reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

E-YDS Başvuru Kılavuzu ve E-Deneme Sınavı Yayınlandı

10 Eylül 2014
E-YDS Başvuru Kılavuzu ve E-Deneme Sınavı Yayınlandı
       

2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2014/1): Başvurular

6114 sayılı Kanun’un 3. Maddesi 2. Fıkrasının (a) bendinin verdiği yetki ile Merkezimiz tarafından bilgisayar üzerinde (elektronik sınav) yapılacak Elektronik Yabancı Dil Sınavlarının (e-YDS) ilk uygulaması 20 Eylül 2014 tarihinde olacaktır.

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kapsamında yapılacak olan e-YDS, aynı Yönetmelik uyarınca Merkezimiz tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ile eşdeğer olacaktır.  e-YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklar, YDS’ye giren adayların kazanmış oldukları haklarla aynıdır.

e-YDS’nin ilk uygulaması İngilizce alanında, 20 Eylül 2014 Cumartesi günü Ankara’da ÖSYM Merkez Bina 2. katta bulunan Elektronik Sınav Uygulama Salonunda (Bilkent-Ankara) yapılacaktır. Sınav, saat 14.00’te başlayacak ve 2,5 saat (150 dakika) sürecektir.

Sınava katılmak isteyen adaylar sınav ücretini, 10-12 Eylül 2014 tarihleri arasında kredi/banka kartı ile yatıracaklardır. Sınav ücreti ödeme işlemi, 10 Eylül 2014 tarihinde saat14.00’de başlayacak, kontenjan dolduğunda sona erecektir. Kontenjan dolmadığı takdirde 12 Eylül 2014 tarihinde saat 17.00’de sona erecektir. Sınava katılmak için sınav ücretini ödeyen adaylar, kılavuzda belirtilen bilgi güncelleme işlemlerini, 15 Eylül 2014 tarihi saat 17.00’ye kadar ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde yapacaklardır. ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden bu işlemleri yaptırmayan adaylara Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

e-YDS 2014/1’de sınava alınacak aday sayısı ÖSYM Başkanlığı tarafından belirlenen kontenjan ile sınırlı kalacağından sınav ücretini ilk ödeyen adaylar kontenjana dâhil edilmiş olacaktır. Kontenjan dolduğu takdirde adayların sınav ücretini yatırması sistem tarafından engellenecek ve ödeme kabul edilmeyecektir. e-YDS için sınav ücreti ödeme süresi sonlandırılacaktır.

Adaylar, 2014 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2014/1) Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan erişebileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuzda; sınav ücretinin ödenmesi, başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

e-YDS elektronik ortamda yapılacağından , adayların sınavda uygulanacak ara yüzleri sınav öncesinde tanıması ve sisteme aşinalık kazanması amacı ile bir deneme e-sınavı planlanmıştır. Bu sınav uygulamasına aşağıdaki link den erişebilirsiniz.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2014/1 Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS 2014/1) Kılavuzu

Deneme e-Sınav Uygulaması

       

Yorumlar

 1. hasan ali dedi ki:

  14:00 da girdim başvurumu yaptım. zaten 80 kontenjan verilmiş. zamanında giren kaydını yaptı ağlamaya gerek yok.

 2. ali aydın dedi ki:

  10-12 eylül başvuru süresi. ama 11 eylül sabah baktığımda kontenjan çoktan dolmuştu. bu kadar dar zamanda kimin haberi olacak ta hemen başvuracak. bu kesinlikle birileri için açılmış özel bi sınav. o özel kişilerin önceden haberi vardır diye düşünüyorum. böyle bir saçmalık olabilirmi..

 3. Yahya dedi ki:

  Bu tamamen birilerine torpilli sınav yapmak içindir. Saat 11 de sınav yapacağını açıklayıp saat 14 de başvuruları alamazsınız. En az 1 hafta önceden sınav duyurusu yapmanız gerekir. Bu yasal değildir. Ve saat 14 de kontenjan doldu yazısı ile karşılaşmak oldukça manidardır. Bu sınav birilerine peşkeş çekilmek için yapıldığı açıktır. Bu sınav hükümsüzdür.

 4. garip dedi ki:

  14.01 de kontejyanların dolduğu göstermelik deneme sistemi

 5. Levent dedi ki:

  14:00 da siteye giriş yaptım kontenjan dolu diyor, lanet olsun bunların sistemine!

 6. tugbalinka dedi ki:

  anladığım kadarıyla 120 lira ödüyor ve sınava birden fazla kez girebiliyoruz. ayrıca deneme e-sınav uygulaması da çalışmıyor..

 7. ali dedi ki:

  sadece Ankarada yapılacak ve sınav ücreti 120 lira olan bir sınav avantajdan çok daha büyük bir sıkıntı.ayrıca tarihler çok yakın çalışmaya fırsat bile vermiyor.göstermelik içi boş sadece yaptık işte dedirten anlamsız bir uygulama. .

 8. funda dedi ki:

  niye bu kadar birbirine yakın tarihte yapmışlar anlamadım ve Ankara da yapılacak olması da ayrı bir maduriyet

Yorum Yaz