Akademik Personel | 26 Nisan 2018, Perşembe

Fullbright Doktora Sonrası Araştırma Bursları

18 Ekim 2014
Fullbright Doktora Sonrası Araştırma Bursları
       

Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu tarafından 2015-2016 akademik yılında Amerikan üniversitelerinde alanları ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyenlere araştırma bursu sağlanacaktır.

Başvuru Koşulları:

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak şarttır. Green Card ya da Amerikan vatandaşlığı olan adaylar başvuramazlar.
-Başvuru tarihinde en az üç yıllık doktor ünvanına sahip olmak gereklidir.
-Başvuru yapabilmek için bir yaş sınırı yoktur.
-Amerikan üniversitelerinde bilimsel araştırma yapmaya ve diğer eğitim ve kültür faaliyetlerine katılmaya yetecek derecede İngilizce bilmek gereklidir.
-Bir proje tasarlamış olma zorunluluğu vardır. Projenin, Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu ile desteklenebilmesi için; Türkiye’ye katkıda bulunacak akademik bir çalışma olması, araştırma tamamlandığında elde edilecek sonucun alana katkıda bulunacak nitelikte görülmesi ve tamamlanması için uygun araştırma ortamının ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğunun belirlenmesi gereklidir.
-Başvuru döneminde, ABD’de ikamet eden ya da başvuru sonrasında ABD’de ikamet etmek üzere gidecek olan kişiler bursa başvuramazlar.

 

Akademikpersonel.org’da Bulunan Diğer Burs Fırsatları

 

-Bursiyerlerin ABD’deki çalışmalarına Fulbright Bursu ile başlamaları gerekmektedir.
-Öğrenim, araştırma ve inceleme amacıyla ABD’de 6 ay veya daha fazla süreyle kalanların bursa başvurabilmeleri için, yurda kesin dönüş tarihinden itibaren son başvuru tarihine kadar en az 3 yıl geçirmiş olmaları gereklidir; ancak; daha önce Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursundan yararlanmış olanlar, yurda kesin dönüş tarihlerinden itibaren son başvuru tarihine kadar en az 5 yıl geçmeden bursa tekrar başvuramazlar.
-Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu için her alandan başvuru kabul edilmektedir. Yalnız; Tıp, Diş Hekimliği, Veterinerlik, Eczacılık, Hemşirelik ve Psikoloji dallarında klinik araştırma niteliğindeki projelerin desteklenmesi mümkün olamamaktadır.
Tıp doktorları uzmanlıklarını bitirdikten 3 yıl sonra Bursumuza başvurabilirler. Doktoralarını ABD’de yapmış olanların bursa başvurabilmeleri için Türkiye’ye kesin dönüş tarihinden itibaren en az 5 yıl geçmiş olması şarttır.

Nasıl Başvurabilirim Sorunuzun Cevabına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bursun Detayları Hakkında Buradan Bilgi Alabilirsiniz.

Fullbright Kurumsal Sayfası İçin Lütfen Tıklayınız

       

BENZER HABERLER