Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Formasyonda ALES Oranı Belli Oldu

22 Kasım 2013
Formasyonda ALES Oranı Belli Oldu
       

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya pedagojik formasyon başvurularında ALES’in yüzde 60 oranında etkili olacağını açıkladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinsaya, twitter üzerinden yaptığı duyuruda pedagojik formasyon başvurularında ALES’in yüzde 60, diploma notunun yüzde 40 oranında etkili olacağını söyledi. Çetinsaya sosyal medya üzerinden şu ifadeleri kullandı:
“Sevgili pedagojik formasyon adayları, kurulumuzda başvurularınızda ALES’in  yüzde 60,diploma notunun ise yüzde 40 etkili olmasına karar aldık. “

Formasyon ALES

 

ALES 2013 Puan Hesaplama Motoru
       

Yorumlar

 1. mehmet dedi ki:

  en az yüzde 80 olmalıydı. üniversitelerde eğitim farkı hepimizin bilgisinde. kimse kendini kandırmaya çalışmasın.

 2. turkolog dedi ki:

  En az yüzde yetmiş olmalıydı..

 3. ky dedi ki:

  merak ediyorum sayın yök başkanı bu ülkede Dershaneleri kapatmaya çalışıyorsunuz aynı zamanda da Dershaneye gitmeden Ales sınavından çok yüksek alınamayacağı ortada olan bir sınavın etkisini %60 yapıyorsunuz. bu nasıl bir çelişkidir.Eğer dershanelere gerek yoksa o zaman Ales sınavının etkisi bir öğrencinin Dört yıllık emeğinden daha mı önemli…o zaman Üniversiteleri kapatın sadece öğrencilere Ales den yüksek alacağımız şeyleri teknikleri öğretin…Eğer bir ülkede dört yıllık eğitimden ne olduğu belirsiz bir sınav daha önemliyse bence Başta Yök başkanı olmak üzere Üniversitelerin tüm öğretim görevlilerinin aldıkları maaşları bir kez daha düşünmeleri gerekmez mi?
  .

 4. hatice dedi ki:

  Ne adil ki bu adil olsun…artık alıştık diyelim hergün yeni bir engel bir hafta sonra aleste yeterli değil deseler hiç şaşırmam deneme tahtası olmaktan bıktım.

 5. KEMAL YURTOĞLU dedi ki:

  ben şahsım adına hiç memnun değilim… adil olması konusunda onca şey söylendi ama bu karar hiç adil olmadığı kanaatindeyim … en azından bu durum %50 şeklinde dağıtılabilirdi…. birde şu husus var ki sınav zamansız yapıldı .. bunun için ek bi çalışma bile yapamadan sınava girmek zorunda kaldık .. bu karar ın en azından bu sene değil bundan sonraki senelerde uygulanması gerekliydi…son olarak bu zamana yani sistem değişmeden önce akademik ortalama çok etkiliydi ve öğrencilerin bir çoğu sıf bu yüzden 4 sene boyunca bun un çabasını verdi ancak bunun karşılığı olarak %40 uygun görülmüştür.. sizce adil oldu mu?

Yorum Yaz