reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

Findeks Nedir?

23 Kasım 2015
Findeks Nedir?
       

Ülkemizde kredi notu hakkındaki bilgiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu reel sektöre, finansal kurumlara ve bireylere yönelik olarak kredi notu hakkında bilgi alınabilmesi adına Findeks adı verilen platformu oluşturmuştur. Findeks üzerinde kredi ve kredi kartına ait tüm bilgiler detaylı bir şekilde yer almaktadır. Dolayısıyla kredi notu açısından Findeks yüksek nota sahip olan kişilerin daha kolay kredi almalarında bir nevi araç olarak da kabul edilebilmektedir. Findeks kredi notu sayesinde kişinin ödeme durumu ve gücü hakkında geniş bilgi edinmek mümkün olmaktadır. Bu açıdan bankalara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. İlgili ödemenin yapılıp yapılmayacağı Findeks sayesinde öğrenilebilmektedir.

Findeks Kredi Notunun İçeriği Nasıldır?

Kredi notu sorgulama işlemi yapan kişiler genel olarak bu notun nasıl belirlendiği konusunda merak içerisinde olmaktadırlar. Bu nedenle kredi notunun içeriği hakkında bilgi vermek gerekmektedir. Findeks kredi notunun içeriğine bakıldığında yüzde otuzluk kısım kişinin kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları ile alakalı olmaktadır. Bu ödemelerin zamanında yapılması kredi notunun yükselmesine yardımcı olmaktadır. Kredi notunun yüzde yirmi beşlik kısmı ise kişinin borç durumu ile alakalıdır. Mevcut borçları fazla olan ve bunları günü geldiğinde ödemeyen kişilerin kredi notu düşük hesaplanmaktadır. Geriye kalan kısmın yüzde yirmilik dilimi yeni kredi arayışı ile alakalı olmakta olup yüzde on beşlik kısım ise kredi kullanım sıklığı hakkında bilgi vermektedir.

Findeks Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Findeks kredi notu öğrenmek isteyen kişilerin öncelikle ilgili platforma üye olmaları gerekmektedir. Üye olan kişilerin istedikleri anda kredi notuna ulaşmaları mümkün olmaktadır. İleride alınabilecek olan kredilerde avantaj sağlayacağından dolayı kredi notunu bilmek önem taşımaktadır. Bu nedenle kredi notunu yüksek seviyelerde tutmak kredi almak için fayda sağlamaktadır. Yüksek kredi notuna sahip olmak için gerekli koşullar sağlanıyor olmalıdır. Son beş yıl içerisinde kredi kapatan ya da kredi, kredi kartı ve benzeri gibi bankacılık ürünlerini aktif bir şekilde kullanan tüm kişilerin kredi notu hesaplanmaktadır. Bu koşulları sağlamayan kişilerin ise Findeks kredi notu bulunmamaktadır.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz