reklam
reklam
Akademik Personel | 23 Ekim 2016, Pazar

Doktoranın Sefaleti

6 Ekim 2015
Doktoranın Sefaleti
       

Murat BARDAKÇI

Geçen cuma günü üniversitelerimizin dünya sıralamasında bu sene gittikçe gerilerde yeralmasını yazdım. Daha önce ilk yüz arasında bulunan ama bu sene arkalara atılan üniversitelerimizden bazılarının rektörleri de gerilemeye sıralama kıstaslarında yapılan değişikliklerin sebep olduğunu söylüyorlardı…

Anadolu’nun her vilâyetinde lise açar gibi sadece masa, sandalye ve bir-iki yardımcı doçentten ibaret dünya kadar tabelâ üniversitesi kuruluyordu ve dolayısı ile sıralamada gerilerde yeralmamız gayet normaldi. Bu durumda dünyanın önde gelen üniversiteleri ile aşık atmamız mümkün değildi…

Hafta içerisinde, üniversite mesuplarından çok sayıda mail aldım. Yazdıklarımın doğru olduğunu söylüyor, meselenin sadece tabelâ üniversitelerinin kurulmasından ibaret bulunmadığını, asistanların ve öğretim üyelerinin eş-dost arasından seçildiğini ve akademik hayatta artık sadece ahbap-çavuş ilişkisinin geçerli olduğunu anlatıyorlardı.

Bu mailleri gönderen üniversite hocası okuyucularım kusura bakmasınlar ama, eş-dost kayırmayı yüksek öğretimin kalitesinde yaşanan gerilemenin en önemli sebebi olarak görmek bile üniversitelerimizde olması gereken bilimsel bakışın ne kadar gerilediğini gösterir. Ahbapçavuş ilişkileri eğitimdeki kalitenin düşmesini tabii ki etkiler ama gerilemenin çok daha mühim bir tarafı vardır: Öğretim üyesi kadrosunu hakkıyla elde etmiş, yani tanıdık vasıtası ile değil, bilgisi ile doçent yahut profesör olmuş birçok hocanın bile artık bilimsel çalışma yapmaması!

Murat Bardakçı: ‘Üniversitelerimiz Liselerden Bile Geri’

KİTAPSIZ PROFESÖRLER

Yüksek öğretimin kalitesiz hale gelmesini sadece geleneksel derdimiz olan “torpil” kavramına bağlayamazsınız! Tabelâ üniversitelerinin birçoğundaki kadroların bu şekilde doldurulduğunu kabul edelim ama büyük şehirlerdeki eski ve köklü üniversitenin senelerden buyana hiçbir bilimsel araştırma ve yayın yapmamış, kitap çıkartmamış, hattâ dişe dokunur tek bir makale bile yazmamış ve profesör olmalarından sonra ilimle alâkalarını tamamen kesmiş dünya kadar hocasına ne diyeceğiz?

Dert sadece bilimsel seviyenin düşmesinden yahut artık ciddî akademik yayın yapılmamasından ibaret değil… Bir de doktora meselesi, var ki evlere şenlik!

Üniversitelerin birçoğu, özellikle de açıkta öğrenci kalmaması için kurulmuş olan sosyal bilimler alanındaki bölümlerde verilen eğitimin seviyesi mâlûm: Eski yılların büyük liselerindeki tedisatın bile gerisindeler…

Şimdi, bir de bu fakültelerin verdikleri master, yani yüksek lisans ve doktora unvanlarını düşünün…

Yüksek lisans, bizde senelerden buyana iş bulmada nisbeten kolaylık sağlaması yahut erkekler için askerliği erteleme vasıtası haline gelmiştir; üstelik lisans eğitimdeki zayıflığı tamamlamaya yönelik bir ilâve dersler seviyesindedir.

“Doktora” ise bilimsel bir unvandır, temeli ortaya kaynak eser konmasıdır ve bu eserin sahibi bilime katkıda bulunmuş demektir…

Ama, tabelâ üniversitelerinde dağıtılan doktoraların kalitesine bakın!

KES, YAPIŞTIR, DOKTOR OL!

Konuları merak sahama giren doktoraları YÖK’ün tez sitesinde sık sık gözden geçiririm, okuyucuya açık olanları indirmeye çalışırım, istifadeye kapalı tezlerden gerek duyduklarımı da arkadaşlar sağolsunlar, YÖK’ten temin edip gönderirler.

Bir-iki tez müstesna, neredeyse tamamında tam bir hayal kırıklığı yaşadım…

Zira, çoğu daha önce yayınlanmış eserlerden yapılan alıntılardan ibaretti, üstelik kaynak seçiminde doğru-yanlış yahut iyi-kötü değerlendirmesine gidilmeden yapılmış ne kadar yayın varsa tezi doldurma vasıtası olarak kullanılmıştı, ortaya bilinmeyen, yeni bir şey konmamıştı ve Türkçeleri de kuru, sıkıcı ve maalesef bozuk halde idi.

Büyük üniversitelerde kabul edilen doktoraların tamamı da pek öyle şâheser şeyler değil ama taşradaki tabelâ fakültelerine verilen doktoraların ekseriyeti, açık söylemek gerekirse lisans tezlerinden bile düşük seviyede ve neredeyse tamamı bilimsel birer felâket!

İsmini duyurmak için yahut siyasi maksatlarla Sultan Abdülhamid’e bile “ulaşım” alanında fahrî doktora vermek gibisinden bir garabet içerisine giren tabelâ üniversitelerinin doktora verme yetkileri ellerinden alınıp bu vazife sadece köklü okullara verilmediği takdirde, akademik istikbalimiz çok daha berbat olacaktır!

Kaynak: Haberturk

       

Yorumlar

 1. Ar. Gör. Ercan Er diyor ki:

  Murat Hocam bir şey merak ediyorum. Okuduğum dediğiniz beğendiğiniz ya da beğenmediğiniz tezlerden birinin yazarı ile hiç iletişime geçtiğiniz mi?
  Üretkenlik konusunda sıkıntımız hep bundandır. Yanlış yapılan konularda insanmıza onu güdüleyecek yapıcı eleştiriler sunulmaz ya da istese bile yardım edilmezken doğru yapılanlar onanmaz takdir edilmezken yani insanlar yaptıklarının olumlu ya da olumsuz bir yankısını çevresinde göremezken neden üretmeyi sürdürsün?

 2. bu şuna benziyor biraz; memlekette a,b,c liseleri öğrenci için gerekli olanı veriyor bunlara lise diploması verme hakkı tanıyalım. geri kalan d-z arası liselerde okuyanlara lise diploması vermeyelim.niye?onlar öğrenci için gerekli olanı vermiyo, veremiyoooo.:-)))keşke herkes memlekette lise mezunu olsa ama değil malasef.hiç olmayacağına olmasını tercih ederim. tabela ünisinde(bu her ne demekse) doktora yapan arkadaşları o yetersizlikler ve zor şartlarda bilim yapmaya alanlarına birşeyler katmaya çalıştıkları için alınlarından öperim.var olun şad olun.ülkenin geleceği sizler ve sizin yetiştireceğiniz yeni insanlardadır.doktora çalışması yapsında millet tabelanın dibi olan ünide yapsın, bir kişi daha kazansın akademi bir ses daha.sen beğenme onun çalışmasını öteki beğenmesin ama beğenen faydalanan yararlanan elbette olacaktır.doktora başlayan çokta bitiren sayısı ortada çok çok az.5-10-20 sene sonrayı değil o tabela denilen üninin 50 sene sonrasını hayal et.üniversitelerde insanlar gibidir düşe kalka dahada güzel olacak, ilerleyecektir.birde memleketteki belirli ünileri pohpohlamayın artık kardeşim her diploma aynıdır insana değer vermeyi öğrenmek gerek. insanların parasına, statüsüne, diplomasına bakarak değerlendirmemeyi bilmek gerekir. aracının camına kroyum ama para bende yazan arkadaş gibi kroyum ama statü bende kroyum ama diploma bende demeye gelir bu.dikkat edelim.prof.dr.falan filan

 3. hakan diyor ki:

  Yazık ya hangi konuyu açsak hep böyle şikayetler. Ne yapalım 2000 li yıllara geri döndük. Kimse de bunu inkar etmesin. O zaman da Türkiye’yi kurtarma projeleri çok yapılıyordu. Şimdi de öyle. Herşeye paydos!

 4. elif diyor ki:

  ya birde şu yar.doç. ve üstünün oy kullanıp geri kalan insanların rektör seçiminde oy kullanamadıkları için HOCAYI geçtim İNSAN yerine bile konmaması olayınada değinseniz çok sevinirim. Bende yüksek lisans yapıyorum aynı zamanda öğr.görevlisiyim. Fakat zamanbulamadığımdan tezimi yapamıyorum.Haa birde DOÇENT olan hocamın bana zaman ayıramamasından malesef.Ben okuyorum fikir veriyorum oyle yapalım olmadı böyle yapalım diye diye zaman geçiyor. Tezi yazmak için YÖk tezdeki tezlerin hepsini okudum.Hepside dediğiniz gibi kopyala yapıştır. Ben her hafta 10 makale okuyorum sırf değişik olsun diye…İstediğim araştırmayı yapamıyorum çünkü Yrd.doç kadrosunda değilim be ALT YAPI yok…

 5. mehmet diyor ki:

  üniversiteler araştırılsa hocaların ezici çoğunluğu saltanat esasına dayandığı görülecektır.Hocalar karşılıklı paslaşarak akrabalarına kadro tahsisi yaptıklarından ülkemizde ne bir buluş ne kalite yoktur ,olmayacaktır da .birgün bu durumu tesbit edecek bir bilim insanı çıksa yada bu duruma dur diyecek bir sistem geliştirilse o zaman icatlar,kalite vb ilerlemeler sağlanır değilse kendinden bir yarar görülmeyen bilim adamının çocuğundan ne buluş olur.sadece ülkeyi,beyinleri sömürerek mutlu mesut yaşayıp giderler,deveran edip durur sistem.

 6. akademisyen diyor ki:

  mesele tabela üniversitelerinde varolan kadro sorunudur. YÖK her ne kadar akademisyen açığımız var dese de yeni kurulan üniversitelere kadro verilmiyor.mesela yazının sonunda Sultan Abdulhamit’e fahri doktora veren (dalga gecmek icin yazılmıs ancak yurt dısında da ornekler mevcut) universiteye YÖK bu sene 23 hoca kadrosu verdi. hocalar haftada 40-50 saat derslere giriyor. yanlış okumadınız, iyi üniversitelerimizde belki 1 ayda girilen ders saatine burada hocalar, hoca eksikliğinden dolayı 1 haftada giriyor. yurt dışında herhalde bir dönemde ancak bu kadar giriyorlardır. ayrıca asistan sorunu var. asistan sayıları yetersiz. derslere yardımcı olması gereken asistan sayısı yetersiz olunca ne kalite sağlanıyor ne hedeflere ulaşılabiliyor. hafta sonunda turşu gibi olan hocanın bilim yapmaya vakti kalır mı? tabela üniversitelerinde yurt dışı doktoralı onlarca insan var ancak dişlinin çarklarına öyle bir batıyor ki istese de araştırma yapamıyor.
  araştırma yapacak insana imkan tanınıyor mu? maddi ve beşeri imkan veriliyor mu? alt yapı olmuyor, o olsa araştırma yapacak öğrenci sayısıyla ilgili sınır koyuluyor. yurt dışından yeni gelmiş bir hoca iyi bir ekiple çok etkili olabilecekken öğrenci verilmiyor. yok efendim önce git bir yüksek lisans öğrencisi mezun et, sonra doktora öğrencisi alırsın… adam işin mutfağını ve dünya standardını biliyor ama nafile…
  işin tanıdık ayağı da elbette önemli. işe alım sınavlarına, kriterlerine ve çıkan ilanlara bir baksınlar. bir çoğu soruşturmadan başını kurtaramaz. tabi işin ucu baştakilere dayanacağı için kimse bu düzeni bozmaz…
  diğer ve en önemli kısım ise YÖK. YÖK’ün standardı var mı? geçen sene yaptığı ile bu sene yaptğı tutuyor mu?
  yani BALIK BAŞTAN KOKMUŞ…

  1. araştırıcı ve eğitici diyor ki:

   Üniversitelerde Araştırıcı ve eğitici olmak üzere akademik personel olmalı. ünvanlar (şimdiki doçentlik jürileri, yabancı dil barajı gibi doçentlik kriterleri yerine uluslararası yayınlara göre) sadece araştırcılara akademik performansa göre verilmeli.

 7. duygu akgün diyor ki:

  Doktoradan daha vahim olanı da bölüm başkanı veya kndini oranın sahibi sanan profların hiçbir halt etmeden sadece oturarak “emrindeki” öğrencilere iş yaptıranlar, ya da idealist öğrencinin gözünü korkutan prof lakaplı şarlatanlardır. Asıl eğitimin bu noktaya gelmesindeki temel sorun budur.

 8. gülsüm diyor ki:

  Tamamen katiliyorum..şu an doktora tez asamasindayim..y.lisans tezimi gecemi gunduzume katarak işten izin alarak yazdım deneylerimi kendim uaptim..ve benden sonra y.lisansa başlayan öğrenciler benim tezimi kopyala uapistir yapti..ustelik onlarin deneylerini de ben yaptim..zoraki biliyo musunuz? Ha sonra ne oldu onlar benim onume gecti 5 yildir kadro bekliyorum ama kadrosunu alan oldu bu surede..ee ne diyim boyle eğitimin adaletin taaa içine ediyim

  1. öğrencine kadro sana bye diyor ki:

   dersine girdiğim öğrencilerim öğretim üyesi kadrosuna alındı. 13 yıldır kadro bekledim. tek suçum hocaların kölesi olmamak iyi kide olmamışım. Benim gibi olan yıllarını asistan olarak çalışan bir çok mağdur insan var. ilk önce onların sorunları çözülmeli. kısacası bu ülkeye bilim lazım….

  2. babayiğit diyor ki:

   gülsüm senin başına gelenin aynısı benim de başıma geldi.Bu çakalların hayat felsefesi bu.sanki benim hikayemi anlatmışsın.Bu düzen artık yıkılmalı,kral çıplak diyecek bir babayiğit daha hiç bir siyasi partiden çıkmadı.Son umut olarak görülen,akp bile bu kokuşmuş,aile çiftliğine dönüşmüş,miskinler yurduna dönmüş,prof ünvanlı cahillerin meskeni haline gelmiş,soyluların ekmek teknesi haline dönüştürülmüş güya üniversite denilen bu kurumlara el atacak cesareti kendinde bulamadı..Gidin de Avrupada bir üniversite en azından bir dönem geçirin de ne kadar rezil halde olduklarını (türk üniversitelerinin)görün..İstanbuldaki üniversiteler de dahil…

 9. Cem diyor ki:

  Yökün veritabanında bende baktım tezleri gerçekten söylenenlere aynen katılıyorum. Yüksek lisans tezleri özellikle berbat.

 10. ömer diyor ki:

  Yine bilmem kaç yıldır makale yazmamıs prof. Bağlanmış konu…
  Yapmasın kardeşim yükselmesi makale sayısına bağlı diye .oku çıktı olayın makamda kalması da makale kitap sayısına bakılarak yapılacaksa buna sıvamak denir…
  Ne olur .çtık bari sıvamayalım.

 11. Efe diyor ki:

  Ahbap cavus iliskisi yeni mi ortaya cikti. Yillardir bu boyle zaten. Oyp bunu ortadan kaldiriyordu fakat hocalar tanimadiklari ve de kendilerine minnet borcu olmayan bu asistnlari istemediler. Baskilar sonucu oyp sistemi gelistirilip eksik yanlari giderilecegine tamamen kaldirildi. Hosgeldin torpil diyorum.
  Ayrica cogu hoca ingilizce ve arastirma yontemi bilmiyor ki ogrencisi asistani ne yapsin. Bilenler de bilgisini kendine sakliyor paylasmiyor. Buyuk adimlar atilmasina ihtiyac var.

  1. baki diyor ki:

   Bir ÖYP vardı düzgünce ağa babalarının müdahale edemediği minnetsiz bir sistem . onu da kapattılar .

Yorum Yaz