Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Dünyanın En Büyük Tıp Fakültesi “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” Açılıyor

19 Haziran 2014
Dünyanın En Büyük Tıp Fakültesi “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” Açılıyor
       

Sağlık Bakanlığı, Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki hocaların özel hastanelere gidişini engellemek için dünyanın en büyük tıp fakültesini kuruyor.

Türkiye’de ilk defa Sağlık Bakanlığı, kendi personelini yetiştirip, doktor ve sağlık personel açığını gidermek için “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane“yi açıyor. Türkiye’deki 59 eğitim araştırma hastanesi uygulama merkezi olarak kullanılacak. Tıbbiye-i Şahane dünyanın en büyük üniversite hastanesi olacak. İstanbul’da Haydarpaşa yerleşkesinde bulunan Türkiye’nin ilk tıp fakültesi binası olan ve 1903 yılında Sultan 2. Abdülhamit Han tarafından kurulan Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane ismini alacak olan üniversite önümüzdeki yıl öğrenci alacak. İlk yıl 500 kontenjanla eğitim-öğretime başlayacak olan Tıbbiye-i Şahane, yurtiçi ve yurt dışında fakülte açma yetkisi sayesinde kontenjanını Türkiye’nin talepleri doğrultusunda belirleyebilecek.

Eğitim ve Araştırma hastanelerinde görev yapan bin 500 doçent ve profesörün kadroları da Tıbbiye-i Şahane’ye aktarılarak aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tıp fakültesi kadrosuna sahip olacak. Tıbbiye-i Şahane’de okuyan tıp öğrencileri eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversitenin kendisine bağlı Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki 59 eğitim araştırma hastanesinde intörnlük eğitimlerini sürdürecek.

59 UYGULAMA HASTANELİ
Üniversitede doktor yetiştirmek üzere tıp fakültesi, hemşire ve sağlık personeli yetiştirmek üzere Sağlık Bilimleri Fakültesi ile master-doktora alanları için de Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulacak. Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’de okuyan öğrenciler, 4 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra üniversitenin kendisine bağlı Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki 59 eğitim araştırma hastanelerinde intörnlük eğitimlerine devam edecekler. Üniversite, Türkiye’nin uluslar arası stratejileri doğrultusunda bölge ülkelerde fakülte açabilecek. 6 dilde eğitim verebilecek donanıma sahip olacak. Özellikle Türki devletler için Rusça, Ortadoğu ülkeleri için Arapça ve Balkan ülkeleri için de İngilizce eğitim verilmesi amaçlanıyor. 

REKTÖRÜ BAKAN SEÇECEK 

Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, mevcut devlet üniversitelerinin idari yönetimi ile de ayrışacak. Öğretim üyeleri rektörü seçmeyecek. Vakıf üniversitelerinde olduğu gibi mütevelli heyeti oluşacak. Heyet, Sağlık Bakanı, Müsteşar, Rektör, YÖK’ten bir üye ve bakanın seçeceği bir kişiden oluşacak. Mütevelli heyeti, rektör olarak planladığı 6 kişiyi YÖK’e önerecek. YÖK aralarından 3 kişiyi Cumhurbaşkanı’na önerecek ve biri atanacak. 

Kaynak: Sabah

       

Yorumlar

 1. kayıt dedi ki:

  Adamlar İstanbul ve Ankara’daki köklü üniversitelere sızamadıkları/ele geçiremedikleri için çözümü buralara yeni üniversiteler kondurmakta buluyor, çok komik:) bir de üniversiteye köklü havası vermek, afilli hale getirmek için Ankara’da mesela eski tarihi binaları üniversite yapıyorlar:) yıldırım beyazıt, ankara sosyal bilimler ens, vs… Biçim olarak köklü gösterilen, içerik olarak boş üniversiteler bunlar. Buralara politik ve dini/kültürel bağlarla yerleştirilmiş akademikler de kasım kasım kasışıyorlar. Ama sanırım hala kimse sallamıyor. Bence herkes neyin ne olduğunun gayet farkında. İstediğiniz kadar tarihi binalara üniversite tabelası çakın, tarihi bir yere kadar saptırabilirsiniz, er geç gerçek ortaya çıkar.

 2. Bingün dedi ki:

  Neden marmara tıp fakültesini oradan atıp dağın dibine gönderdiler acaba?tıp fakültelerine bu kadar önem veriyorlar!!

 3. kayıt dedi ki:

  Fakültedeki Emineae ABD, Recepi ABD, Velioglui ABD diye Anabilim Dalları varmış:)

 4. Gamze dedi ki:

  Yazıklar olsun bu mu ileri demokrasi anlayışı?
  İleri diktatörlük
  bir adım daha ilerledik
  üstelik isim bile ruhu yansıtıyor
  eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağarmış
  Bu osmanlıyı hortlatma hevesini hiç anlayabilmiş değilim

 5. kayıt dedi ki:

  Okula girmek için Osmanlıca yds puanı en az 55 olmalıymış, şimdiden hazırlanın gençler:)

 6. Mehmet dedi ki:

  Sinirden kendi kendimi döveceğim şimdi.

  Yahu kardeşim gelin evleneceğimiz kadını yiyeceğimiz yemeği yatacağıöız odayı da siz seçin. Devlet üniversitesine “bakan” tarafından rektör seçilecekmiş. Sağır Sultan bile biliyor o kabinede her şey sayın başbakanım iki dudağının arasında. Sonuçta rektörü de o seçecek. Özgürlük bunun neresinde ? Orada çalışan öğretim üyelerinin hepsi akılsız mı yani, bir rektör seçmekten aciz mi yani? Hadi özel üniversitelerde adam diyor ki “burası benim ben seçerim” ki bu da yanlış, bari devlet üniversiteleri öyle olmasın.

  Ayrıca madem böyle uluslararası hedefleri olan okul açılıyor bu isim ne yahu? Dubai’de açılıyor zannettim haberi okumadan önce. Adı “Türkiye Uluslararası Tıp Alademisi” “İstanbul Uluslarası Saplıl Bilimleri Üniversitesi” falan olsaydı da vizyonunu yansıtsaydı

  1. botilda dedi ki:

   aynen. tepeden inme adamlar gelecek. ayrıca eğitim ve araştırma hastanelerinde görev yapan bin 500 doçent ve profesörün kadroları aktarılacakmış, kimi seçeceklerse artık… isim konusuna gelince kafa hep geriye çalışıyor ne yazık ki. yıl olmuş 2014 kafa hala osmanlı

Yorum Yaz