reklam
reklam
Akademik Personel | 25 Ekim 2016, Salı

Gebelik Testi (Beta HCG)

16 Ekim 2015
Resim bulunamadı
       

GEBELİK TESTİ (BETA HCG)

Evde uygulanabilen gebelik testi kitine Home Pregnancy Test (HPT) adı verilir. Bu testler, idrarda gebelik olup olmadığını saptama yetisi olan testlerdir. Test kiti üzerinde yer alan kullanma talimatına göre uygulamak gerekir. Bu gebelik testi kitini aldıktan sonra bir de idrar örneği toplamak için pet bardak almak gerekir. Pet bardak içerisinde toplanan idrar, gebelik testi kitinde yazdığı şekilde uygulanır. Gebelik testi kitleri Beta HCG değerini ölçmeye yarar. Beta HCG değeri ise gebelik olduğu durumda yükseliş gösteren bir hormondur.

Yumurtlama dönemi sırasında girilen ilişkiden sonra gebelik ihtimali artar. Ancak gebeliğin olup olmadığını anlamak için ilişki sonrası en az 14 gün kadar beklemek gerekir. Çünkü Beta HCG değeri ancak bu sürenin sonunda idrarda kendini gösterebilmektedir. Gebelik testi kitinin en doğru sonucu verebilmesi için beklenen adet tarihinin birkaç gün geçmesi gerekir. Bu şekilde gebelik durumu çok daha net anlaşılacaktır. Gebelik testi kitini eczaneden temin etmek mümkündür. Bu yöntem hem evde uygulanabildiği için özel hem de maliyeti düşük bir yöntemdir. Ayrıca kolay uygulanabilmesi de rahatlığı beraberin de getirir.

Gebelik oluştuktan sonra önce kanda daha sonra idrarda Beta HCG hormonu yükselişe geçer. Bu hormon yalnızca gebelik olduğu duruma yükseliş gösterdiği için Beta HCG hormonundaki artış direkt olarak gebelik olduğunu gösterir. Beta HCG hormonunun önce kanda ve daha sonra idrarda tespit edilebilmesi için öncelikle döllenmiş olan yumurtanın rahim içerisine yerleşerek blastokist aşamasına ulaşmış olması gerekir. Bu da yumurtlama döneminden ortalama 6 ila 10 gün sonra ortaya çıkar. Beta HCG hormonu ilk olarak kanda artar ve daha sonra idrarla dışarı atılır. Bunun için de belli bir sürenin geçmesi gerekir. Kanda yükselmiş olarak tespit edilen Beta HCG hormonunun idrarla dışarı atılmasında bazı durumlarda gecikme olabilir. İdrarda yükselişe geçmiş olan Beta HCG hormonu gebelik testi kitiyle kolayca tespit edilebilir.

Beta HCG Değeri Kaç Olmalıdır?

Hamile olmayan bir kadında Beta HCG değeri 0-10 mlU/ml değerindedir. Yumurtanın sperm hücresiyle döllenmesinden sonra gebelik meydana gelir ve Beta HCG değeri artış gösterir. Bu artış döllenmeden sonra en az 6 gün sonra tespit edilebilir. Beta HCG değeri hamilelik olduktan sonra 2 günde 1 iki katına çıkar. Eğer Beta HCG değeri hamile bir kadında her iki günde bir iki katına çıkacak şekilde yükseliş göstermiyorsa bu durumda bir sorun olabileceğinden şüphelenilir. Dış gebelik, boş gebelik gibi durumların saptanmasında Beta HCG hormonu oldukça önemlidir. Ancak tek başına bu hormonun değeri problem hakkında detaylı bilgiyi vermeye yetmez. Bunun için ultrason görüntülerinin de beraberinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Dış gebelik durumunda Beta HCG hormon değerinin her iki günde bir iki katına çıkmadığı bilinmektedir. Bu sebeple dış gebelik probleminin tespit edilmesindeki en önemli envanter Beta HCG değerinin ölçümleridir. Beta HCG değeri, gebeliğin kaçıncı haftasında bulunduğuna dair de etkili ipuçları vermektedir. Aşağıda gebelik haftasına göre en yüksek ve en düşük Beta HCG değerleri baz alınarak ortalama değerler bulunmuştur.

Gebeliğin 3. haftasında B – HCG değeri 10 ila 50 mlU/ml,

Gebeliğin 4. haftasında B – HCG değeri 5 ila 425 mlU/ml,

Gebeliğin 5. haftasında B – HCG değeri 20 ila 7,300 mlU/ml,

Gebeliğin 6. haftasında B – HCG değeri 1,080 ila 56,000 mlU/ml,

Gebeliğin 7. – 12. haftasında B – HCG değeri 7,650 ila 290,000 mlU/ml,

Gebeliğin 13. – 16. haftasında B – HCG değeri 13,300 ila 250,000 mlU/ml,

Gebeliğin 17. – 24. haftasında B – HCG değeri 4,000 ila 165,000 mlU/ml değerlerine sahiptir.

Gebelik testi ile ilgili detaylı bilgi için http://www.anneleronline.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz