reklam
reklam
Akademik Personel | 26 Ekim 2016, Çarşamba

Eğitim-Sen’den ÖYP Alan Sınavına Dava

5 Haziran 2015
Eğitim-Sen’den ÖYP Alan Sınavına Dava
       

Yükseköğretim Genel Kurulu, ‘Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı’na (ÖYP) İlişkin Usul ve Esaslar’ın bazı maddelerinde değişiklik yaptı. YÖK Genel Kurulu’nun 14 Mayıs’taki düzenlemesine göre, ÖYP’de araştırma görevlisi kadrolarına başvurmak için Yürütme Kurulu tarafından belirlenen alanlarda ‘Alan Sınavı’ yapılacak.

Bu sınav adayların ilgili bilim alanındaki yetkinlik, bilgi ve ifade gücünü ölçecek. Sınavlar, yazılı, sözlü veya ikisi birlikte yapılabilecek. Sonuçlar açıklandığı tarihten itibaren iki yıl geçerli olacak. Alan Sınavı, üniversitelerin ilgili bilim alanında görev yapan öğretim üyeleri arasından, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen sınav komisyonu veya komisyonları tarafından düzenlenecek.

Yanlış beyana indirim

Alan Sınavı’na başvuran adaylar arasından, ÖYP puanı en yüksek olandan başlanarak ilan edilen kadro sayısının en az dört katı kadar aday çağrılacak. Alan Sınav puanı ile ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvuracaklar için üç sınav sonucuna bakılacak. Lisans not ortalamasının yüzde 20’si etkili olacak. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının yüzde 25’i; Alan Sınavı puanının ise yüzde 40’ı alınacak. Varsa Yabancı Dil Sınavı puanının yüzde 15’i de göz önünde bulundurulacak. ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atanmaya hak kazandığı halde göreve başlamayanlar, göreve başladıktan sonra istifa edenler ile kendilerine avantaj sağlamak amacıyla yanlış beyanda bulunduğu için ataması yapılmayanların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmaları halinde ÖYP puanları 2 yıl süreyle yüzde 20 oranında düşürülecek.

ÖYP’de Şok Değişiklik! ÖYP’ye Alan Sınavı Geldi!

Eğitim-Sen dava açacak

Eğitim-Sen Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, YÖK’ün bu düzenlemesine dava açacaklarını belirterek şöyle dedi: “Bu düzenlemesiyle sahtekarlara ve kadrolaşmaya kapı açıyor. Dava açacağız. Getirilen Alan Sınavı uygulaması sorunlu. Sınavın ‘sözlü sınav’ biçiminde de yapılması, YÖK’ün belirleyeceği bir komisyon tarafından düzenlenmesi kadrolaşma faaliyetleri kapsamında görülmeli. Bu, üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıran bir uygulama. Böylesi subjektif değerlendirmeye açık bir sınavın, ÖYP puanı hesaplanırken en fazla ağırlığa sahip olması da niyeti ortaya koyuyor. Daha önce sahtekarlık yaptığı tespit edilen birisi tekrar bu programa başvuru yapamazken, şimdi sahtekarlığı tespit edildikten bir yıl sonra ÖYP programına başvurabilecek. Üstelik sahtekarlığın cezası, ÖYP kadrosundan istifa eden ya da kadro kazandığı halde göreve başlamayanlara verilenle aynı. Bu durum ne hakkaniyete ne de hukuka uygun, kabul edilemez bir düzenleme.”

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. Tülin diyor ki:

  Atama aşamasında mülakat torpili getirir bunda herkes hemfikir fakat bu aynı zamanda uzak yerlere başvurmamızı da engeller. Batıda yaşayan birisi doğuyu yazıp atandığında gidiyordu, şimdi kaç yere gidip zaten eleneceğim düşüncesiyle mülakata girer? Cari usulde başvurup maaşını aylarca otobüs uçak parasına verip, 1. sırada olmasına rağmen kadroya giremeyen insanlar tanıyorum.

  Diğer yandan yayınlanan değişiklikte lisansüstü eğitim için de sınav olacağı yazıyor. Ben ÖYP kapsamında atanmış bir araştırma görevlisiyim. Senedi de mecburen imzaladım, işimi kaybetmemek için. (Açılan senet iptal davalarında üniversiteler kendi isteği ile imzalamıştır savunmasında bulunsalar da yok öyle bir durum) Şimdi yüksek lisansım bitiyor ve doktorada beni almama ihtimalleri doğdu bu değişiklikle birlikte. Bu da demek oluyor ki, eğer doktoraya giremezsem hem işimi kaybediyorum hem de senedimi ödüyorum.

  Bu durumda kim ne kadar verimli olabilir?

 2. ssss diyor ki:

  Alan sinavi demek torpil demektir. Belki hakkiyla yerleşen 3-5 kişi olur. O da ancak Hakkari gibi illerde alan sınavına hak kazanip, o sehirde yasamak istemedigi icin alan sınavına girmeyenler olursa. Bu alan veya bilim sınavı adi altında yapilacak olan mulakatta tek amaç istedikleri kisiyi secebilmeleridir. Birakin mulakati test seklinde yapılacak merkezi bi sinav bile riskli. Bu ulkede KPSS, ALES gibi sinavlarda bile ne isler döndü. Ama gece gunduz çalışıp hakkiyla kazananlar da aradan siyrilip bi yerlere geliyordu. YÖK kaliteli akademisyen yetistirmeye cok onem veriyorsa oncelikle araştırma gorevlilerinin görev tanimini iyi yapsin ki hocalar daha fazla para kazanmak icin yaz okulu acip gidip tatil yaparken arastirma görevlileri derse girmesin, kâğıt okumasin, hatta cocuk bakmasın. Kaliteli akademisyen yetistirceklerse ÖYP yi kazanan arastirma gorevlileri yuksek lisans ve doktorada nitelikli universitelere gonderilsin. Ancak göreceksiniz ki bir tasra üniversitesini kazandığınızda buna kesinlikle izin verilmeyecek. Sen ALES’i zorlastir, millet % 50 agirligi oldugu icin gece gündüz ALES çalışsın, puanini yukseltsin. Sonra bilim sinavi, mulakat falan. Insanlarin hayati oyuncak degil. Kontenjanlarin acikkanmasina bu kadar kisa sure kalinca pat diye yeni karar almak hicbir vicdana sigmaz. Boyle bir sey yapilacaksa belli bir sure öncesinden haber verilir, bir dahaki donem yapilacak denir ve bir hazirlik yapilir ve bu uygulanacak sinavin da adaletli olmasi gerekir. Bu arada sunu da soyliyim: Benim okulumda da can yoktu. Ben de bu bilim sinavi adi altindaki mulakati destekleyenler gibi AA notunun 90 ustu kabul edildiği bir okuldan mezunum. Bilim sinavina karsi olanlar. YÖK baskanina karsi sesimizi duyurmamiz lazım.

 3. Haşim diyor ki:

  Alan sınavı olabilir buna itirazım yok ama merkezi çoktan seçmeli bir sınav olsun. Ben daha önce banka ve müfettişlik sınavlarına girdim ve tkdk vs. Vs. Sonuç hep aleyhime oldu. Ne hikmetse yazılı sınavlarda cok başarılıydım ama mülakatta beceremedim. Simdi ise öyp yi umut kapısı olarak beklerken tamda olacak derken yine toalayacağız

 4. Esmaaa diyor ki:

  Atamalara 1 ay kala sistem değişmemeli, yapılacaksa bile bu tür kökten bir degisikligi en az 1 yil onceden duyurmalilar. Zaten bizde mulakat demek torpil demek, onun icin once torpilsiz altyapi olusturup sonra adim atmalilar, yada direk unv.lerin vize finallerini adam gibi kontrol altina alsinlar, ornegin her unv.nin ogrencileri vize ve finale yokun belirledigi bi yerde ayni sorulara girsin ve o sorularida unv.lerin hocalari hazirlasin, o kagitlarin kontrolude cevre illerdeki hocalarca yapilsin degis tokus seklinde , boylece super adaletli bi sistem olur.

 5. ozgur diyor ki:

  Alan sinavini alesin icerisine yerlestirin. Herkez alese alanindan girsin olsun bitsin adeletsizlikse bu en iyi cozum olur. Bende universitedeki hocalarin yeterli donanima sahip oldugunu dusunmuyorum.

 6. furkan diyor ki:

  Torpili olanlar çok mutlu çokk delikanlı iseniz alan sınavı gelsin ama ösym yapsın senin okulda tanıdığın hoca değil. Sözlü mulakat sadece torpildir başka bişey değil.

 7. esrs diyor ki:

  Alan sınavı kalkmalı !! Adaletli bi sistemin kaldirilip son derece adaletsiz bi uygulama getirilmesine karşıyım .millet atanıyordu hakkıyla noldu şimdi kadrolaşmak mi istiyorsunuz diye sorarlar adama !!!

 8. sibel diyor ki:

  Alan sınavının olması gerek! ales yds belirleyici faktör olamaz o kişinin kendi alanında neyi ne kdar bildigğini göstermesi lazım alan sınavı yapılmasın diyenler alanlarında kendilerine güvenmeyen insanlardır bu insanların üniversitede ne işi var !

  1. devrim diyor ki:

   Mesele kadrolasmanin onune gecmek anlamadin heralde?

   1. sibel diyor ki:

    ben anladım da sizin anlamadıgınız şeyler var . mesela sadece ales lisans not ortalaması ve yds den çok iyi bir puanla direk üniversitede bulunmak eğitim sistemine öğrencilere zararlı ne yani adam sınavlardan yüksek aldı diye alanına hakim olmayıp doğru düzgün konuşamayan insanlarda bir zahmet hoca olmasın çoğu arkadaşım bölümlerini sevmedikleri için öyp düşündüler yani bir kaçış noktasıydı çünkü alanlarında başarısızlardı bu tip şeylerin önüne de geçilmesi lazım 😉 yoksa sizin dediğinizde doğru umarım hakkıyla yaparlar alan sınavı..

  2. Sadakat diyor ki:

   Zamanında alan sınavı ile (caride) bir üniversitede beni almayan hoca bozuntularından daha fazla indeksli yayınım ve daha fazla aldığım atıf var çok şükür. Eee ne olacak şimdi? Ne oldu alan sınavı?

   Alan sınavı olsun tabii ama bu sınav merkezi olsun. Üniversitelerin tekelinde olmasın!!!

  3. Semih diyor ki:

   Alan sınavı olmasın demiyorum ben kendi adıma ancak yukarıda ki yazıyı tam okumadınız galiba; orada sahtekarların yani yanlış beyan verenlerin cezalandırılmasıyla atandığı halde göreve başlamayan kişilerin cezalandırılmasının aynı olmasından adaletin bu yönde olmadığını ve cezaların düşürüldüğünü anlatıyor.. Bu durumunda kadrolaşmaya yani gene herkesin kendi adamını almya başlayacağının bir göstergesi olarak kabul ediyor. Bana sorarsanız evet alan sınavı gerekli artık herkes bu işi yapabilir miyim yapamaz mıyım demeden öyp düşünüyor. Adam yapmış 2,50 ortalama almış ales den 85-90 almış dilden bilmem ne bu adamı 2,50 ortalama yaptığı bölümden sen öyp ile ar. gör diye ata; buda çok komik bir durum.. Alan sınavı Doç. lik sınavı gibi olmalı Doç. lik sınavından tek farkı lisans alanı ile ilgili olmalı..

 9. antika diyor ki:

  Alan sınavı yök tarafınca yapılacak olsa kimsenin itirazı yok sayın mızIkcı diyen vatandaş.. okul tarafınca belirlenen 5 görevli tarafından yapılan mülakatdan ve hemen hemen her üni.de bölüm başına yapılan alım 2kişi gibi bir rakamken siz ne mızığından çalanından bahsediyorsunuz..bir ar gö zaten görevde yüksek lisans , seminer , sunum , proje gibi katılım ve Faaliyetlere katılarak zaten kendisini yetiştiriyor . Bu üni hocalar cari alımlarda almak istediklerini alsınlar , yok e bilgisiz ar gö ataması yaptığı için tepki göstermeye hakları yok.. kendileri tepki göstermeye haklı olacak kadar bilgiye sahip olsalardi zaten şuan alan sınavına tepki gösterecek kadar donanımsız öğrenci mezun etmezlerdi..

 10. selma diyor ki:

  Kesinlikle dava açılsın ve alan sınavı kalksın. Alan sınavı demek torpil demek haksızlık demek emeğiyle yerlesmeye en çok hakedenlerin yerlesememesi demek, dayısı olanların ise uğraşmadan hoopp kadroya alınması demek. Bu ülkede artik adalet olmali ALAN SİNAVİ KALKSİN

 11. laleli diyor ki:

  o davayı ales kaldırılsın diye açsana alan sınavına karşı açacağına be mızıkçılar..

Yorum Yaz