reklam
Akademik Personel | 22 Şubat 2017, Çarşamba

Dergiler Gelen Makaleleri Nasıl Değerlendirir?

11 Aralık 2014
Dergiler Gelen Makaleleri Nasıl Değerlendirir?
       

Bu yazımızda dergiye göndermiş olduğunuz bir makalenin dergide hangi süreçlere tabi tutulduğunu detaylıca inceleyeceğiz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki makalelerin değerlendirilme süreçleri dergiden dergiye küçük farklılıklar içerebilmektedir. Fakat genel hatları ile tüm dergilerde aynı sürecin uygulandığı söylenebilir. Bu süreç ortalama 6-9 ay süren fakat aksaklıklar olduğunda kimi zaman 2 yıla kadar uzayabilen sistematik bir süreçtir. Bu sürecin aktörleri makale yazarı, editör ve hakemlerdir. Editörler dergideki en yetkili kişilerdir. Kimi dergilerde tek bir editör varken kimilerinde bir editörler kurulu ve onların başında da editörler kurulu başkanı bulunmaktadır. Hakemler, çoğu zaman gönüllülük esasına dayanarak değerlendirme işlemini yapan ve çoğu üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan kişilerdir. Bu kişiler işlerinden arta kalan zamanlarda dergiden kendilerine gelen makaleleri değerlendirmektedir. Bu temel bilgilerden sonra şimdi isterseniz süreci inceleyelim.
1-Yayının Editöre Ulaşması: Bir yayını sisteme yüklediğimizde yayın ilk olarak derginin editörüne (ya da baş editörüne) ulaşır. Bu durumda 3 ihtimal söz konusudur.

Yayının doğrudan reddedilmesi: Eğer bir dergiye yayınınızı yolladıysanız ve yayınınız 24 saat içinde reddedildiyse yayınınızı editör reddetmiş demektir. Bunun birkaç sebebi olabilir fakat en çok rastlanan sebep editörün gönderilen makalenin dergi kapsamında yayınlanacak kalitede olmamasına karar vermesi ya da derginin spesifik konu alanından başka bir alana ait olduğuna karar vermesidir. Bir diğer sebep ise editörler ilk iş olarak yayının özgünlüğünü iThenticate isimli programla taradıkları için yayında az veya çok intihal tespit etmiş olmalarıdır. Eğer intihal azsa editör size bir “kınama yazısı” gönderebilir eğer intihal fazlaysa editör dilerse hukuki yollara bile başvurabilir.

 

Yazının devamını okumak için Tıklayınız

       

Yorumlar

  1. s.dost dedi ki:

    Türkiye’de hakem raporları, yazıları daha iyi hale getirmek amaçlı değil yazarın burnunu sürtmek, akademik hevesi törpülemek için yazılıyor. Çoğu zaman yazının alanıyla doğrudan ilgili değil alakasız isimlere gönderiliyor yazılar. Hakem de kendi alanına göre değerlendiriyor. Hakem raporları üzerine de bilimsel bir çalışma yapılmalı.

  2. aaa dedi ki:

    arkadaşlar springer author academy isimli siteyi ziyeret etmelidir, faydalıdır

Yorum Yaz