Akademik Personel | 25 Nisan 2018, Çarşamba

Galatasaray ve İstanbul Üniversitesi Rektörleri de Vekillik İçin İstifa Etti

10 Şubat 2015
Galatasaray ve İstanbul Üniversitesi Rektörleri de Vekillik İçin İstifa Etti
       

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet haziran ayında yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için istifa etti.


Eğitim dünyasından milletvekili adaylığı için istifalar devam ederken, bir istifa haberi de İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’ten geldi. Söylet, haberi twitter hesabından duyurdu.

Söylet mesajında, “Rektörlük ve memuriyet görevimden 2839 sayılı kanunun 18. Maddesi uyarınca istifa ettim. Uzunca bir müddet twitter ortamında olmayacağım” dedi. Söylet’in, 7 Şubat Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından istifa kararı aldığı ve Ak Parti’den milletvekili aday adayı olacağı öğrenildi.

Akademi dünyasında haziran ayında yapılan milletvekilliği aday adaylığı için art arda istifalar yaşanıyor. Bir istifa haberi de dün Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga’dan geldi. İstifa eden Tolga’nın AK Parti’den aday olacağı iddia ediliyor.

GS Üniversitesi Rektörü vekillik için istifa etti

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etti.

Akademi dünyasında haziran ayında yapılan milletvekilliği aday adaylığı için art arda istifalar yaşanıyor.  Geçtiğimiz günlerde 4 üniversite rektörü ve 1 rektör yardımcısı, milletvekilliği aday adaylığı için görevlerini bıraktıklarını açıklamıştı.  Bir istifa haberi de dün Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga’dan geldi. İstifa eden Tolga’nın AK Parti’den aday olacağı iddia ediliyor.

Genel Seçimler İçin İstifa Eden Rektör ve Akademisyenler

 

Öte yandan YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) da istifalar sürdü. YÖK üyelerinden Naci Ağbal, Dr. Emin Zararsız ve Prof. Dr. Muhittin Şimşek ile birlikte MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk de milletvekili aday adayı olmak üzere görevlerinden ayrıldı. Ercan Türk, yaptığı yazılı açıklamada, AK Parti’den Giresun Milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa ettiğini belirtti.

Daha önce istifa eden rektör ve rektör yardımcılarının isimleri şöyle:
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Prof. Dr. Ünsal Ban
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal
Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu
Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akmaz
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal,
Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tancan Uysal,
Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Günşen,
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Bingöl

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER