reklam
reklam
Akademik Personel | 23 Ekim 2016, Pazar

En Çok Hangi Öğretmenler İşsiz?

31 Temmuz 2015
En Çok Hangi Öğretmenler İşsiz?
       

ÖSYM’nin açıkladığı verilere göre, Türk Dili ve Edebiyatı alanında, öğretmen yığılması bulunuyor.

ÖSYM’nin açıkladığı 2015 yılı sayısal verilerinde, öğretmen olmak için sınava giren adayların sayısı da yer aldı.

Buna göre, 16 branşta yapılan ÖABT sınavına giren toplam aday sayısı 283 bin oldu.

Ancak, ÖABT’nin yapılmadığı branşlardan da öğretmen alımı oluyor. Bu nedenle Eğitim Bilimleri testine giren aday sayısına bakmak gerekmektedir. Bu sayı ise 417 bindir.

Diğer taraftan, ÖABT’ye giren adayların branş bazında dağılımı da açıklanmıştır. ÖSYM verilerine göre, öğretmen olmak için sınava giren öğretmen adayları arasında en büyük yığılma 43 binle Türk Dili ve Edebiyat alanında oldu.

İşte branş bazında, öğretmen olmak için sınava giren aday sayıları

Memurlar.Net - Özel

 

       

Yorumlar

 1. kaygısızlaar diyor ki:

  lisans mezunu olmalarına rağmen işsiz sayısı artık hat safhaya ulaştı.Artık skandal bir oranda işsizlik varken 4 yıllık mezunlar arasında bile nasıl olur da gündeme getirilmiyor,nasıl olur da tartışılmıyor,nasıl olur da öyle sessizz sessizz beklenip görmezden geliniyor,akıl almıyor.İşte gençlerin,ülkenin geleceğnnin nasıl sahipsiz olduğunu görün de görün.bu konuda kaygısı,endişesi olan da yok,dile getiren de…

 2. pazarcı mühendis diyor ki:

  artık nerdeyse herkes üniversite mezunu…kimsenin kimseden farkı yok ki..marangoz olsan daha iyi bu zamanda artık,bu yaklaşık bir 20-30 yıl böyle gider işsizlik tartışmaları.en azından kendi evini alabilecek kadar bir aylık kazanç sağlamak isteyenler,evlenmek isteyenler akademisyenlikmiş,memurlukmuş bu işleri bıraksın 3500tl ile ne evi alıyorsun sen kardeşim.ömür boyu bekar çocuksuz arabasız yaşarsan belki..gidin bir iş tutun,marangozluk dahi,pazarcılık dahi daha kazançlı,ayda 5000tl yi bulursun acemiliğini atlatırsan en az.okumanın bir ayrıcalığı yok artık!!Gidin bir meslek öğrenin! Okuyamayan bir pişman,Okuyan bin pişman!!!

 3. özgür diyor ki:

  Formasyon alımını bakkaldan ekmek almaktan daha kolay hale getirmennin sonucu bu işte 3 ayda öğretmenlik eğitimi verildi ileride mühendislere de formasyon verirler 2 haftada öğretmen yaparlar. 4+4+4 sistemi gelince sınıf öğretmenlerinin alanı daraldı ama alımları daha çok bu nasıl mantık anlamadım. Nabi Avcı 31 Ağustosta tv programında sınıf öğretmenleri girecek ders bulamıyo çok fazla alım yapıldı diyo ama 8bin ataması var her sene. Sınıf öğretmenlerine karşı bir düşüncem yok sadece çelişkili durumlar için örnek veriyorum

 4. devir değişti diyor ki:

  öğretmeni de işsiz mühendisi de işsiz, kimyageri,matematikçisi,biyologu,fizikçisi,tarihçisi,hepsi işsiz.formasyonla avunup duruyorlar belki birgün işe yarar diye,para harcayıp duruyorlar yok şu eğitim yok şu kursa gideyim kendimi geliştireyim de bari öyle şansımı deneyeyim diye.sonuç yine aynı tüm bölümler sayısalı sözeli işsizlik kusuyor.bu öğrencilere devletin yetişmesi için harcadığı para,bütçe hepsi boşa.zaten bir mezunun işini yapamaması ile bir süre sonra öğrendiği ilim de unutulup gidiyor.beğenmedikleri musluk tamircisi olsalardı bu insanlar ,hiç üniversite okumaslardı aylık olarak çok daha fazla kazanırlardı.TABİ Kİ TIP FAKÜLTESİ HARİÇ!!!

 5. Felsefeyi tamamen yok saymak!!!! diyor ki:

  Yıllardır en az öğretmen Ataması yapılan bölüm felsefe ve asla kontenjan artırılmıyor , listeye dahil bile edilmemiş , Adalet ????

 6. FARK EDİLEMEYEN ACI GERÇEK diyor ki:

  artık üniversitede okunacak bölüm kalmamış haberimiz şimdi oluyor daha..eee o zaman neden bunca millet lys ye girip 4 yıllık kazandım diye seviniyor,havalara uçuyor ki,en acısı da mezuniyet törenlerine ailelerini davet edip,ebeveynlerinin de saf saf oğullarıyla gurur duyması,kepli fotograf çektirmesi falan..havalara girmesi…aslında çok küçük düşürücü,gülünç bir durum….neye seviniyorsun ki bak tabloların sadece bir tanesi yukarıda,artık diğer tüm bölümleri de siz tahmin edin…üniversite kazandığına üzül hatta 4 yıllık kazandıysan daha fazla üzül,gençliğinin 4 yılı,çektiğin zahmetin karşılığını hiç görmeyeceğin bir hevese gitti.ARTIK ÜNİVERSİTE LİSANS MEZUNİYETİ AYRICALIĞI BİTMİŞTİR..BUNLARIN HALK ARASINDAKİ İTİBARLARI SIFIRLANMIŞTIR ÇOKTAN.

Yorum Yaz