reklam
Akademik Personel | 25 Şubat 2017, Cumartesi

Doktora Başvurularında Yabancı Dil Şartı Kaldırılmalıdır

Doktora Başvurularında Yabancı Dil Şartı Kaldırılmalıdır
       

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, akademik çevrelerde önemli bir sorun olan “Doktora Başvurularında Yabancı Dil Şartı” konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

İşte o açıklama:

Bilindiği gibi ülkemizde son yıllarda üniversite sayımız hızla artmıştır. Bugün itibariyle sayı 196’dır. Sayının artışı yüksek lisans programlarında da artışa neden olmuş ve on binlerce gencimiz bugün için yüksek lisans eğitimini tamamlamışlardır. Bu gençlerimiz eğitimlerine devam etmek isteyip bir doktora programına kaydolmak istediklerinde ise yabancı dil engeline takılmaktadırlar.

Bugün ülkemizde doktora programlarına başvurabilmek için YDS den en az 55 almak ya da Üniversitelerarası Kurulca denkliği kabul edilen bir sınavdan muadili puan alınması gerekmektedir.

Fakat bu şart lisansüstü eğitim için yurt dışına gönderilecek olan aday öğrencilerde aranmamakta onlara eğitimlerini alırken dil öğrenme fırsatı verilmektedir. Lisansüstü eğitimde akademik çalışmaları takip edebilme noktasında yabancı dil bilmenin önemini kabul etmekle birlikte, ülkemizde yabancı dil öğreniminde ciddi sorunların yaşandığı da bir gerçektir. Bu durum özellikle doktoraya girişte ön koşul olarak yabancı dil şartının aranması doktora yapmak isteyen binlerce aday için hemen sağlanabilecek bir durum değildir.

Bundan dolayı doktora yapmak isteyen adaylar natif çözüm arayışlarına girmekte, birçoğu on binlerce dolarlık ücreti bulunan dilde öğrenebileceği yurt dışı üniversitelerdeki programlara yönelmektedir.

Beşeri kaynakların günümüzde hayati önem arz ettiği ve 24 saatin bile çok uzun olduğu bilgi çağında 2023 hedeflerine ulaşabilmek için yılda 4500 olan doktoralı sayısının 12500 çıkarılabilmesi için YÖK doktora girişte yabancı dil şartını tamamen kaldırarak doktora yeterlilikte dil şartının aranmasına yönelik düzenleme yapmalıdır.

Böylece hem daha çok gencimiz doktora yapmış olur hem de yabancı dili yeterli olmayan adayların zaman kaybı problemi giderilmiş olur. Bu adaylar bir taraftan doktoralarına devam ederken bir taraf tanda yabancı dil öğrenebilirler.

Doktora programları için bekleyen on binlerce adayın olduğu düşünüldüğünde YÖK’ün acilen bu konuda iyileştirici adımlar atması gerekmektedir.

Ahmet Özer

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili

       

Yorumlar

1 2
 1. Ekrem Köksal dedi ki:

  Çok yerinde tesbitler. Bir taraftan doktoralı insan sayımızı artıralım deyip diğer taraftan işi anlamsız bir şekilde zorlaştırmak ülkemiz akademik hayatını felç ediyor. Binlerce yüksek lisans mezunumuz var ama bölümler doktoraya başvuracak öğrenci bulamıyor.

 2. Mehmet dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum eğitim herkesin hakkıdır ve yabancı dil yüzünden bu eğitim hakkı engellenmemelidir.

 3. Ahmet dedi ki:

  bu çalışma hangi aşamada. bi açıklama yapıp geri mi çekildiler. olacak mı olmayacak mı

 4. Ali dedi ki:

  İyice sulandırın zaten herşeyi ülkedeki. Yabancı dilin A sını bilmeyecek birde doktora yapacak sonra.

  1. ersen ersoy dedi ki:

   dil konusunda ahkam kesenler kendinden baskasını düşünmeyen bencil arkadaslar. dilden 65 üstü almış ve bir makaleyi yardım almadan kendi başına o makaleyi okuyup bilimsel çıkarım yapabilecek kaç kişi var ülkemizde allah aşkına gerçekçi olalım. sanki dil bilmeyeyn biri salak ve hiçbir konuda uzman olamaz sanki bilim adamı olmak yabancı dil bilmekten geçiyor gibi bir yanlış düşünce sahipleri sizleri kınıyorum. binlerce kişi var yurtdısında yasamıs geri zekalı okullarından bile mezun olamamıs fajat bulunduğu ülkenin dilini öğrenmiş. napalım şimdi bu adamı bilim adamı olarak kabul edelimmi ? el insaf

  2. dada dedi ki:

   bilmek zorunda mıyık. Bilginin ne zaman dili sadece ingilizce oldu. Bilgi üretmek için kendi ülkemin dili yetmiyorsa. yazık bu vatana

 5. gokhan dedi ki:

  eğitimbirsen kime hizmet ediyor kızlar erkekler ayrı okulda okusun, ing şartı kalksın. kaçıncı yüzyılda kaldı bunlar.

 6. cengiz acar dedi ki:

  Dil bilmek tabi ki bir akademisyen için elzem. Burada tartışma dil puanı kalksın değil, dil puanı tez dönemine kadar istenmesin. Yani 2-3 yıllık sürede insanlar hem doktoraya başlasın, hemde dil puanını halletsin. Bu düşünce bana da mantıklı geliyor. Bu kadar emek sarf edecek bir insan dil öğrenmek içinde muhakkak vakit harcayacaktır. Ayrıca şu anda doktora yapan ve dil puanını geçen arkadaşların kaç tanesinin ilginizce konuşabildiği veya yazabildiği de tartışmaya açıktır. Türkiye’de İngilizce öğretmenleri bile maalesef ilginizce konuşamamaktadır. Benim önerim, öncelik dil puanı olanlara olmak üzere tez dönemine kadar dil puanını ertelenmesidir.

Yorum Yaz

1 2