reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı!

2 Ağustos 2014
Dünyanın En İyi Üniversiteleri Açıklandı!
       

En büyük 35 ülkenin en iyi üniversiteleri

Dünyanın en iyi üniversiteler sıralaması Center for World University Rankings tarafından yayımlandı. Haber sitesi Business Insider ise bu listeden dünyanın en büyük 35 ülkesinin en iyi 1000 üniversitesini çıkardı. Listede gelişmekte olan ülkelerin üniversitelerinin dünya sıralamasında geride kaldığı dikkat çekti. Listede Türkiye de yer aldı. İşte 35 ülke ve bu ülkelerin en iyi üniversiteleri.

 

 

Dünyanın En İyi 15 Üniversitesi

 

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

İlk 1.000 Üniversite İçindeki Türk Üniversitelerinin Sıralamaları

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

Tüm Liste İçin TIKLAYINIZ

 Türkiye’nin En Başarılı ve Başarısız Devlet Üniversiteleri
       

Yorumlar

 1. tespitler dedi ki:

  dünyada bir tek gelişmiş ülke gösterin ki eğitim sistemi, okullarının fiziki şartları, akademide yükselme ve yöneticilerinin belirlenme kriterleri bizdeki gibi. dünyada gelişmiş bir ülke gösterin, eğitimde geri olsun. bulmazsınız. gösteremezsiniz. çünkü yok böyle bir ülke. eğitimde çılgın değil doğru projeler geliştirmedikçe, dünyanın gelişmiş ülkelerinin çözümlerinden faydalanmadıkça başarıyı yakalayamayız. Hükumetin ifadesine göre 2002 yılından bu yana cumhuriyet tarihinde görülmemiş gelişmelerin yaşandığı ülkemizde ne hikmetse Üniversite eğitiminde niteliğin ve akademik başarının giderek düştüğünü görüyoruz. 12 yıldır tek başına iktidar olan hükumet partisinin eğitimde başarılı olduğunu söylemek doğru olmaz. üniversitelerdeki başarısızlığın temelde bir çok sebebi olsa da üniversiteyi hiçbir yönüyle kavrayamamış bir siyasi iktidarın ve köhnemiş zihniyete sahip bir anlayışın yüksek öğretime egemen olması ve akademisyenlere yapılan maddi haksızlıklar bu sebeplerin en başında gelmektedir. ülkemizde sinsice bir beyin göçü projesi uygulanmaktadır. eğitimde niteliksizliği ve beyin göçünü ülkemizin gelişmesi adına büyük bir tehlike olarak görmekteyim.

 2. Kadir dedi ki:

  Bu derecelendirmede Türkiyeyi ortadoğuda kabul edip israil deki üniversiteleri en başlar koymuşlar.Nası olurda israildeki bu üniversiteler amerikadaki birçok üniversiteden bile başarılı gözükür ?Çok saçma olmuş gerçektwn.

 3. Ladin dedi ki:

  Bişey çok enterasan ankara üni. Ege uni.,hacettepe ve istanbul uni . Nasıl bilkent ve boğaziçini geçiyor .Eğitim kalitesi aynıymış güya bunların odtüyle ,itüyle, bilkentle ve boğaziçiyle , çok saçma geldi bide link koysaydınızda ineceleyebilseydik kaynakları ve nedenleri.

  1. akademikportal dedi ki:

   En altta incelemeniz için “Tüm Liste İçin TIKLAYINIZ” diye bir yer var görmediniz sanırım.

 4. 13 yıllık AKP iktidarına ve Bakanlarına dedi ki:

  bir sürü üniversite açtınız.meydanlara çıkıp efendim “her ile üniversite açtık, çocuklarınız üniversite kapılarında beklemiyor artık, 80 üniversite vardı 180 yaptık. cumhuriyet tarihinde açılandan çok açtık” gibi sayılarla insanları kandırmaya devam edin. oysaki 13 yıllık akp iktidarında ilköğretimden yüksek öğretime eğitim kalitesi sistematik bir şekilde düştü, üniversite mezunlarında nitelik sorunu tavan yaptı. gençler mesleklerini öğrenemiyorlar. tıp mezunu operatör doktorlar ameliyat yapmayı, birçoğu teşhis koymayı beceremiyorlar. mühendisler matematiği bile öğrenemeden mühendislik bitiriyorlar. maalesef tüm bunlar binası olan ancak hocası yetersiz bölümlerden mezun öğrencilerin durumunu ifade ediyor. bina var, hoca yok, hocaların bir çoğu bölümün profiline uygun değil, kendi bölümünde kadro bulamayanlar zaten kadro sorunu yaşayan bölümlere atanmış (win-win mantığı uygulanmış), bölümde laboratuar yok, laboratuvar olsa laboratuvarı anlatacak hoca yok.yani kısaca üniversitelerin yarısından da fazlasında yok oğlu yok. hal böyleyken AKP iktidar olalı beri akademisyen maaşları giderek düşürüldü. En son 666 sayılı KHK ile hayati bir darbe vuruldu. araştırma görevlisinden profesörüne kadar öğretim elemanlarının tümünün maaşları düşürüldü. nasıl mı? 2002 yılında (AKP iktidarına kadar) bir arş. gör. maaşı, kurum mühendisi seviyesindeydi bugün kurum mühendisi 1000 tl fazla alıyor. arş. görevlisi, imamdan, polisten fazla maaş alırken bugün her ikisinden de az maaş alıyor. hatta polisten 1000 tl az alıyor. Mezun gençler akademisyen olmak istemiyorlar. bir doçent, fakültedeki, yüksek okuldaki sekreterden az maaş alır hale 666 KHK ile getirildi. Ülkemizde memur maaşlarına oranla akademisyenlerin maaşları dünyanın en rezili durumunda. Allah aşkına böyle bir ülkede üniversitelerden ne bekliyorsunuz. ve ya şöyle sorayım, “bu şartlar altında üniversitelerden bilimsel araştırma yapmalarını, teknolojik gelişmeye katkıda bulunmalarını, dünya sıralamasında üstlere tırmanmalarını bekleyecek kadar saf mısınız?”. Şimdi çıkın meydanlara sallayın üniversitelere bakalım. “ilk 500’de bir tane üniversitemiz var, bunlar yatıyor” deyin bakalım. üniversite hocasına imam kadar maaş verme, geçim sıkıntısına düşür sonra da suçla. ülkeyi yönetenlere yazıyorum. siz şikayet edecek makamda değilsiniz, orası icra makamı, YÖK başkanından SETA ya kadar, üniversite hocalarına ve sendikalara kadar her kesimden tepkiler aldınız. sizlere akademide durum vahim dediler, yanlış yapıyorsunuz, bu yanlıştan dönün dediler. akademisyen maaşları çok düştü dediler. siz hiç dinlemediniz. malum paralel yapıyla mücadele ediyorsunuz. çocuklarınızı, kendinizi kurtarma derdindesiniz. ülkede eğitimin hali umurunuzda değil. tablet dağıttınız, somali, bangledeş, afrika ülkelerinde çocukları sevindirmek için verilen boş, sembolik, iş olsun diye yapılan yardımlar gibi. yazık hepinize yazıklar olsun ki 13 yıldır tek başınıza iktidarsınız ve eğitimi perişan hale getirdiniz.

  1. xxx dedi ki:

   Siyaset aptalların işidir.Senin işin Devleti hangi siyasi parti olursa olsun eleştirmek değil kendi yolunu tutturmak ve ülkeni takas yapmamandır bunu “”31″” satırla anlatmana gerek yok.

Yorum Yaz