reklam
reklam
Akademik Personel | 26 Ekim 2016, Çarşamba

En İyi Alarm Sistemleri

31 Ekim 2015
Resim bulunamadı
       

Çoğu insan kendilerini evde, iş yerlerinde güvende hissetmedikleri için çeşitli önemler almaya çalışmışlardır. Son yıllarda kullanımı giderek artan güvenlik kameraları ve alarm sistemleri insanların kendilerini evlerinde, iş yerlerinde daha güvenli hissetmelerini sağlamaktadır. İnsanların alarm sistemlerine ve kamera sistemlerine olan ihtiyacı bu malzemelerin talebini arttırmıştır. Hırsızlıktan, yangından, gasptan korunmak için pek çok alarm sistemleri vardır. Bu alarm sistemleri farklı koşullarda her birinin ayrı çalışma şekilleri vardır. Alarm haber alma merkezi mal sahibini, komşuları vuku bulan olaydan haberdar edip yardım çağırmaya yarayan elektronik güvenlik sistemidir. Alarm haber alma merkezleri kendilerine ulaşan mesajın tipine göre kullanıcıyı, polise, itfaiyeye, ambulansa yönlendirir. Alarm haber alma merkezi bu alarm sistemi için yıllık ücret karşılığında hizmet verirler. Alarm ve haber alma merkezi sistemi sürekli gözler gerektiğinde bakım için ekip elemanlarını yollayarak bakım yaptırırlar.

Güvenlik sistemi alarm sistemleri için takılacağı yerin konumuna, müşterinin isteklerine ve bütçesi esas alınarak oluşturulur. Alarm sistemleri istemeyen durumları algılar ve alarma geçerler. Siren ve çevreye ışık yayarak alarm mal sahibinin ve çevredekilerin dikkatini çekmeyi amaçlayarak ses ve ışık yayar. Bu sırada alam ve haber alma merkezi mal sahibini arar. Alarm sistemleri istenmeyen durumları şöyle belirler. Kapı ve pencerelerin açılması, kırılması, gaz kaçağında, duman ve ısınma algıladığında devreye girerler. Kullanıcılar alarm kurma ve çözme işini tuş takımından, telefonlardan, RF kumandasından şifreyi girerek gerçekleştirirler. Alarm sistemleri beş ana grupta oluşurlar. Bunlar;

  • Detektörler
  • Alarm paneli
  • Uyarıcılar
  • Kumanda araçları

 

Sistemin bağlanması için;

  • Algılayıcılar: PIR hareket detektörü ve IR bariyer hareket detektörü, manyetik kontaklar, su basma detektörü vb. detektörlerin varlığından söz etmek mümkündür.
  • Alarm panelleri: Detektör bağlamak için zon sayısı, kullanıcı sayısı, keypad sayısı gibi özelliklerle çeşitlenebilir. Elektrik kesintilerinde yedek kaynaklar mevcuttur.
  • Uyarıcılar: siren, flaşör, telefon arama ve gsm vb. şeklinde uyarıcılar mevcuttur.
  • Sistem kontrol araçları: Keypad, IR, RF(uzaktan kumanda), telefon, bilgisayar, tablet vb. araçlar sistem kontrol aracı olabilirler, detaylı bilgileri optimumteknoloji.com.tr sitesinden bulabilirsiniz.

İnsanoğlu her zaman güvenliğine önem vermiş ve güvenliğini korumak için asırlarca çok çalışmıştır. Değişen bu dünyamızda değişmeyen şeylerden olan insanın kendini, ailesini koruma istediği günümüzde de hala var olduğunu görmek mümkündür. Sırf bu yüzden insanlar geliştirdikleri bazı teknolojik aletleri güvenlik açısından hayatlarına dahil ederek yaşamaya başlamıştır. Günümüzde kameralar alarmlar insanları yangından, gaz kaçağından, hırsızlıktan, korumak için insanların iş yerlerine, evlerine vb. mekanlara bu gibi aletleri dahil ederek kendilerini, hırsızlıktan, yangından, gasptan korumanın yolu olarak görüyorlar. Değerli olan insan hayatı için bu gibi güvenlik malzemeleri hemen hemen her evde, iş yerinde vb. mekanlarda bulunması gereken ve taktırması gereken önemli teknolojik aletlerdir.

       

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz