Akademik Personel | 20 Mart 2018, Salı

Ekonominin Nobel’i de Sahibini Buldu

Ekonominin Nobel’i de Sahibini Buldu
       

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, 2014 yılı Nobel Ekonomi Ödülü’nün, piyasanın gücü ve düzenlemeler üzerindeki analiziyle Fransız ekonomist Jean Tirole’ye verildiğini açıkladı.

Şirketlerin modern ekonomide işleyişini tek bir teori ile açıklamaya çalışan ’Kurumsal Finans Teorisi’ adlı kitabın yazarı Profesör Tirole, 1,1 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, Jean Tirole’nin günümüzün en etkili ekonomistlerinden biri olduğunu belirttiği açıklamasında “Tirole, birkaç güçlü şirketin bulunduğu endüstrilerin nasıl anlaşılabileceği ve düzenlenebileceğini açıklığa kavuşturdu” denildi.

Diğer Nobel Ödüllerini kazananlar

2014 Nobel ödüllerini kazananlar, geçen hafta içinde bir bir duyurulmuştu. Ödüllerin açıklanmasına tıpla başlanmış, ABD’li John O’Keefe ile Norveçli araştırmacı çift May-Britt ve Edvard Moser’in 870 milyon euro değerindeki ödülü paylaştıkları açıklanmıştı.

Aydınlatmada enerji tasarrufu açısından çığır açan ve kısaca LED olarak anılan “ışık yayan diyot” teknolojisini geliştiren Japon uzmanlar Isamu Akasaki, Hiroshi Amano ve Shuji Nakamura ise Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştü.

Yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkân veren mikroskop teknolojisini geliştiren Alman uzman Stefan Hell ile ABD’li Eric Betzig ve William Moerner, Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmüştü.

Eserlerinde Nazi işgali altındaki Fransa’dan insan manzaraları aktaran Fransız yazar Patrick Modiano Edebiyat Ödülünü kazanan isim olmuştu.

Nobel Barış Ödülü bu yıl çocuk hakları aktivistleri Pakistanlı Malala Yusufzay ve Hintli Kailash Satyarthi’ye verilmişti.

Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine sunulacak.

       

BENZER HABERLER