arkadaşlarında 600 /700 lira fazla almasını da yadırgamam, hatta bence 1000 lira civarında olmalı, tüm Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu’ nu görmüş gezmiş biri olarak söylüyorum.

  Bu kararı yorumlayacak olur isem, geliştirme ödeneğinin kaldırılması, ilerleyen zamanlarda buradaki üniversitelerde hoca bulunamayacak olması anlamına gelecektir.

 2. Osman dedi ki:

  Medeniyeti lcw ile avm ler ile bir tutan arkadaslar,lutfen kendi seviyenizde ki forumlara falan takilin…
  Kucuk bir sehir burasi. Burda benim duydugum bir kac kisi sirf hastanede gerekli ekipman yok diye erzurum’a sevk edilirken yolda vefat etti!
  Bu anlattgim sehir efsanesi degil,yerel basin bile isyan etti artik bu duruma…!
  Mesela biz burda neredeyse bir kira kadar yilin 7/8 ayi yakıt parası veriyoruz…
  Yazin ortasinda bile batinin 3/4 katindan fazla bir miktarla sebze meyve aliyoruz. Hafta sonu esinizle,cocugunuzla gidebileceginiz duzgun bir yer yok. Mesela 6/7 ekim olaylarinda slogan sesleri,silah sesleri bir birine karismisti. İlcede ki kaymakamlik binasinin onunde polis ve asker agir silahlarla bekliyordu. Esnaf korkudan dukkan acamadi. Daha iki gun once duydum,orgut birine 800.000 tl ceza kesmisti. Elektrikci,bir cafe isleten adama,abi saatin hep 0 tl gosteriyor,ara sira 3/5 tur dondur de cuzi de olsa bir sey ode ki sonra basin derde girmesin dedi,adam sana ne ulan diyerek terslemis. Vs vs. Bunlar hayal degil arkadaslar,bunlar bizzatihi gercek olan,bire bir arkadaslarimizdan duyduklarimiz/gorduklerimiz.. Benim ailem dogulu olmasina ragmen bu uc sehrimizi yazarken karsi cikti,annem oralar teror bolgesi,bos ver gitme dedi…
  Iste boyle degerli meslektaslarim…
  Buyrun siz gelin,o 3 kurus fazlayi siz alin…

  1. güneybatılı donan adam dedi ki:

   o akademisyen bozuntularında o yürek var mı ki hocam. boş tenekelik yapıp duruyorlar. Ankara’nın batısından haberi olmayan buradaki kongrelere dahi katılmayan küçük zihinler. onlarla bu bağlamda aynı mesleği paylaşmak utanç verici.

 3. İsmail dedi ki:

  Batı illerinde çalışıp da kurum geliştirmeye karşı çıkan arkadaşlar.
  Sizleri doğu illerinde çalışmaya davet ediyorum. Hatta kuruluş geliştirme ödeneğine zam da yapsınlar öyle gelin. Bizler de batıda kuruluş geliştirme ödeneği almadan çalışmaya razıyız. Bizleri de batıdaki illere alsınlar.
  Sizler burada yaşamanın zorluklarını biliyor musunuz? Yaşamadan bilemezsiniz…
  Silah seslerinin arasında pencere kenarlarında uzaklaşarak, yere serdiğiniz yatakta yatmaya çalıştınız mı hiç.
  Günlerce, haftalarca, hatta aylarca eviniz ve iş yeriniz dışında bir yere gidemeden yaşadınız mi hiç…
  Sokağa çıktığınızda göz ucunuzla süreki etrafı izlemek zorunda kaldınız mi hiç…
  Çalışma koşullarınızın yetersizliği ve imkansızlıklardan dolayı binlerce kilometre yol katetmek zorunda kaldınız mi hiç
  Lütfen bir şeyler yazarken bir kere daha düşünün, ben o ücrete orada çalışmak ister miyim diye?

 4. chemist dedi ki:

  Arkadaşlar doğuda geliştirme ödenekleri niçin önemlidir?
  1. Doğuda yaşam külfetli ve zordur.
  2. Öğrenci profili batı gibi değildir. Genelde terör yanlısıdırlar. Hayati riskiniz her zaman vardır.
  3. Batıdaki köklü üniversiteler gibi her istediğinizde gereken kaynağa ve dokümana ulaşamazsınız.
  4. Kısır ve zor şartlarda yükselmek için uğraşırsınız
  5. Kongre ve sempozyumlar genelde batı da olurken; doğudan kalkıp oralara gitmek zor ve masraflıdır.
  6. Eğer geliştirme ödeneği farkı kalkarsa doğudaki üniversitelerde hoca kalmaz. Kimse doğunun zor şartlarını ve kışını çekmez.
  Kısacası doğuda hoca olmak zordur. Bu nedenle geliştirme ödeneğinin kaldırılması anlamlı olmaz. saygılar.

 5. Özge dedi ki:

  Neden doğudaki akademisyenlerin fazla para alması diğer insanları bu kadar rahatsız ediyor. Eminim siz de alıyor olsanız sesiniz çıkmaz sizin derdiniz ülke falan değil biz almıyoruz siz de almayın derdindesiniz. Ayrıca medeniyeti AVM ve LC WAIKIKI ile ölçüyorsanız lütfen böyle platformlarda yer almayın. Batıya gelen öğrenci ile doğuya gelen öğrenci arasında dağlar kadar fark var. Ben batıda bir üniversitede okudum ve ikisinin farkını çok rahat görebiliyorum. Biz burada rutin problemler dışında teröre hizmet eden öğrencilerin çıkardığı ciddi sorunlara da maruz kalıyoruz. Türkiye’de bu kadar dar ve çıkarcı zihniyetler olduğu sürece ne doğunun ne de ülkenin gelişmesini düşünmek çok zor olsa gerek…

 6. mevlude dogan dedi ki:

  Ali isimli sahis sen ne LCW kisinden bahsediyorsun .tek eksik bumu LCW mi.komiksin ya biz Erzurumda eksi 20lerde yasiyoruz haberin varmi gelde yasa batidakiler kongre vs istanbul Ankara’ya kisa surede ulasirken bu isin maliyeti bize fazla,siz kase kabanla kisi gecirirken biz ektra kiyafete ihtiyac duyuyoruz.cok komiksin ya sen akademisyensen hic o gorevde kalma bu dar kafayla

 7. dilek dedi ki:

  Çok yerinde olmuş. Erzurum gibi gelişmiş, herşeyin mevcut olduğu büyük üniversiteleri olan, hastaneleri, alışveriş merkezleri ve birçok sosyal faaliyet alanları olan havaalanı, birçok okulları, hastaneleri gelişmiş olan bir şehirde (ve bu durumdaki şehirlerde) gelişme ödeneğinin bulunması tuhaf geliyor bana. Bu gelişme ödeneği gelişmemiş yerlere öğretim elemanı, öğretim üyesi çekmek için yapılmış bir şey değil mi? Yoksa yanılıyor muyum? Bu güne kadar böyle bir uygulamada bile böyle büyük gelişmiş şehirlerin bulunmasına şaşırmışımdır.

  1. artur dedi ki:

   sen daha çok şaşarsın .. geliştirme ödeneğini kaldırsınlar görsünler erzurumda kalacak hoca sayısını. en az yüzde ellisi batıya gider. hem kışını . karını buzunu. yazında tozunu çekecek elbise giderlerine iki kat para harcıyıcak sebzenin meyvenin hep 3. kalitesini yiyicek memlektine giderken batıdakinden 2 kat para harcıyıcak çocugunu kaliteli okulda okutmak istese batıya göndermek zorunda kalıcak bir sürü maddi külfete katlanacak boğaz manzaralı üniversitelerde görev yapanla aynı maaşı alacak. yok öyle yağma eğer akıl sır erdiremiyorsan ve senin için aynı ise erzurumla batıdaki bir şehir ozman sen gonullu neden gelmiyorsun 🙂

  2. güneybatılı donan adam dedi ki:

   dilek hanımcım, buyurun sizi -30 derece soğuğa alalım ve size de bu soğuğa dayanabilme fedakarlığının karşılığında Muğla’daki akademisyen arkadaşlarla aynı maaşı verelim. Madem geliştirme ödeneğini sadece AVM, havaalanı ve birçok okullara bağlıyorsunuz buyurun gelin. şiddetle davetlimsiniz. İnsanlar geliştirme ödeneğine rağmen olumsuz hava koşulları ve bilmediğiniz birçok nedenden dolayı buradan kaçmak istiyor değil ki geliştirme ödeneği kalkacak ve insanlar bunu sizin kadar normal karşılayacak. Pehhh…..komik olmayın, meslektaşız. anlamak için çaba sarfedin.

 8. Aydın dedi ki:

  Eşitlik herzaman adalet anlamına gelmiyor maalesef. Doğuda hayat pahalıdır, sadece yakıt parası bile batının 2 katıdır. Ayrıca öğrenci profili de sıkıntılıdır. Bu ödeneğin bütceye aman aman bir yüküde olamaz. Sonuçta kaç akademisyenden bahsediyoruz ki ?
  Kalkmaması lazım. Batıya göç olur, zincirleme olarak esnafıda olumsuz etkiler.

 9. öyp aday adayı dedi ki:

  Ödeneğin kaldırılmasıyla Tunceli üniversitesi, Elektrik-Elektronik Müh. ÖYP puanı 75in altına düşer mi ne dersiniz ya da açılan ar.gör kadroları boş kalır mı? Ben şahsen doğudaki bi üniversiteyi tercih etmeyi düşünüyordum puanım gereği ancak şu kararla birlikte imkanı yok gitmem. Beklerim dilimi geliştiririm,alesimi geliştiririm forumda bahsedilen “eşit” üniversitelere yerleşmeye bakarım. Sonuçta ikisi de eşitmiş ben niye Tunceli’yi yazıyım ki o zaman.

 10. ali dedi ki:

  Doğuda da LC Waikiki var, AVM’ler var. Batıdan bir şeyi eksik değil. O yüzden fazladan ödeme yapılması adil değil. Geliştirme ödeneği ödenmese de orada ders verecek birileri her zaman olacaktır. %10 işsizliğin olduğu bir ülkedeyiz.

  1. Mehmet dedi ki:

   Arkadaşım sen belli ki batıda biryerlerde yaşıyorsun. Medeniyetin LC Waikiki ile AVMlere bağlı olduğunu sanıyorsun. Eğitim-öğretim, sağlık, terör diye problemler duydun mu hiç? Geliştirme ödeneği olmadığı zaman burada AVMnin medeniyet olduğunu sanan akademisyenler ders verecektir.

 11. dogu dedi ki:

  serhan bey iyi hos demissin de sen hic sabah kalkinca firinin bakkalin (super market demiyorum dikkatini cekerim!) kapali olduguna sahit oldun mu? coluk cocugunda cadde de gezerken nabzin 120 yi goruyormu acaba bisey olurmu diye. BIRAKIN DA ogrencilerinin %70 teror yanlisi olup onlara ders anlatma, devletin yuceligini gosterme cesaretine sahip insanlara birakta 500~600 lira fazla para odensin!!!

  1. güneybatılı donan adam dedi ki:

   diline sağlık hocam

 12. Serhan dedi ki:

  Çok isabetli bir uygulama. Eşit işe eşit ücret ödenmeli. Orta Anadoluda yeni kurulmuş ve gelişmişlik olarak doğudaki illerden geride olan yerlerde insanlar 3 kuruşa çalışırken, Doğu illerinde uçuk rakamlar alması adil değildi.

Yorum Yaz