reklam
Akademik Personel | 22 Ocak 2017, Pazar

Doçentlik Başvurularında TOEFL Krizi!

22 Şubat 2016
Doçentlik Başvurularında TOEFL Krizi!
       

Doçentlik başvurularında, ÖSYM’nin yabancı dil eşdeğerliğini kabul ettiği TOEFL sınav sonuçlarından sadece yurt dışında ve ülkemiz devlet üniversitelerinin binalarında yapılmış olanların kabul edileceği duyuruldu

Son zamanlarda ÖSYM ve YÖK’ün keyfi uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Doçentlik başvuruları ile ilgili olarak pek çok adayı ve akademisyeni mağdur edecek ve yargı yolunda hak arama mecburiyetini doğuracak bir uygulamaya imza atılmış oldu.

ÜAK’ın uygulamaya koyduğu bu son keyfi uygulamada TOEFL gibi ÖSYM’nin yabancı dil eşdeğerliğini kabul ettiği sınavların sadece yurt dışında ve ülkemiz devlet üniversitelerinin binalarında yapılmış olanlarının kabul edileceği, diğer sınav sonuç belgelerinin kabul edilmeyeceği yönündedir.

Böyle bir uygulama yapılmadan önce herhangi bir açıklama yapılmadığı gibi, hali hazırda mevcut bu belgeleri kullanan kurum ve kişilerde zan altında bırakılmaktadır. Böyle bir uygulamanın belirli bir tarihten sonra uygulamaya koyulacağı belirtilmeden direkt uygulanması büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Yeni Doçentlik Başvuru Şartları Çok Ağır

Yabancı dil eşdeğerliği kabul edilen sınavlarla ilgili bir sıkıntı var ise kamuoyuna acilen duyurulmalı ve bu tarihten itibaren geçerliliği ve denkliği gözden geçirilmelidir. Herhangi bir açıklama yapmadan sınava giren kişilerin bilgisi dışında doğrudan bir uygulamaya gitmek telafi güç sonuçlar doğurmaktadır.

Mevcut durumda on binlerce kişinin yasal yollarla hakkını araması halinde hem yargı sistemine ağır bir külfet getirilecek, hem de muhatap kurumların saygınlığı zedelenecektir.

Memurlar.Net - Özel
       

Yorumlar

 1. sinan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar . Bu karar sadece doçentlik için mi yoksa doktora yüksek lisans lilar içinde geçerli mi?

  birde nereden net bir sey ogrenibiliriz.

 2. ayca dedi ki:

  merhaba ricaaaa ediyorum biri aydinlatsin!!! lutfen ben muhendislik mastera adayiyim ve universiteden on kabulu aldim FAKAT toefl devlet universitesinden girilmis bir skor isteniyor ve toeflin devlet universitesinde yapilan bir sehir bulamadim napacagimi sasirmis durumdayim arkadaslar benim gibi olan var mi ?

 3. Yağmur dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar . Bu karar sadece doçentlik için mi yoksa doktora yüksek lisans lilar içinde geçerli mi? Ben doktorada dil sonucumu vermedim henüz ve başvuru yaptım asıl öğrenciliğe geçmek için fakat devlet üniversitelerinde değil normal bir kurum .siz cevap benim belgem de mi kabul olmayacak

  1. naz dedi ki:

   yagmur rica ediyorum bana bir don ben de seninle ayni durumdayim ne yapacagimi bilemiyorum

 4. Mustafa dedi ki:

  22 Şubat mağduru olarak avukatlarla gorustum mahkemeye başvurmayı düşünüyorum aynı mağduriyeti yaşayanlar ile iletişime geçebilirim mubier@gmail.com

 5. zeynep dedi ki:

  İşte Örnek:
  Marttan-Mayıs a kadar istanbulda olacak toefl sınav listeleri, burda bir devlet universitesi olmadıgını görebilirsiniz,

  Friday, March 11, 2016
  Eurasian International Center (STN15356A)

  Yakuplu Mahallesi 208 sokak no:21 Daire: 2 Beylikduzu ISTANBUL 34524 10:00 AM
  Saturday, March 19, 2016
  Oxford House College (ITTR183A)

  Me¿rutiyet street no:10 Aslihan Pasaj¿ floor 4th ISTANBUL 34435 10:00 AM
  Saturday, March 26, 2016
  PRIVATE KUZEY ANATOLIAN COLLEGE (STN15357A)

  Inonu Mahalles¿ Kay¿sdag¿ Caddesi No:168 / Atasehir ISTANBUL 34755 10:00 AM
  Saturday, April 09, 2016
  ISTANBUL AYDIN UNIVERSITY (ITTR270A)

  Adnan Kahveci Bulvari No: 78 Bahcelievler ISTANBUL 10:00 AM
  ISTANBUL, TURKEY (APCU-8940)

  Test Hizmetleri, Buyukdere Caddesi Onur Is Hani, Kat:10, Esentepe, Sisli ISTANBUL 34394 10:00 AM
  Friday, April 22, 2016
  Dialogue Language Schools (ITTR228A)

  AKDENIZ CAD. NO. 69 FATIH-ISTANBUL ISTANBUL 34100 10:00 AM
  Istanbul Language Center- Barbaros (STN12234C)

  Barbados Bulvari Yildiz Ishani No:9 kat: 2-4 Besiktas ISTANBUL 34710 10:00 AM

 6. zeynep dedi ki:

  Toelf ları vakıf universiteleri degil toefl la anlasması olan merkezler yapıyorlar, kopya olayı da basit değil, Turkiye yela ilgili yer hollanda merkezli. Mesele bunlar da değil 2015 ekim basvurusu öncesi toefl kabul etmiyoruz dersin UAK sitesinde olur biter, bu sekilde insanlar 2 dönem kaybettirmezsin veya Aralık ocak ta bu toefl lar olmaz dersin. Sorun cozulur.

 7. Mustafa dedi ki:

  Son derece keyfi bir karar.. madem güvenmiyor sun toefl sınavına. . Hiç esdegerlik kabul etmezsin…senin yds de paralellerin neler yaptığını herkes biliyorken

 8. Erol dedi ki:

  Bana göre ÜAK yerinde bir kakr almış. Biliyoruzki onlarca öğretim elamanı ingilizcenin İ sini bilmeden TOEFL sınavından para karşılığı 80 nin üzerinde not aldılar.. Bunlar ne olacak?

 9. ahmet dedi ki:

  herkes meselenin farkında paralellerin açtığı koridordan geçerken yolda kalanlar isyan ediyor

 10. Burçin dedi ki:

  Yurt içinde bir devlet üniversitesinde sınava girip tekrar geçmek çok mu zor? Vakıf üniversitesinde sınava giren biri madem ki başarılı ve sınavı geçebiliyor bir de devlet üniversitesinde girsin.

  1. zeynep dedi ki:

   Bu yorumları yazanla acaba hic toefl a girmişler mi diye merak ediyorum. 22 Subatta acıklanan bu yeni durumdan magdur olan biri olarak yazıyorum, Turkiye de toefl verdiği soylenen sadece 3 devlet unv. var, ODTUi Bogazici ve Anadolu unv. lutfen siteye girin ve sınav randevusu almaya calısın, mu devlet universiteleri su an sınav yapmıyorlar, bu durumda nasıl son anda boyle bir talep olabilir. docentlik kılavuzunu inceleyenler bilirler hicbir yerde bu devlet universitesi sartı yazmıyordu, su ana kadar da hicbir basvuruda uygulanmadı. herhalde insanlar aptal değil, oyle birsey yazsa baska bir dil sınavına girerdik. YDS basvuruları gecen hafta bitti Ekim 30 daki verilen dosyalarda boyle bir problem oldugu bu yıl Subat 22 de farkedildi, su an bilgisayar basında E-yds denen seye randevu almaya calısıyorum. Bu vakit, emek kaybı değil de nedir acaba, lütfen uygulamalara onay verirken sistemdeki bilgi eksikliklerini de gorelim.

Yorum Yaz