reklam
Akademik Personel | 20 Ocak 2017, Cuma

Eğitim Fakültesi Mezunlarının Teknik Öğretmen Ünvanı Alma Hakkı İptal Edildi

17 Kasım 2015
Eğitim Fakültesi Mezunlarının Teknik Öğretmen Ünvanı Alma Hakkı İptal Edildi
       

Eğitim fakültesi mezunlarının teknik öğretmen unvanı alma hakkı iptal edildi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 19.10.2015 tarih, 56945 sayılı yazısında; “Bazı lise, Okul ve Fakülte mezunlarına Unvan verilmesi Hakkındaki” Kanunun 3.maddesinin d bendi uyarınca sadece “Lise üstü dört yıl süreli yüksek teknik öğretim gören erkek Teknik Öğretmen Okulu, Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu, Yüksek Teknik Öğretmen Okulu ve Teknik Eğitim Fakültesi mezunları ile Kız Teknik Öğretmen Okulu, Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nun ve Mesleki Eğitim Fakültesi’nin teknik eğitim veren bölümlerinden mezun olanlara “Teknik Öğretmen” unvanı verildiği, Kanun maddesi uyarınca “Teknik Öğretmen” unvanı alabilmek için “Teknik Eğitim veren bir yüksekokuldan mezun olma şartı olduğu anlaşıldığından, bu çerçevede eğitim fakülteleri sosyal bilim tabanlı eğitim veren birimler olduğu için mezunlarının “Teknik Öğretmen” unvanı almasının uygun olmadığı, Teknik Eğitim Fakültesi”ne denk olmadığına, 13/05/2014 tarih ve 2014.17.2821 sayılı Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararının iptal edilmesinin uygun olduğuna karar verildiği bildirilmiş olup, sözkonusu yazı ekte yer almaktadır.

Buna göre, Eğitim Fakültelerinin 2015 KPSS/2 Tercih Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olan adayların, ÖSYM’ce Teşekkülümüzün Manisa ilinde bulunan ünitesine atanmak üzere Teknik Öğretmen pozisyonuna tercihte bulunmamaları gerekmekte olup, Eğitim Fakültesi mezunu olmalarına rağmen, tercihte bulunanlardan ÖSYM’ce yerleştirilmiş olsalar dahi yukarıda bahsekonu karar gereğince, atamaları yapılmayacaktır. Bu bakımdan yalnızca Teknik Eğitim Fakültelerinin ilanda belirtilen bölümlerinden mezun olanların Teknik Öğretmen pozisyonuna müracaatta bulunmaları önemle duyurulur.

Memurlar.Net - Özel
       

Yorumlar

 1. nurettin dedi ki:

  Eğitim Fakültelerinde adı Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği olan bölümlerin akademik kadrolarını ve mezuniyetlerini inceleyin. Kararın ne kadar yerinde olduğunu görürsünüz. YÖK daha önce bu bölüm mezunlarına Teknik Öğretmen ünvanı verilmesini bir toplantı marifetiyle kararlaştırdı ve bu vahim hatadan dönüldü.

  1. Bahçezar dedi ki:

   tamamen katılıyorum size.

 2. aydın dedi ki:

  Teknik Eğitim Fakültelerinin müfredatı ve kadroları ile BÖTE kısaltmasına sahip eğitim fakültelerinin neredeyse hepsinde kolayca açılan ve kadrosu tamamen toplama olan bölümün müfredatını karşılaştırın. BÖTEde sadece kuramsal ve pedagojik içerikler görürsünüz. Teknik içerik neredeyse sıfır seviyesindedir. Mantık Devreleri, Sayısal Elektronik, Devre Analizi, Mikroişlemciler, Nesne Tabanlı Programlama vs. derslerinin ve lab. uygulamalarının hangisine bir BÖTE mezunu girebilir? Tabi BÖTE mezunu arkadaşların bunda kabahati asla yok.

 3. aydın dedi ki:

  İsabet olmuş. Zaten atansalar bile mesleki ve teknik liselerdeki derslerin altından kalkamazlardı.

  1. .... dedi ki:

   Aydın rumuzlu kişiye hitaben,
   Neden isabetli olmuş. İsabetli olan teknik olan bölümler pedagojik formasyon dedikleri içinde uygulamanın yerinin doğru dürüst olmadığı şey ile öğretmen olarak atanabilmesi mi?Nerdeyse tüm fakültelerden mezun öğrenciler öğretmen olabilecek duruma geliyor. Yok böyle bişey ya. Kendi bölümünde iş imkanı bulamayanlara alternatif bir iş olsun. Valla iyi…

   1. Bahçezar dedi ki:

    Öğretmenler olarak biraz Gözünüz Doysun. 4001 de size açık her sene binlerce atamada size açık. Yeter ya iibf li ne yapsın…!

    1. munevver dedi ki:

     iibf acıkogretımı kapatsın ne yapacak

Yorum Yaz