reklam
Akademik Personel | 26 Şubat 2017, Pazar

En ‘Yeşil’ 9 Türk Üniversitesi

12 Şubat 2015
En ‘Yeşil’ 9 Türk Üniversitesi
       

Dünya’nın en yeşil üniversiteleri sıralamasında Türkiye’den 9 üniversite yer aldı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 360 üniversitesinin arasında 236’ıncı sırada.

Endonezya Üniversitesi’nin hazırladığı ‘GreenMetric Ranking’te üniversiteler 62 kategoride değerlendirildi. ‘Yeşil projeler’, ‘enerji ve iklim değişikliği konusunda yapısal değişikler’ ve ‘israf’ gibi birçok başlık altında incelenen kurumlar arasında İngiltere’den Nottingham Üniversitesi en yeşil üniversite seçildi. İlk yirmiyi ağırlıklı olarak ABD, İngiltere ve İrlanda üniversiteleri aldı.

Listede yer alan Türkiye’den üniversiteler ve sıralarıysa şöyle:

Bülent Ecevit Üniversitesi-236,
Karabük Üniversitesi-254,
İzmir Ekonomi Üniversitesi-275,
Sabancı Üniversitesi-277,
Ankara Üniversitesi-313,
Bilkent Üniversitesi-341,
İnönü Üniversitesi-344,
Selçuk Üniversitesi-349,
Celal Bayar Üniversitesi-359.


Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. Kaan dedi ki:

  Abiler yeşil aynı zamanda yenilenebilir enerji teknolojilerini kullanmak kaynak yönwtimi israf vb değişkenlerin kapsar. Demek ki ağaç konusunda arazisi büyük olduğundan mütevellit şanslı olan kampüsler greenmerricte çuvalladı adamları görmüşsünüz bir de 🙂

 2. meltem dedi ki:

  Bence asıl Karadeniz Teknik Üniversitesinden haberleri yok üstelik deniz manzarali

 3. Emre izmir dedi ki:

  Ege üniversitesinden sanırım haberleri yok. Egenin içinde resmen orman kadar ağaç var. Bunun ötesinde ziraat fakültesinin tarlaları vs biyoloji bölümünün botanik bahçesi. Tüm alanlarda asırlık devasal ağaçlar boş olan tüm alanlarda çim var. Ege kampüste kaç tür ağaç ve kaç tür hayvan özellikle kuş türü olduğunu zahmet edip araştırmamışlar bile halbuki google sormaları yeterliydi. Ege kampüs şehrin içinde toplu bir kampüs olduğu halde içinde bir orman barındırır. Listenin ilk 9 una girememişse bu listenin gelişigüzel hazırlandığının kanıtıdır. İzmir ekonomi üniversitesi var listede şaka gibi ya egenin bir fakültesi kadar olan bir üni ve ancak egenin tek bir fakültesindeki ağaç ve yeşil alan kadar yeşil alana sahip bir üni listeye 3. Sıradan girmiş. Saçmalık diyorum. Göz var nizam var.

 4. timur dedi ki:

  Ondokuz Mayıs Üniversitesini bir google maps’den bakılması yeterlidir sanırım, ama kriterler nedir bilemiyorum

 5. ustof dedi ki:

  Çukurova Üniversitesi görülmeden yapılmış bir çalışma olduğu belli.

Yorum Yaz